Güneş Ülkesi

6,9/10  (40 Oy) · 
136 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.968 gösterim
Campanella'ya göre doğa "sonsuz bilgelik" üzerine yazılmış bir kitaptır. Çünkü doğa yaşayan bir organizmadır, doğada olup biten her şey iki karşıt gücün ilişkisi sonucu meydana gelir. Her varlık kendini koruma eğilimini duyularla gerçekleştirir, kendisine zarar verecek olandan bu sayede kaçar, olumlu olanı arar. Aristoteles karşıtı bu görüşleri, Dominiken manastırlarındaki yalın ve paylaşımcı yaşam anlayışıyla birleşince Campanella sürekli baskı altında tutulur; hapsedilir, işkence görür, sürgüne gönderilir.

Güneş Ülkesi yazarın özgürlük arayışınının ütopyasıdır. Kitabın kahramanı olan ve yeniyi arayışı simgeleyen Cenevizli Kaptan seyahatleri sırasında ekvatorun altındaki Taprobana adasına gelir. Burada yurttaşların bir tür komün hayatı sürdürdüğü Güneş Ülkesi'ni görür. Kendini beğenmişliğe, dolayısıyla kötülüğe yol açtığından özel mülkiyet yasaktır; bu ülkede her şey herkese aittir. Herkes sürekli eğitim görmekte, kendini geliştirmektedir. Bütün hayat, varlıktaki olumlu olanı ortaya çıkarıp geliştirmeye adanmıştır. Güneş Ülkesi, Thomas More'un Ütopya geleneğinin parlak bir örneğidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9786051069180
 • Orijinal Adı:
  Civitas Solis
 • Çeviri:
  Çiğdem Dürüşken
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mihriban Karadağoğlu 
08 Ağu 20:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

İncelemeyi Öteki Yayınevi, Birinci Baskı: 2017, Özlem Pekcan(Çev) üzerine yapıyorum.
Eserin İtalyanca özgün adı "Citta del Sole", ve ilk defa Latince olarak "Civitas Solis" 1623'te Farankurt da basılıyor. Özgün metin ise ancak 1904'de basılıyor. Öteki'nin çeviride kaynak aldığı eser ise 1602'de Campanella'nın kaleme aldığı ilk metindir.
Eser, Ospitalario Tarikatı Rahibi ile Cenevizli Kaptan arasındaki diyaloglardan oluşur. Rahibin soruları doğrultusunda Cenevizli Kaptan, bir zamanlar topraklarında yaşamış olduğu Güneş Ülkesi'ni anlatır. Kentin coğrafyasını, fiziksel yapısını, eğitim, savaş, inanç ve astroloji anlayışını, toplumsal yaşamını aktarır meraklı rahibe. Güneş ülkesindekiler, aitlik-sahiplik duygusundan yoksundurlar, kendi evleri, kendi çocukları yoktur. Yöneticileri(buna "Güneş" derler.) tüm bilim ve sanat dallarını, varlığa ait olan bilgiyi en iyi şekilde bilmek durumundadır. Neslin sağlıklı olarak devam edebilmesi için hangi kadının ve erkeğin kiminle ilişkide bulunacağı yönetim tarafında belirlenir. Kadın ve erkek arasında tutkudan ziyade arkadaşlık daha öndedir. Ölümden korkmazlar çünkü ruh onlar için ölümsüzdür. Bilim ve felsefeyle uğraşırlar ve dünyadaki diğer halkların eninde sonunda kendileri gibi olacağını söylerler. Güneş ülkesindekiler, neye ihtiyaç duyuyorsa ona sahiptirler.
Pekcan, Tommaso Campanella adlı giriş metnini bitirirken şöyle diyor; "Elinizdeki kitap, gördüğü baskı ve işkenceler karşısında isyan eden, Altın Çağ özlemiyle yanıp tutuşan bir ruhun felsefe, astroloji ve dinle harmanlanarak dile gelmiş rüyasıdır."

Cavid Necefov 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap sanki utopyadan daha çok hristiyanlığı tabliğen kaleme alınmış. Yazıların büyük bir bölümünü yıldızların konumundan bahsetmekle geçiriyor.Bi de mal varlığının topluma ait olduğu bir ülkede yiyeceklerin eşit paylaşılmaması adaletli değil. Sınıflandırma var,güç kullanımı var,taşlayarak öldürme akla zarar, Kadınların paylaşılması ve cinsel ilişkilerin yönetilmesi, aşk kavramının kalıbının değişdirilmesi, aile kavramının olmaması,bence bunlar utopya değil,daha çok sömürgeci bir ülkenin asker yetiştiren kommunasına benziyor. Böyle bir devletin var olması mümkün değil, adı bundan dolayı ÜTOPYA olsa gerek.

Sevilay Küçük 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Ütopik bir eser.Bu kitaptan önce cesur yenı dünyayıda okumustum.Bir birlerine benzer kitaplar.Güneş ülkesinde görev bölümü var Metafizik,Güç,Sevgi ,Bilge olarak ayrılıyor .Metafizikçi bütün bilimlere hükmeder ve yönetir.bilgeliğin emrinde ise doğabılımcı mantıkcı, ahlakbılımcı astrolog ,gökbilimci vb.Sevgide ise doğumla çiftçi coban egıtımcı. Güç savas uzamanları savas teknıklerıyle ilgili bunlar 4 gruba ayrılmıslar .bütün yapacakları seylerı mesela üremelerı, mesleklerini,yıldızlara gezegenlere göre ayarlıyorlar.yıldızlara göre görev bölümü yapıyorlar.Herşeylerini bir arada yapıyorlar .herkes herkese aittir bu kavramı benımsıyorlar.Kadınları bıle ortak. Kadınlar boylarını uzun göstermek için topuk giyerlerse ya da yüzlerine makyaj yaparlarsa ceza verılıyor tekrarlandıgı takdırde idam cezası .Tek tek her ınsanın evı karısı cocugu olması onlara göre bencıl bir sevgi doğurur.Aile dıye bır kavram yok .Güneş ülkesi düşünüyor ki eger aile olmassa topluma duydugumuz sevgı kalacak sadece.Tanrıya ınanıyorlar.Toplumu düşünerek toplumun cıkarları doğrultusunda hareket edıyorlar bireysel düşünmüyorlar.İnsanlar sadece 4 Saat çalşıyor.diğer saatlerde ise eglence ,zihin jimnastıgı ve beden eğitimi vb şeyler yapıyorlar. Benım en cok hosuma gıden seyde adalet anlayısları ' Sana yapılmasını ıstemedıgın birşeyi baskasına yapma ,Sana yapılmasını istedıgın seyı baskalarına yap ! . Keyıfle okudum sohbet havası ıcınde gecıyor Tavsıye ederım :)

Sefa Yılmaz 
 03 May 03:19 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ütopik bir eser olarak okunması gerekenlerden biri... Acı ama gerçek bir şey varsa eğer o da: "Hayaller Thomas More'un Ütopya'sı, Campanella'nın Güneş Ülkesi; hayatlar George Orwell'ın Hayvan Çiftliği..."

Aysel Omurtak 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Campanella'nın yaşadığı dönem ve hapiste geçirdiği uzun yıllar düşünüldüğünde müthiş bir öngörü ile yazmış olduğu ütopya.Karşılıklı diyaloglarla sohbet havasında geçen kitap,başta Güneş Ülkesi'nin mimarisi ile cezbediyor sizi.Tüm sütunları ve duvarlarında sanatın, bilimin, keşiflerin, dillerin, hayvanların, gezegenlerin ve daha birçok şeyin resmedildiği bir ülke bu.Ortak bir toplum bilinci ve özel mülkiyet anlayışının olmaması komünist bir rejimi hatırlatsa da hiyerarşi basamaklarının net ve katı olması ile Devletçilik'in izlerine de rastlamak mümkün.

ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
02 Tem 15:57 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Filozofça bir devlet tasarısı olan güneş ülkesi herkesin eşit haklara sahip olduğu bir devlet tasarısıdır işin ilginç tarafı güneş ülkesinin yönetimini din görevlileri tarafından sağlanması bu aynı zamanda dindar olan insanlara daha fazla güven duyulmasının sonucudur Aynı zamanda platonun devlet ve thomas more nin ütopyasına benzer bir devlet yapısını sergilemekte

İlknur Burcu Keser 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Campanella sağ olsun "ütopya"sında "mutlu ve huzur içinde bir toplum" için her şeyi düşünüvermiş! Hatta fazla ince düşünmüş! Meselâ eşleşme için öngörülen kadın gebe kalmazsa başka bir erkek ile eşleştirilirmiş, bu sefer yine gebe kalmazsa "orta malı" olur imiş! Öyle bir ifade kullanmış kendisi. Bir anneye gösterilen saygı, bu kadınlara ne toplumda, ne tapınakta, ne de toplu yemeklerde gösterilmez imiş! Yani, kadınlara ütopyalarda bile rahat yok! Ayrıca kitap "akıcı" kavramından oldukça uzak.

Ahmet Samsa 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Güneş Ülkesi okuduğum ilk ütopya. Okuduğum baskı Say yayıncılığın Ütopya dizisinden 2014 yılında çıkan baskıdır. Öncelikle belirtmek isterim ki; 112 sayfa olan kitabın sadece son 60 altmış sayfasında Campanella'nın Güneş Ülkesi metnini okuyabiliyoruz.
Kitap, Ütopya ya da Başka Bir Dünyanın Olabilirliği Üzerine başlıklı Mustafa Hazım Bayka tarafından yazılmış 14-15 sayfalık bir yazı ile başlıyor. Bu yazıda ütopyaların tarihi hakkında ve kısa olarak önemli ütopyalar hakkında bazı bilgiler verilmiş ki ben bu bölümü faydalı buldum.
Güneş Ülkesi Fransızca baskıdan Türkçeye çevrilmiş ve ikinci bölümde ise orijinal dilinden Fransızcaya çeviren Luigi Firpo'nun yazdığı önsöz bulunuyor. Bu önsöz bölümü ise Campanella'nın hayat hikayesi aslında. Doğru bildikleri uğrunda karşılaştıkları tüm düşmanlıklara ve mahkumiyetlere rağmen mücadeleye nasıl devam ettiğini anlatan bu bölüm Campanella'nın özellikle hayata ve savunduklarına bağlılığına hayranlık duymamıza sebep oluyor.
Güneş Ülkesi'ne gelince tüm düzenin aile üzerine değil de birey ve toplum olmak üzerine kurulduğunu görüyoruz. Aile ve özel mülkiyetin kesinlikle olmadığı bu düzende astrolojiye çok önem veriliyor ve tüm planlamalar yıldızların ve gezegenlerin konumuna göre yapılıyor. Güneş Ülkesi'ni anlatan Cenovalı Denizci'ye göre Hristiyan olmasalar da bu ülkede yaşayanların Hristiyanlığa çok yakın bir dini benimsedikleri ve devletin dinî konulara da çok önem verdiği anlaşılıyor. Zenginlik ve yoksulluğun dolayısıyla köleliğin olmadığı bu ülke, bence sadece bu özelliğinden dolayı bile örnek alınabilir bir yönetim olmayı başarıyor.
Say yayıncılığın Ütopya dizisinin altıncı kitabı olan Güneş Ülkesi, dizinin diğer kitaplarını da okuma isteği uyandırdı bende. Ütopyalarla ilgilenenlerin bu detaylı baskıyı beğeneceklerini düşünüyorum.

Anıl Karakuş 
05 May 20:21 · Kitabı okumadı · 7/10 puan

Kitap, dönemi göz önüne alınarak değerlendirirse gayet başarılı, fakat bir çok çelişki içermekte. Bunlardan birine örnek verecek olursam kitabın bir bölümünde "Şişman, iri bedenli kadınlar zayıf erkeklerle, tersine zayıf, sıska kadınlarda şişman, iri erkeklere ayrılır; böylece onların arzularından kusursuz soylar türemesine çalışılır." demekte. Başka bir bölümde ise "... çünkü onlara göre şeyler (nesneler), benzerlerine ulaşmaya çalışırlar." denilerek ilk ifadeyle çekişki yaratılmaktadır. İlk cümlede farklı insanların birlikte oldurularak (seks, cinsel birleşme) ürendiğinden ve bunu arzuladıklarından bahsedilmektedir. Oysa diğer cümlede benzer şeyleri istedikleri söylenmekte. O halde nasıl olur da zayıf, sıska kadın, iri, şişman erkekle birlikteliği arzular? Bu gibi daha bir çok eksik olduğunu düşündüğüm kitap yine de ufuk açıcı (aydınlatıcı) bir çok cümleye sahip. Okumaya değer fakat çok büyütmeyip, üzerinde çok düşünmemek gerek. Okuduğunuz için teşekkürler.

Eys 
17 May 16:26 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kaynak Yayınları çok iyi bir iş çıkarmış. Campanella hakkında bilgi sahibi olmamı sağladı. Çok detaylı bir çeviri olmuş. Ütopyalar Dizisinden Thomas More'un Ütopya'sını da en yakın zamanda okumak istiyorum. Güneş Ülkesi'ne gelince... Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki; edebi bir roman okumak istiyorsanız almayın. Çünkü Güneş Ülkesi Campanellanin ütopik bir tasarısı. Hıristiyanlığa fazla övgü gösterilmesi hoşuma gitmedi. Yine de genel olarak Güneş Ülkesi fikrini çok beğendim. Ayrıntılı bir şekilde anlatılmış olması, özellikle de betimlemelerin bu kadar ayrıntılı olması etkileyiciydi. Astronomi kısmına ilgi göstereceğimi düşünüyordum fakat bir kopukluk yaşadım. Onu saymazsak birden fazla okunabilecek bir kitap. En yakın zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. 1500lü yıllarda yaşayan ağır iskenceler görmüş bir yazarın kitabı olduğu düşünülürse gayet başarılı ve umut verici. Okumaya değer

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Dünyanin bütün kitapları doyuramaz kafamın ve ruhumun açlığını. Neler neler okumadım ki ...! Ama yine de kafamın ve ruhumun açlığından ölüyorum... Anlayışım arttıkça, bilgim eksiliyor...

Güneş Ülkesi, Tommaso CampanellaGüneş Ülkesi, Tommaso Campanella

Dunyanin butun kitaplari doyuramaz kafamin acligini. Neler neler okumadim! Ama yine de kafamin acligindan ölüyorum... Anlayisim arttikca, bilgim eksiliyor...

Güneş Ülkesi, Tommaso CampanellaGüneş Ülkesi, Tommaso Campanella
Ahmet Samsa 
07 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aile
Onlara göre, mülkiyet insanların eş ve çocuklarıyla birlikte aynı evde yaşamasından doğmuştur; bu bencillik yaratır. İnsan, çocuğuna zenginlik ya da saygınlık kazandırmak ya da onlara miras bırakmak için, gücüne güvenerek bir şeyden çekinmezse, açıkca saldırgan bir hale gelir veya gücü yoksa cimri ve ikiyüzlü olur. Ama bencilliği ortadan kaldırırsanız geriye evrensel sevgi kalır.

Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 71 - Say Yayınları)Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 71 - Say Yayınları)
ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
02 Tem 15:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gökyüzü in­ san bedenini etkilemektedir. Yapılacak şey, bu etkiyi insan bedeninin karşı etkisiyle önlemektir.

Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 80 - sosyal yay)Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 80 - sosyal yay)
Hayri'nin Teyzesi 
08 Ağu 16:53 · Puan vermedi

Oysa, her şeyin ortak olduğu Güneş Ülkesi'nde, herkes aynı zamanda hem zengin, hem yoksuldur. Zengindir, çünkü Kent bütün ihtiyaçlarını karşılar; yoksuldur, çünkü, hiç kimsenin özel malı mülkü yoktur, her şey ortaktır. Güneş Kentliler mala mülke köle olmazlar, sadece yararlanırlar ondan.

Güneş Ülkesi, Tommaso CampanellaGüneş Ülkesi, Tommaso Campanella
Hayri'nin Teyzesi 
09 Ağu 09:56 · Puan vermedi

Güneş Kentliler, basımın, pusulanın ve barutun bulunuşunu övüp göklere çıkarıyorlar. Bu şaşırtıcı buluşlar, onlara göre, bütün insanların aynı ocakta birleşeceğini müjdeleyen belirtilerdir.

Güneş Ülkesi, Tommaso CampanellaGüneş Ülkesi, Tommaso Campanella
Serhat Tezer 
03 Ağu 01:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zamaninda degeri anlasilmayan insanlar icin harika bir soz
...Bizi gelecek yüzyıl yargılayacak çünkü şimdiki zaman daima iyi insanlarina acı çektirir, ama daha sonra üçüncü günden yada üçüncü yüzyıldan sonra onlari yeniden canlandiririz...

Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 37 - Say Yayinlari)Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 37 - Say Yayinlari)
Hayri'nin Teyzesi 
07 Ağu 21:35 · Puan vermedi

Gecenin Sözü;
Paylaşsaydı insanlar
Yararları, mutluluğu ve ahlâkı
Cennet olurdu dünya...
Uyanık, temiz sevgiler gelirdi diyorum
Azgın, kör sevgiler yerine

Güneş Ülkesi, Tommaso CampanellaGüneş Ülkesi, Tommaso Campanella
Ahmet Samsa 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kadınlar
Ülkenizde bu tür şeylerin bu kadar yaygınlaşması kadınların tembelliğinden diyorlar. Bu tembellik kadınlarınızı soluk, zayıf ve kısa boylu yapıyor. Bu yüzden de kadınlar makyaj yapmaya yöneliyor ve boylarını uzatmak için yüksek topuklu pabuçlar giyiyorlar. Yapay şekilde kendilerini güzelleştirme ihtiyacı duyuyorlar. Böylece kendilerinin ve çocuklarının vücut yapılarını tehlikeye atıyorlar.

Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 82 - Say Yayınları)Güneş Ülkesi, Tommaso Campanella (Sayfa 82 - Say Yayınları)
2 /