Divan Edebiyatı Kelimeler ve Remizler Mazmunlar ve Mefhumlar

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
4 beğeni  · 
55 gösterim
Agah Sırrı Levend'in Divan Edebiyatı adlı çalışması üniversitelerde yıllarca ders kitabı olarak okutulmuş ve halen okutulmakta olan, ayrıca türünün ilk örneği olması nedeniyle de büyük öneme sahip bir eserdir. Levend, divan edebiyatı algısının menfi olduğu bir dönemde bu kıymetli eseri yazarak divan edebiyatının layıkıyla tanınmasına imkan sağlamıştır.

Klasik Türk edebiyatını tüm kelime, remiz, mazmun ve mefhumlarıyla bir bütün olarak ele alan eser, edebiyatımızın hem kaynaklarını hem de anlaşılma biçimlerini göstermesi açısından bir kılavuz niteliğindedir. Eser, yazıldığı zamandan bugüne yol gösterici özelliğini muhafaza etmiş, biricikliğini korumayı başarmıştır.

Yeni baskısı olmayan ve artık sahaflarda da bulunmayan kitabı yeniden basmanın zamanı çoktan gelmişti. Dergah Yayınları olarak bu klasik eseri yeniden yayımlamanın araştırmacılar ve edebiyat öğrencileri kadar Osmanlı kültür tarihçileri için de faydalı olacağını umuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  677
 • ISBN:
  9789759956479
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatih 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yıllaaaar önceydi. Eski edebiyat üzerine tez çalışmamı yazarken binlerce beyit arasindan şu dizeler gözüme ilişti. Bir sair bunu nasıl yazabilmiştir, bu dizeleri hangi halet-i rûhiye ile yazmıştır, bilinmez. Bu gönül meselesidir.
"Mecazî de olsa ko gönlünde dursun aşk
Ab-ı engür küpte kalarak mey olur" Eyvallah.
(Dipçe: Ab-ı engür: üzüm suyu mey: şarap.)