Yeni Atlantis

6,7/10  (19 Oy) · 
86 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.248 gösterim
Bacon, 1608 yılından itibaren yeryüzünde bir bilimsel keşif merkezi gibi işleyecek ideal bir devlet tasarlamak ister. Yeni Atlantis adıyla kurguladığı ütopik çalışmasında bu isteğini gözler önüne serer. Yeni Atlantis'i yazarken esinlendiği eserler Platon'un Devlet, Timaeus ve Critias'ı ile Thomas More'un Ütopya'sıdır. Bacon eserini önce İngilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla Latinceye çevirmiş ve İngilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.

Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem'in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis'in ilk sayfaları, bir yıl Peru'da konakladıktan sonra Çin ve Japonya'ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar.

Yeni Atlantis, Bacon'ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. Eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786051069166
 • Orijinal Adı:
  Nova Atlantis
 • Çeviri:
  Çiğdem Dürüşken
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.A.

Eren Baki 
05 Eyl 01:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi yurttaş olmanın iyi insan olmaktan ömce geldiğini savunan ayrıca yeniliklerden korktuğundan kralın egemnliğini öven bir yazarın ütopyası yine de güzel

Dila Yalçınkaya 
10 Tem 18:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konusu akıcı ve düşündürücü bir ütopya kitabı ben ve öğrencilerim severek okuduk. Ve konu itibarıyle tartışmaya açık bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.

Serhat Tezer 
22 Tem 16:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabin dili cok basit Alfa Yayinlarindan okudum dipnotlar iyi hazirlanmiş...Maalesef bu kitabi bir musluman yazmis olsaydı "dogmacilikla" ve akilsizlikla suclanirdi,ama hristiyan yazdigi icin "ilim,irfan dolu,rasyonalist" bir eser olmustur...Bide en ilginc konu da şu; Bacon da hristiyanligin bozuldugunun ve degistirildiginin farkinda,kitapta bundan bahsediyor ve Kur'an la ayni olan o kadar seyler soylemiski,buna ragmen hristiyanlarin tevrat ve incile inanip Kur an a inanmamasi cok sacma geliyor,hem bilimden hem haktan kukuktan bahsedip hemde buna inanmamak zeki insanlarin yapacagi sey degil bence.
..

Ahmet Kaya 
04 Mar 13:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Platon'un Devlet'i, Thomas More'un Ütopya'sı gibi eserlerden etkilendiği çok açık. Esasında hikayeyi anlatış biçimi de güzel. Yer yer More'a ve Platon'a yönelik eleştiriler ve öyle değil böyle olmalı kabilinden tasarımları da mevcut. Eğer More'un Ütopya'sını okumamış olsaydım daha fazla etkilenebilirdim ama More'u daha önce okuduğum için biraz gölgesinde kaldı bu eser.

Kitaptan 6 Alıntı

BİROL COŞKUN 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir ırmak gibi akan zaman bize hafif ve şişirilmiş şeyleri getirmiştir. Ağır ve katı olanlarsa suyun dibine çökmüştür."

Yeni Atlantis, Francis BaconYeni Atlantis, Francis Bacon
BİROL COŞKUN 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aslında Greklerden aldığımız bilgelik, bilginin ancak çocukluk çağına benzer ve çocuklara özgü özellikleri taşır; konuşabilir, ama soyunu çoğaltamaz; tartışmalar bakımından verimlidir, fakat yapıt bakımından kısırdır."

Yeni Atlantis, Francis BaconYeni Atlantis, Francis Bacon
Madam Owl 
09 Nis 21:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"...dinden sonra,insanın nefsine hakim olmasını sağlayan başlıca şey onun kendine saygısıdır."

Yeni Atlantis, Francis Bacon (Sayfa 75)Yeni Atlantis, Francis Bacon (Sayfa 75)
BİROL COŞKUN 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ona birkaç altın vermek istediğimiz zaman gülümseyerek "Bir iş için iki kez para alamam" dedi. Bundan benim anladığıma göre, görevi için devletin kendisine verdiği paranın yeterli olduğunu söylüyordu; çünkü, sonradan öğrendiğime göre, onlar rüşvet alan memurlar için "iki kez ücret alıyor" derlermiş.

Yeni Atlantis, Francis BaconYeni Atlantis, Francis Bacon

Bensalem halkının dilinden düşürmediği bir söz vardır: Namuslu olmayan bir insanın kendisine saygısı hiç olmaz. Bensalemlilere göre, dinden sonra, insanın nefsine hâkim olmasını sağlayan başlıca şey onun kendisine saygısıdır.”

Yeni Atlantis, Francis BaconYeni Atlantis, Francis Bacon