Düşüşe 18 Kala

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
109 gösterim
Fargo dizisinin Emmy, Pen, Peabody, Critics’ Choice ve Golden Globe ödüllü senaristinden yılın gerilim romanı…Sisli bir yaz gecesi özel bir jet, içinde sekiz yolcusu ve üç kişiden oluşan mürettebatıyla New York’a doğru havalanır. Söz konusu sekiz yolcudan yedisi zengin ve ayrıcalıklıyken, biri hayatı boyunca işleri rast gitmemiş bir ressamdır. On sekiz dakika sonra olabilecek en korkunç şey yaşanır: Uçak okyanusa düşer. Bu kazadan yalnızca ressam Scott Burroughs ve dört yaşında bir çocuk kurtulur; son derece varlıklı ve güçlü bir medya patronunun ailesinin son üyesi…Trajediyi kuşatan gizemin dozu giderek artar. Yolcular ve mürettebat arasında bir Wall Street devi ile karısı, Teksaslı bir çapkın, hayattaki yolunu sorgulayan genç bir kadın ve tecrübeli bir pilot da vardır. Yolcuların yaşamlarındaki entrikaların iç yüzü ortaya çıktıkça tuhaf rastlantılar bir komploya işaret eder. Bu kadar nüfuzlu insanın aynı anda hayatını kaybetmesi sadece acı bir rastlantı mıdır, yoksa ortada çok daha kötü bir amaç mı vardır? Medyanın kışkırtmalarıyla her şey kısa sürede kontrolden çıkar. Yetkililer enkazdan elde ettikleri bulgularla gerçeğe ulaşmak için çabalarken Scott şüpheli olmak ile kahraman olmak arasında gidip gelir.Kazadan sonra gelişen olaylar ve kurbanların geçmişlerine dönüşler iç içe geçerken Noah Hawley sevgiye, şöhrete, paraya, sanata ve güce dair keskin bir bakış, tüyler ürperten bir gerilim ortaya koyuyor.“Dennis Lehane ile Dostoyevski karışımı. İlk sayfadan son sayfaya kadar etkisi altında kaldım ve hâlâ kendime gelemedim.”

-Michael Cunningham-“Bu yalnızca iyi bir roman değil, müthiş bir roman. Bu sayfalardaki hiç kimseye güvenemedim.”

-Brad Meltzer-“Tüyler ürpertici bir gerilim… Düşüşe 18 Kala sizi boğazınızdan yakalıyor ve bırakmıyor. İçinize sayısız şüphe tohumu ekilecek.”

-Missourian-“İnanılmaz bir gizem ve gerilime doğru ilerleyen bu hikâye âdeta beyaz perdeye uyarlanmak için yaratılmış.”

-Domino-“Okuduktan çok sonra bile sizinle kalacak kitaplar vardır. Karakterler o kadar gerçekçidir ki kaderlerini merak edersiniz. İşte Noah Hawley’nin Düşüşe 18 Kala’sı da o kitaplardan biri.”

-Irish Independent-“Bu romanda gerilimden fazlası var. İnsan olmaya dair bir keşif; insan doğasının tuhaf yönleri, şöhretin karanlık tarafı, sanatın doğası, umudun gücü ve denetimsiz bir medyanın tehlikeleri üzerine bir tefekkür. Ortaya çıkan şey haberlerin bir eğlence aracı olarak kullanılmasının ve kaderin rastlantısallığının sonuçlarını gözler önüne seriyor. Son derece güçlü, cüretkâr bir roman.”

-Kristin Hannah-“Agatha Christie’nin, tek bir odada geçen gizem hikâyelerinden birini bir uçakta ve şüpheliler arasında Wall Street ile eğlence sektöründen yöneticilerin bulunduğu bir senaryo halinde kurguladığını düşünün. Şimdi de o uçağın henüz hikâye başlamadan Atlantik Okyanusu’na düştüğünü hayal edin… Hawley tüm bunları kesinlikle çok iyi başarmış.”

-New York Times-
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786052992371
 • Çeviri:
  Nil Karaca
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nuray Durmuş 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı, arka kapak yazısına göre ve gerilim tarzı olduğu için almıştım. İlk birkaç sayfa çok güzel başladı ancak devamı öyle sıradan ilerledi ki okumak için kendimi baya zorladım. Hiç alakasız konuları, sırf kitap sayfası fazlalaştırmak için aralara sıkıştırmış yazar. Tamam konusu değişik ona bir lafım yok; içindeki zengin ve ayrıcalıklı sekiz yolcusu olan bir uçağın gizemli bir şekilde okyanusa düşmesi, uçakta bulunan kişilerin hayat hikayeleri ve sonrasında gelişen olaylar üzerine yazılmış ama maalesef vasatın altında kalmış. İşin gerilim kısmına gelince; 423 sayfa kitabın 15-20 sayfası bu türde yazılmıştı, gerisi sanki bir günlük ya da düz tazı şeklinde yazılmış. Sonu için sabırla okudum ancak benim için zaman kaybından öteye gidemedi maalesef.