Dünyaya Yön Veren Mucidler: Leonardo Da Vinci

·
Okunma
·
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Dünyaya Yön Veren Mucidler: Leonardo Da Vinci
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lilith Yayınevi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Kara Ölüm, ileri sürülen bir teori,Floransa'daki (ve Avrupa'nın başka yerlerinde) Kara Ölüm'ün yol açtığı yıkımın,on dördüncü yüzyıl İtalya'sındaki insanların dünya görüşünde bir değişime yol açmasıdır. İtalya özellikle vebadan çok kötü etkilendi ve bu durumun getirdiği ölümle ilgili yakınlığın, düşünürlerin dünyadaki maneviyat ve yaşamdan ziyade hayatlarında daha fazla durmasına neden
olduğu düşünülüyor.
Yılan balığı veya ringa balığı?
Araştırmacılar da Vinci'nin yiyecek seçimine dikkat çektiler. Tablodaki balıkların her biri kendi sembolik anlamını taşıdığı için ringa balığı veya yılan balığı olup olmadığına dair tartışmalar sürdü. İtalyancada yılan balığı kelimesi"aringa"dır.Benzer kelime "arringa"anlamına gelir. Kuzey İtalyan lehçesinde, ringalama sözcüğü de dini reddeden birini tanımlamaktadır.
Italyan müzisyen Giovanni Maria Pala'ya göre,da Vinci "Son Akşam Yemeği müzik notaları ekledi. 2007 yılında Pala, tabloda saklandığı iddia edilen notalardan 40 saniyelik bir melodi oluşturdu.
Son sözleri ise"Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için tanrıyı ve insanlığı gücendirdim." olmuştur.
1502 yılında, Leonardo, Istanbul'un Osmanlı Sultan II. Beyazıt'a ait bir inşaat mühendisliği projesinin bir parçasi olarak, bir tek açıklıklı iki yüz kırk metrelik bir köprü çizimi yaptı. Köprünün, Haliç olarak bilinen boğazın ağzında bir giriş açması amaçlanıyordu. Bayezid projeyi takip etmedi, çünkü böyle bir inşaatin imkansız olduğuna inandı. Leonardo'nun vizyonu, 2001'de Norveç'te tasarımına dayanan daha küçük bir köprü inşa edildiğinde yeniden dirildi.
Bu portre, Leonardo'nun kendini atadığı role tam olarak uyar. Uzun beyaz bir sakalı, gür kaşları gölgeleyen ağır gözleri olan saygıdeğer yaşlı bir adam,filozofları,peygamberleri ve aynı zamanda Tanrı'yı temsil eden geleneksel tipti.
Mona Lisa ile Leonardo aynı zamanda daha öncekilerden daha anıtsal ve daha canlı, daha somut ve daha şiirsel olan yeni bir formül yarattı.Ondan önce portrelerde gizem yoktu;sanatçılar, yalnızca ruhları olmayan dış görünüşleri temsil ettiler ya da ruhu gösterdiyse, jestleri, sembolik objeleri veya yazıtları kullanarak ifade etmeye çalıştılar. Mona Lisa tek başına yaşayan bir gizemdir.
Bir bilim adamı olarak, Leonardo'nun Latince ve matematikte resmi eğitimi yoktu ve bir üniversiteye gitmedi.Bu faktörlerden dolayı, bilimsel çalışmaları diğer alimler tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyaya Yön Veren Mucidler: Leonardo Da Vinci
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lilith Yayınevi

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Berna Fidan
  • Gezgin Ağaç
  • t a

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%100 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0