Düşes

6,3/10  (3 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
436 gösterim
Galler Prensesi Leydi Diana ile aynı soydan olan Düşes 18. yüzyılda büyüleyici hayatıyla en az onun kadar ünlüydü.

O, paradoksların kadınıydı. Hayatı boyunca kendini kuşatan problemlerle uğraştı. Elit bir sosyetenin kraliçesi ve zamanın en önemli politik grubunun kurucusuydu. Çok güzel bir kadındı ama kocası onu beğenmiyordu. Herkesin hayranlıkla sevdiği bir kadındı ama sevgi konusunda o kadar kendine güvensizdi ki, hayatı boyunca Leydi Elizabeth Foster'in bağlılığından kurtulamadı. Hayırsever kurumlara cömertçe bağış yaparken, bir anlamda kendi dostlarından çalan bir kadındı. Çok güzel yazan ama ismini vermekten korkan bir yazardı, üç çocuğunu kurtarmak adına birini feda eden bir anneydi. Evli bir kadınının yer bulamayacağı yerlerde, kendini ispat etmiş biriydi. Daha parti stratejisinin ne olduğunun bilinmediği bir dönemde, taktikleriyle hükümeti değiştirebilen bir insandı.

Başka hiçbir kadın "hatta çok az erkek" Düşes'in hayatı boyunca politik anlamda gösterdiği etkiyi gösterememiştir...

"Titiz bir şekilde hazırlanmış bu tarihi kitap büyüleyici bir kadına eşsiz bir bakış sunmasının yanında canlı bir tarihi roman gibi."
-People-

"18. yüzyılın politik bir gücü ve sosyetenin duayeni olan Düşes'in hayatından eğlenceli ve hoş bir parça."
-The Wall Street Journal-

"Güç, refah, politika, iktidar, devrim, aşk ve bağımlılık üzerine güzel anlatılmış ve derinden etkileyen tam televizyon filmleri için kullanılabilecek bir hikaye."
-Detroit Free Pres-

"Kesinlikle büyüleyici. Etkileyici ve itinalı bir araştırma bu eser şeffaf bir metin içerisinde sunularak şaşırtıcı bilgiler sunmaktadır. Oldukça kapsamlı."
-Rockly Mountain News-

"Şaşırtıcı. Hem tarihi olarak hem de karakter olarak oldukça zengin bir kitap."
-The Tapma Tribune-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2008
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786055943554
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 7/10 puan

çok fazla siyasi olaylar anlatılıyor ve kitap çok karışık bir dille anlatılmış okurken yer yer sıkıldım ama o dönemleri anlamak için çok yararlı bir kitap artı o zamanlar insan ilişkileri çok ikiyüzlü ve ahlak anlayışları berbatmış