Özkan Özdem

Özkan Özdem

ÇevirmenEditörTasarımcı
8.6/10
1.638 Kişi
·
6.267
Okunma
·
0
Beğeni
·
138
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
646 syf.
·10/10
Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; oldukça etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.
646 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Filmini bilen bilir bilmeyene sözüm izlemeleridir lakin mevzumuz filmin romanı , roman dediysem filminden bir kaç tık daha yükseğinde ki kurgusu , konusu , motivasyon gereği karakteriyle muazzam oluşudur okuyun efem okuyun mutlak memnun kalacaksınız. :)
646 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu kadar kısa sürede bu kalınlıktaki bir kitabı nasıl okuduğumu ben bile bilmiyorum. Ama gerilim, heyecan,onların yaşadığı duyguları yani kısacası her şeyi okurken sizde hissediyorsunuz. Ama son sayfayı okurken içim burkulmadı diyemem hani. Kesinlikle bir solukta okunacak ki bence okunması gereken romanlardan biri.
646 syf.
·2 günde·Beğendi
Bestseller kitaplarda genelde arka kapağa çeşitli yayın evlerinin,yazarların ve tanınmış kişilerin kitap hakkındaki yorumları yazılır ,insanı kitabı almaya teşvik eder. Ben o yazılara aldanmamayı öğrendim.Ancak her nedense bu kitap serisine bir şans verip okudum. Yerinde bir karar verdiğimi çok geçmeden anladım. Şimdiye kadar bir günde okuduğum sayfa sayısında rekoru bunda elde ettim 270 sayfa. O derece akıcı ve heyecan dolu bir kitap. Elinizden bırakamayacaksınız.
646 syf.
·Beğendi·8/10
Kitaptan genel olarak hoşlanmış olmakla birlikte;
646 sayfanın sonunda gerek Harriet olayının gerekse Wennerström meselesinin daha kompleks bir sonla neticelenmesini beklerdim. Yüzmilyarlarca kronluk sermayeye sahip bir "kapitalistin" bu kadar kolay lokma olması çok akılcı gelmiyor ki bu zat aynı zamanda mafyavari ilişkiler içerisinde de bulunuyorsa sonucun bu olması "olasılıksız" gibi.
Yapılan her türlü araştırmaya rağmen gerçekleştiği dönemde çözülemeyen Harriet olayın yıllar sonra Mikael'in resimlere bakarken kapıldığı "tuhaf duygu" sonucu çözülmesi de fazlaca anlamsız.
184 syf.
·10/10
Psikolojik olarak insanı en iyi şekilde inceleyen ve bir çok insanın şahsi duygular ve görüşleri ile yazılan bir kitaptır. İçinde bulunduğumuz dönemin soruları ile aklımızdaki mantık fikirlerden kaynaklı duygularımızı kullanmamanın büyük etkisi üzerine yanlış davranışlardan doğan bir kişiliği ele alıp ince ve tek taraflı olarak tartışmaya açılmıştır. Bilinçli bir kişiliğin davranışlardan önce hakimiyet olamadığı mantık dışı fikirleri ile yön verilen duygular da psikoljimize oldukça olumsuz etkiler yaratmaktadır. İnsanın kendini gereğinden fazla küçük ya da büyük görmesi zamanını sağlıklı kullanamayan bir bilgeliğin söz konusu bile olamayacağını düşünüyorum. Bilgeliğin tek yolu mantık ve duygulardan ibaret olduğu gibi tek taraflı düşünülen bir felsefi görüşlere sahip olmadığıdır. Aklınızdaki düşüncelerden, kalbinizdeki duygulara kadar kendinizi yargılayıp dahası kendinizi tanımayı vesile eden bu kitabı okumanızı tavsiye eder huzurlu okumalar dilerim.
646 syf.
·Beğendi·10/10
Bir solukta bitmişti kendisi :) tabi ardından diğerlerine geçildi dördüncü kitaba kadar her şey iyiydi yani örümcek ağında ki kıza kadar fakat dördüncü kitapta yazar değişikliği oldu yazarı öldüğü için yine de onun bıraktığı Notlar olduğu söylendi ama ben okuyamadım başlayacakların haberi olsun
424 syf.
·9/10
Kitapta İkinci Dünya Savaşı sonrasında insanların ruh hallerini, umutlarını, yeni başlangıçlara yelken açışlarını farklı yazarların işleyişiyle biz okurlara yansıtmış durumda. Birbirinden bağımsız haldeki on hikaye farklı bir tarz olmuş güzel bir kitaptı...
424 syf.
·10 günde·Beğendi
Bu kitabı almama vesile olan şey, Sarah Jio’nun da bir katkısının olması. Kendisinin büyük bir hayranı olduğum için her kitabını okumak istiyorum. Sanırım okumadığımda yok. Neyse..

Kitap, Kristina McMorris’in dokuz yazarı (Alyson Richman, Jenna Blum, Sarah McCoy, Melanie Benjamin, Sarah Jio, Erika Robuck, Kristina McMorris, Amanda Hodgkinson, Pam Jenoff, Karen White) bir araya getirdiği; Grand Central Terminali’ndeki yolcuların her birinin yaşam öyküsünün anlatıldığı bir kitap. Birbiriyle bağlantılı hikayeler bunlar tabii ki. Her bir hikayede önceki hikayeleri anımsatan ipuçları var ve bunlara rastlamak çok keyifliydi. Çok üzen ve çok mutlu eden hikayeler bunlar. Ve çok güzel harmanlanmış hikayeler.

Sarah Jio üslubunu ve kurgusunu sevenlerin ilgiyle okuyacağı bir kitap. Romantik kitapları sevmeyenlere sıkıcı gelebilir evet. Ama ben yine de tavsiye ederim herkese.

Keyifli okumalar. Kitapla ve sevgiyle kalın..:))
646 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Heyecan, gerilim, korku... bu kitap muhteşem! En iyi polisiye kitabı mı bilmiyorum ama kesinlikle bu dalda ilk 3'e girer. Kitabı okumaya başladığınızda elinizden bırakamıyorsunuz, bir sonraki sayfaya çevirmeden dayanamıyorsunuz.
Özellikle Lisbeth karakteri sizi fena etkileyebilir. Cesurluğu ve cesareti beni çok etkiledi. Içine kapanık biri ve bu onun bir tür kendini savunma mekanizması.
Kitabı okurken yazara hayran olmamak elde değil böyle zeki bir adam keşke daha uzun süre yaşasaymış ve daha fazla kitap yazsaymış. Steig Larsson Millenium serisiyle büyük bir ün yakalamış. Kitabın orjinal ismi "Kadınlardan Nefret Eden Erkekler"miş, daha sonra değiştirilmiş. İyi ki değiştirmişler yoksa önyargıyla yaklaşır okumazdım.
Herkese tavsiye ediyorum. Her polisiye sever mutlaka okumalı. Sevmeyenlerde okusun bundan sonra sevmeye başlayacaklar çünkü.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6.267 okur okudu.
  • 76 okur okuyor.
  • 2.221 okur okuyacak.
  • 162 okur yarım bıraktı.