Denemeler

6,5/10  (10 Oy) · 
35 okunma  · 
5 beğeni  · 
709 gösterim
Celsus aynı zamanda bir bilge kişi olmasaydı, hekim olarak, hem sağlığın hem de uzun yaşamanın en önemli koşullarından biri diye, karşıt şeyleri birbiriyle sürekli değiştirmeyi, ama bunu yaparken daha kolay olan aşırı uçlara yönelmeyi öğütlemezdi. Başka deyimle: hem aç kal hem de doyuncaya dek ye, ama doymayı yeğ tut; hem uyanık kal hem uyu, ama uyumayı yeğ tut; hem otur hem kımılda, ama kımıldamayı yeğ tut, demek istiyordu.
Kuşlar arasında yarasa ne ise, düşünceler arasında kuşku da odur: ikisi de hep alacakaranlıkta uçarlar. Kuşkularımızı baskı altına almak, hiç değilse gözaltında bulundurmak zorundayız, çünkü kafamızı bulandırır, arkadaşlarımızı yitirmemize yol açar, işimizi altüst eder çığırından çıkarırlar.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  179
 • ISBN:
  9789758491605
 • Orijinal Adı:
  Essays
 • Çeviri:
  Hamdullah Benzer
 • Yayınevi:
  Arya Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
e-zeki 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

her deneme kitabında olan konu başlıkları bu kitapta da var.fakat Bacon'da yadsınamaz bir Türk düşmanlığı var. Bazen çok sinir bozucu boyutlara çıkabiliyor bu. Her kötü davranış, barbarlık vs. Türkler üstünden örnekleniyor kitapta. o yüzden ister istemez insanın canını sıkabiliyor bazen.

Beyza 
 22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

Sevgi, Yargıçlık, Övgü, Öğrenim, Yapılar, Bahçeler, Devlet Yönetimi, Sömürgecilik... Bir sürü başlıkta kısa yazılar var pek çok deneme kitabında olduğu gibi. Okunması kolay, dili ve içeriği sade. Kimi güncelliğini yitirmiş konular, kiminde ise bahsedilen örnek geçmişte olmasına rağmen şaşırtıcı şekilde günümüze de ışık tutuyor. Çok derin fikirler olduğunu söyleyemeyeceğim, birkaç cidden hayran bırakan fikir dışında çok da düşündürmedi açıkçası.
Yazarla ilk kez tanıştım, görüşünü bakış açısını bilmem (ki istediğini düşünebilir ucu bana dokunuyor diye yadırgayacak değilim) ama sürekli Türk aleyhtarlığını göze sokmuş. Her kötü örneğin ardından bir de "mesela Türkler" cümlesi geliyor ve bu cümleler açıklanmamış temelsiz. Ardından hiçbir şey söylenmemiş gibi konuya devam ediliyor. Haliyle sinir bozucu bir hal alıyor bir süre sonra. Bu düşüncelerinin sebebini daha geniş görebileceğim bir kaynağa ihtiyacım var sanırım bakış açımı değiştirmek için.

Kitaptan 9 Alıntı

Beyza 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Mutluluğun sağladığı iyi şeyler özlenmeye değer, mutsuzluğunkiler ise övülmeye değer."
-Seneca

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 38 - YKY)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 38 - YKY)

Altını çizdiklerim
Öğrenime çok zaman ayırmak uyuşukluktur, yalnız ruh güzelliği okumak gösteriş, düşüncelerde hep kitapların kurallarına bağlı kalmak da budalaca bir bilgiçliktir.

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 193 - YKY)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 193 - YKY)
Beyza 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Ancak, yalanın tutunmasına yol açan şey, insanların gerçeği bulmak için göze almaları gereken güçlükler ile emek, ya da bir kez bulunduktan sonra gerçeğin insan kafasına yükleyeceği zorunluluklar değil, yalanın kendisine duyulan doğal ama cılk bir sevgidir.

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 25 - YKY)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 25 - YKY)
Yasemin 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir yeri kötü yapan yalnız kötü hava değil, yollarının bozuk, alışveriş çevresinin, Momus'a da (Momus: Kusur bulma tanrısı) sorarsanız , komşularının kötü oluşudur.

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 176 - Yapı Kredi Yayınları)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 176 - Yapı Kredi Yayınları)
Yasemin 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Görevini yaparken en iyileri örnek al kendine, çünkü iyiye öykünmek bütün öğütlerin ortak ilkesidir.

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)

Az felsefe, insan zihnini tanrı tanımazlığa götürür, ama felsefede derinlik, insanların zihinlerini dine döndürür..

Denemeler, Francis BaconDenemeler, Francis Bacon
Beyza 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Görmüyor musunuz, büyük bir zenginliğin gene de işe yarar bir şey olduğunu göstermek için küçücük taş parçalarıyla az bulunur nesnelere ne şişirme fiyatlar konuyor?

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 142)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 142)
Serkan 
10 Nis 15:48 · Kitabı okuyor

İnsanın kafasından boş düşünceler, böbürlenmeler, yanlış değerlendirmeler, tatlı kuruntular, bütün bu gibi şeyler çıkarılacak olursa, çoğu kimsenin kafasında kendilerinin bile hoşlanmayacağı, üzüntü, tedirginlik dolu zavallı cılız şeylerin kalacağını bilmeyen var mıdır?

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)
Serkan 
10 Nis 16:39 · Kitabı okuyor

Tanrının bir buyruğunu yerine getirirken öteki buyruğunu dinlemek, insanları her şeyden önce Hristiyan olduklarını unutucak ölçüde Hristiyan saymaktır. Agememnon'un kendi öz kızının kurban edilişine dayanabildiğini gören Lucretius haykırır:
"Tantum religid potuit suadere malorum."
("Böyle kötülüklere bile sürükleyebilir insanı din")

Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları)Denemeler, Francis Bacon (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları)