Adı:
Yeni Atlantis
Baskı tarihi:
3 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
115
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051069166
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nova Atlantis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Bacon, 1608 yılından itibaren yeryüzünde bir bilimsel keşif merkezi gibi işleyecek ideal bir devlet tasarlamak ister. Yeni Atlantis adıyla kurguladığı ütopik çalışmasında bu isteğini gözler önüne serer. Yeni Atlantis'i yazarken esinlendiği eserler Platon'un Devlet, Timaeus ve Critias'ı ile Thomas More'un Ütopya'sıdır. Bacon eserini önce İngilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla Latinceye çevirmiş ve İngilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.

Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem'in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis'in ilk sayfaları, bir yıl Peru'da konakladıktan sonra Çin ve Japonya'ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar. 

Yeni Atlantis, Bacon'ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. Eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Platon'un "Devlet"i ve Thomas More'nin "Utopia"sından sonra Bacon'un "Yeni Atlantis"ini de okuduk sonunda. Zaman olarak en son yazılan olmasına rağmen diğer iki kitaptan daha sığ geldi bana. Tabi bilimsel olarak değil, fikirsel olarak söylüyorum bunu. Bir de Hristiyanlık ve Yahudilik övgüsü had safhada. Zaten kitap tamamlanamadan Bacon bu dünyadan göçmüştür.

"Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil kafamıza yerleştirdiklerimizdir."
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Fundemental dinci arka planlı naturalist rasyonel bir komün denemesi.

Doğanın kendisine dönerek mutlu yaşamın prensiplerini realist olarak ortaya döküp bir ütopya yaratma hayalinde olan Bacon, sanki hayatındaki tüm başarısızlıkları yazdığı, en azından hayalini kurduğu bu ütopyada yok saymış, hayattaki her şeyin hep daha iyisi ve daha mükemmelini tasarlayarak mutluluğa ulaşmayı denemiş bu eserinde. Ancak böyle her yönünden mükemmel olacağına inanılan Ben Salem halkının -yukarıda söylediğim gibi dini etkilerden olacak-, ataerkil muhafazakar bir yönü var. Ancak bu handikapı yenilikçilik fikriyle bezeyerek aşmışlar gibi görünüyor.

Ama bu ütopyada benim açımdan tüm diğer ütopyalar gibi rahatsız edici bir şeyler var. O da her şeyin mükemmel dizayn edilmiş olması. Bana göre hayat böyle değildir. En iyisine en güzeline ulaşmak değildir hayatın amacı. Biraz da elindekiyle mutlu olmasını bilmektir. Sürekli fazlasını istemek insanın aç gözlüğünden gelen bir durumdur. Hem suçların yalanların olmadığı bir toplumda güzelliklerin anlamı bugün ki gibi olmaz. Her şeyin en iyisi standart olur. Peki ya ben, benim hakkımda en iyisini istemiyorsam ?

Neyse bu sorular cevapları çok uzun olan sorular burada cevap arayacak değilim. Ama Bacon’un bu eserini okuduktan sonra aklımıza gelen sorular, bunlar için bile okunabilir. Bu tür eserleri seviyorsanız tavsiye ederim.

İyi okumalar.
 • Güneş Ülkesi
  7.2/10 (388 Oy)319 beğeni1.479 okunma758 alıntı13,9bin gösterim
 • Prens
  8.1/10 (1.857 Oy)1.678 beğeni6,7bin okunma7,4bin alıntı53,2bin gösterim
 • Seçme Hikayeler
  7.9/10 (385 Oy)322 beğeni1.781 okunma1.300 alıntı19bin gösterim
 • Candide
  8.0/10 (716 Oy)572 beğeni2.071 okunma2.559 alıntı20,9bin gösterim
 • Yufka Yürek
  7.6/10 (372 Oy)345 beğeni1.530 okunma2.309 alıntı15bin gösterim
 • Poetika
  8.0/10 (345 Oy)325 beğeni1.499 okunma684 alıntı10,1bin gösterim
 • Ecce Homo
  8.1/10 (825 Oy)932 beğeni3.542 okunma10,8bin alıntı32,1bin gösterim
 • Parma Manastırı
  7.6/10 (194 Oy)180 beğeni713 okunma616 alıntı9,3bin gösterim
 • Elektra
  7.9/10 (260 Oy)179 beğeni946 okunma986 alıntı5,8bin gösterim
 • Mavi Oktav Defterleri
  8.2/10 (130 Oy)118 beğeni588 okunma1.623 alıntı5,1bin gösterim
88 syf.
·25 günde·8/10 puan
Yeni Atlantis ideal bir toplum düzenini anlatan bir kitap. Evet, bu kitap benim gibi sosyolog adayı olanlar için önemli bir kitap fakat toplumdaki her bireyinde okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. İdeal bir toplum nasıl olabilir, bu ideal toplum ütopyalarıyla yaşadığımız toplum ne kadar uyumlu, uyuşmayan noktalar, eksiklikler neler bunları görmemizde bize yardımcı olacak bir eser. Her bireyin yaşadığı toplumla olması gereken bir toplum arasında bağlantı kurabilmesi kanaatindeyim. Emin olun bu bağlantılar bizi zamanla ideal bir topluma götürecektir. Bunları da sosyologlar düşünsün demeyin, toplumumuzun daha yaşanabilir bir hale gelmesi için bireylerin bilinçli olması oldukça önemli ve unutmayın ki her insan amatör bir sosyologtur.

Keyifli Okumalar ve Huzurlu Günler
158 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Hmmm... Tarihi bilim kurgu mu desek, fen bilimlerine yönelik bir kurgu olduğundan mıdır nedir? Beni çok etkilemedi. Bir iki sosyolojik değinmeler ve önermeler dışında çok etkilenmedim. Fakat onun için hayal olan ve ancak Yeni Atlantiste var olmasını hayal ettiği şeyler bugün emrinizde belki o nedenle beni çok sarmadı. Okumasaydım çok da bir şey kaybetmedim diye düşündüm.
Ayrıca baba olmayı ve çok sayıda evlat edinmeyi yerlere göklere sığdıramayan yazar anneyi kutsal olduğu için diye umuyorum kilitli kafeste tutuyor. Doğuran kadın yiyen içen erkek.
Bilemiyorum, yaşanılan dönemde Avrupa'nın kadına değer vermez cehaleti ve yobazlığını bir kere daha gösterdi bana. En aydın hayallerinde bile kadınlarına değer vermeyi akıl edememiş.
Belki ben bu açıdan bakıyorum bilemiyorum. Okuyup karar vermek size düşer.
158 syf.
·6/10 puan
Bacon'in Yeni Atlantis'i henüz tamamlanmamış bir eserdir, özel danışmanı, sırdaşı ve ebedi eserlerinin koruyucusu G.Rawley böyle der. Ama düşününce zaten utopialar hiçbir zaman tamamlanmamış eserlerdir. Tamamlanma, ütopyalarını yitirirler.
.
. Bacon bu eserinde ideal devleti; Tanrinin ışığında bilime dayalı tamamen dış dünyaya izole adaletli bir ada ülkedir, lakin eserini tamamlamamıştır.
.
. Meryemi fahişe olarak gören yahudiler (ülkede yaşayan) bile bu ülkede ona övgüler düzmüş, Tanrıya herhangi bir yoldan olsa da inanan herkesin birlik ve ahlak içerisinde yaşamaktadır.
.
. Böylece borçlarını ödüyorlar sanırım, günah çıkarmak gibi tanrı adına iyi ve güzel olanı savunmak onun yolunda. Bir iç ferahlaması, aydınlanma yolu, egoyu tatmin etme kendini kandırmaca, diye baktım kurguya. İnsanlar Tanrıyı hayatin merkezine koymadan ahlâklı ve adil olamıyor mu?
.
. Yarım bırakmasının sebebi budur belkide yalanlarına tahammülü kalmamıştır.
.
. Lakin, bacon putları yıkmaktan yanadir; bilimin ve felsefenin önüne engel olabilecek batıllara karşıdır. Kendi döneminde Tanrıtanımaz biri olarak adlandırılsa da bu kavrama tamamen karşı çıkmıştır. Rönesans avrupanın karanlığından, kiliselerin etkisinden kurtulma, demem o ki imanla paranın kimde olacağı belli olmamalı :)) .
.
.Bu eseri üzerinde çalıştığı sırada aklı hep doğa felsefesi üzerindedir eserini tamamlamadan aklını işgal eden doğaya yönelmiştir. Kitabın son sayfalarına ulaştığınızda bunu gayet iyi anlayacaksınız.
115 syf.
Bilim adamı olan Francis bacon mesleği gereği bilginin gücünü iyi kavramış biri olmasıyla beraber ütopyasında bununla ilgili bir ada ülkesinin modelini anlatmıştır. Zaten kısır bir eğitim olarak gördüğü Aristotelesçi eğitim sistemine karşı çıkmış ve hep yeniliklere açık olmuştur. Rönesans son dönemlerine denk gelmesiyle insanların bilimle daha güzel bir hayat yaşayacağı fikrini yaymak istemiştir. O dönem skolastik düşüncenin bilimin önünü tıkmasıyla bilgiden uzaklaşmanın yanlışlığına karşı çıkmıştır.

Benim fark ettiğim diğer bişey de eserde George Orwell in 1984 gibi gelecek ile yönetim şeklinden ziyade gelecekteki bilimi kurgulamış gibi geldi bana. Bilim kurgu filmi gibi teknolojinin geleceğini kurgulamış .
115 syf.
Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.A.
115 syf.
·6 günde·8/10 puan
Bacon eserini önce İngilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla Latinceye çevirmiş ve İngilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.
Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem'in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis'in ilk sayfaları, bir yıl Peru'da konakladıktan sonra Çin ve Japonya'ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar.
Yeni Atlantis, Bacon'ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. Eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Bütün yanlışlarına karşın Bacon, yeni bir dönemi müjdeliyordu. Başkaları geçmişe
özlemle bakıp batan bilgi güneşinin son
ışıklarında ısınmaya çalışırken, o yeni ve daha
da parlak bir çağın yaklaşmakta olduğunu
sezmişti. Ona göre insanlığın özlediği cenneti,
geçmişte değil, gelecekte aramalıydı. Platon'un
ünlü benzetmesinde olduğu gibi karanlık bir
mağarada arkalarını ışığa çevirmiş oturan ve
önlerinde yalnızca gerçeğin gölgelerini
izleyenlerin gözlerini ışığa çevirdi.Bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır.İyi Okumalar...
80 syf.
·1 günde·8/10 puan
Bundan 400 yıl önce yazılmış olduğunu düşününce kitaptan etkilenmemek mümkün değil. Hele de yazarının, deney ve gözleme dayalı bilimsel metod anlayışının babası olduğu gözetilirse. Dolayısıyla bilim kurgu ve belgesel tadında bir yolculuk Yeni Atlantis. Kitap yarım almış ama kaldığı yere kadar bile okumaya kesinlikle değer.
115 syf.
·Puan vermedi
İyi yurttaş olmanın iyi insan olmaktan ömce geldiğini savunan ayrıca yeniliklerden korktuğundan kralın egemnliğini öven bir yazarın ütopyası yine de güzel
115 syf.
·4/10 puan
Ütopik bir toplum anlayışını sağlamak için yeni bir yer arayışına yelken açmak isteyen bir grup insanı anlatan bir kitap var karşımızda ama yazarın tamamlanmamış bir eseri olduğu için hiçbir şey anlamadan okudum. Anlatmak istediğinin suyunun suyu var 100 sayfada. Öneremiyorum.
Mahvolduğumuz kesindi ve ölümü beklemekten başka çaremiz yoktu artık. Fakat bir umutla da, kalbimizden geçenleri ve yakarışlarımızı Tanrı’ya ulaştırmaya çalışıyorduk.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Atlantis
Baskı tarihi:
3 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
115
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051069166
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nova Atlantis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Bacon, 1608 yılından itibaren yeryüzünde bir bilimsel keşif merkezi gibi işleyecek ideal bir devlet tasarlamak ister. Yeni Atlantis adıyla kurguladığı ütopik çalışmasında bu isteğini gözler önüne serer. Yeni Atlantis'i yazarken esinlendiği eserler Platon'un Devlet, Timaeus ve Critias'ı ile Thomas More'un Ütopya'sıdır. Bacon eserini önce İngilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla Latinceye çevirmiş ve İngilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.

Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem'in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis'in ilk sayfaları, bir yıl Peru'da konakladıktan sonra Çin ve Japonya'ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar. 

Yeni Atlantis, Bacon'ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. Eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. Bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 893 okur

 • Marziye Ulaş
 • İremm
 • Emine özkurt
 • Ayşe Kübra Özcan
 • Ümit ASLAN
 • E.Zehra Akpınar Özal
 • Ertuğrul Bektaş
 • Şeymanur Genç
 • Oktay Gürpınar
 • Kübra koç şen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.8
13-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%21.3
25-34 Yaş
%45
35-44 Yaş
%16.3
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53
Erkek
%47

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.3 (11)
9
%1.2 (3)
8
%8.3 (21)
7
%11.4 (29)
6
%6.7 (17)
5
%3.9 (10)
4
%2.4 (6)
3
%1.2 (3)
2
%0
1
%1.6 (4)