Kayıp Cennet

8,1/10  (16 Oy) · 
33 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.996 gösterim
Dünyada ençok tartışma yaratan ve 500 milyondan fazla satan kitap ilk kez Türkçe'de.

Dünya Edebiyatının Kör Homeros'u diye adlandırılan büyük yazar

Olağanüstü, büyüleyici bir kitap.

Ey Yaratılanların en güzeli, Tanrı'nın yarattıklarının
Sonuncu en iyisi, gözün görebileceği, aklın düşünebileceği en güzel şey,
Kutsal, tatlı kadın! Nasıl böyle birden kaybettin kendini,
Soldun ve ölüme yaklaştın? Yasağı nasıl ihlal ettin,
Yasak kutsal meyveyi nasıl kopardın? Seni lanetli bir düşman kandırdı,
Ama kim bilmiyorum ve seninle beraber ben de mahvoldum;
Hiç kuşkusuz seninle birlikte ben de öleceğim.
Sensiz nasıl yaşarım? Senin tatlı konuşmandan
Aşkından nasıl vazgeçerim de bu vahşi ormanlarda
Kimsesiz yaşarım? Bir kaburgamı daha versem ve Tanrı
Bir Havva daha yaratsa bile senin kaybını asla unutamam.
Hayır, hayır! Doğanın bağı çekiyor beni, sen benim
Etimsin, kemiğimsin, mutluluk ya da acılarda ayrılamayız biz.'
(Havva yasak meyveyi yedikten sonra Adem'in Havva'ya bağlılığının anlatıldığı bölümden)

15. yüzyılda İngiliz Edebiyatı'nın kör Homeros'u olan John Milton Adem ile Havva'nın cennetten kovuluşunu içeren dinsel bir mite edebi bir elbise giydirerek edebiyat tarihine çok değerli bir hazine bırakmıştır. Bu hazinede ilk günahın (yasak meyvenin yenmesi) çarpıcı yorumu, canlı bir dil ve edebi göndermelerle akıllara, gönüllere doyurucu bir okuma lezzeti hediye etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789944326506
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
solsoledo 
16 Ara 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

İnsanın cennetten kovuluşunu İncil ve Tevrat mitolojileri çerçevesinde anlatan uzun bir şiirdir. 1600'lü yıllarda yazılmıştır ve İliada ve Odysseia'dan sonra, Dante'nin İlahi Komedyası ile birlikte dini anlamda batı edebiyatını en çok etkileyen şiirdir. Okuması/ anlaması biraz zordur; mitolojiye hakimiyet gerektirir.

Kayıp Cennet benzeri kitaplar

Mustafa gökhan kösem 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

EY YARATILANLARIN EN GÜZELİ TANRININ YARATTIKLARININ SONUNCUSU EN IYISI GÖZÜN GOREBILECEGI AKLIN DUSUNEBILECEGI EN GÜZEL ŞEY... INGILIZ EDEBIYATININ KÖR HOMEROSU

Erhan Kurupınar 
31 Tem 2013 · Kitabı okudu · 7/10 puan

adem ile havvanın cennetten kovuluş hikayesi

Kitaptan 16 Alıntı

Ayrıca çektiğimiz acılar zaman içinde bizim elemanlarımız olacaktır. Bu kavurucu ateş şimdi korkunç ama o zaman yumuşayacak, mizacımız ona uygun hale gelecek.

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 39)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 39)

Zayıflar intikâm almaya kalkışır diye biliyorum.
Burada bu Cehennem çukurunda, mutluluktan uzak, lânetli yaşamaktansa her şeye razı olalım, bundan daha kötüsü olabilir mi?
Burada acının söndürülemeyen ateşi Onun öfkesine köle olmaktan kurtulma umudunu öldürecek, yalvarışlarımız duyulmayacak, işkence görerek pişmanlığımızı mı haykıracağız?
Bu kadar mahvolduktan sonra yok olmamız daha uygun olmaz mı? O halde neden korkuyoruz? Onun öfkesini dindirme umudumuz var mı? O öfkelendiğinde bizi tamamen bitirecektir. Ama eğer biz kutsalsak, bizi bitirmeyecekse burada kalarak hiçbir şey olamayız; gücümüz Onun Cennetini rahatsız etmeye yeter, bunu hissediyorum. Onun erişilemez ve ölümcül olan tahtına sürekli saldırıyla, zafer kazanmasak bile intikamınızı almış sayılırız.

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 35)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 35)

''Zihin, neresi olmak isterse orasıdır; kendi içinde cehennemi cennete, cenneti de cehenneme dönüştürebilir.''

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 254)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 254)

Kibir kokusu almıyorum, resmen dibi tutmuş.
Cennetin hudutları dahilinde hangi yer bize bırakılır, Cennetin yüce hakimini alt edemedikten sonra?
Farz edelim yumuşadı, merhamet etti ve hepimize af çıkardı, o zaman onun karşısına nasıl çıkar da başımızı eğerek Onun yasalarını kabul ederiz? O ölümsüzlük veren çiçekli tahtında oturup ölümsüzlük veren yiyecekler yerken, biz nasıl ilahiler söyleyerek Onu ve tahtını kutsarız, saygı gösteririz Ona? Cennette görevimiz bu olmalıdır, bundan zevk almalıyız. Nefret ettiğimize taparak ebediyen orada kalmak ne kadar zor olacaktır! O halde vazgeçelim bu fikirden, kabul edilemez bir şey bu. Cennette olmak için köle olamayız, biz kendi iyiliğimizi düşünmeliyiz, kendi hayatımızı yaşamalı, kimseye hesap vermeden özgür olmalıyız. Köleliğin boyunduruğu geçmez bizim boynumuza, olmaz bu!

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 38 - undefined)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 38 - undefined)

Cennet Uykusu(!)
Şeytan öyle bir haykırdı ki, Cehennemin en derin yerleri yankılandı: "Prensler, Krallar, Savaşçılar, bir zamanlar sizin olan Cennet Çiçeği artık yok, kaybettik onu. Eğer bu şaşkınlığınız Ebedi Ruhları yakalayabilirse; ya da siz bu yeri mi seçtiniz acaba?
Savaşı kaybettikten sonra dinlenmek için, yıpranmış erdemleriniz bulacağınız rahatlık için. Cennet vadilerinde olduğu gibi burada da mı uyuklayacaksınız? Yoksa bu sefil yerde Fatihi alkışlamaya yemin mi ettiniz?

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 17)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 17)
Evren5- Kozmos 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve sen,en derin Cehennem,
Yer ve zamanla değişmeyecek bir akıl getiren yeni sahibini kabul et. Yerinde olan ve kullanılan bir akıl her zaman Cehennemi Cennet, Cenneti Cehennem yapabilir.
Nerede olması önemli değil, ben hep aynı olacaksam ve ben fırtınanın daha büyük yaptığı ondan her zaman küçük olacağım. En azından burada özgür olacağız, Yüce Tanrı burada bizi kıskanmayacak, bizimle uğraşmayacaktır; Burada güven içinde kalabiliriz ve benim seçimime göre İktidarda olmak hırsa değer, ama yinede Cehennemde: Cehennemde hüküm sürmek yine de Cennette hizmetten iyidir.

Kayıp Cennet, John MiltonKayıp Cennet, John Milton

Şeytan'ın, Cehennem'den kaçış teşebbüsü
"Nereden geliyorsun ve kimsin sen iğrenç şekil? Sen böyle karşıma geçerek kapılara gitmemi mi engelleyeceksin? Ben oradan geçeceğim, bundan emin ol. Senin iznin olsa da, olmasa da geçeceğim. Geri çekil, ya da aptallık etmeyi dene ve ahmaklığını kanıtla, cehennem doğumlu*, istersen cennet ruhlarıyla uğraşmayı bir dene."

(Ek bilgi kısmı yetmeyeceği için buraya bırakıyorum.
*Şeytan cennetten çıkmadır ama Ölüm Cehennem'den çıkmadır. Milton Şeytan için bu ayrımı özellikle yapar. Yani, Günah cennet doğumludur.
İkinci ek bilgi, kendi yorumlarımla(!): Günah, Şeytan'ın hem kızı hem sevgilisidir. Günah'ın doğması, Havva'nın, Adem'in sol kaburgasından yaratılmasına benzetilebilir. Bkz, Günah şu cümlelerle ifade ediyor: "Karanlıkta başın döndü ve başın alevler içinde kaldı. 'Sol' tarafta açık bulana kadar attın kendini ileriye. Sana şekilde güzel ve parlak görünen, cennet güzeli bir silahlı tanrıça, ben fırladım kafanın içinden."
Şeytan'la beraber Günah'ta cennetten kovulmuştur ve yüce güç tarafından Cehennem kapılarını tutması emri verilmiştir. Cehennem'de, Şeytan'ın çocuğu olan Ölüm'ü doğurmuştur. Ölüm tarafından her seferinde hamile bırakılır ve saatte bir doğurur. Cehennem kapısında bekleyen de Ölüm'dür. Sadece anahtarlar Günah'tadır. Özetle, Ölüm cehennem doğumludur).

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 49 - undefined)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 49 - undefined)

Şeytan'ın İsyan gerekçesi !
"Better to reign in Hell than serve in Heav'n"
-----------------------------------------------------
"Cennet'te hizmet etmektense Cehennem'de hüküm sürmeyi yeğlerim "

Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 263)Kayıp Cennet, John Milton (Sayfa 263)
2 /