İyi Baba

6,1/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
445 gösterim
Bir babanın çocuğunun acısını dindirememenin verdiği yürek sızısının çarpıcı öyküsü.

Doktor Paul Allen saygın bir adamdır. İkinci eşi ve ailesiyle mutlu, rahat bir hayat sürmektedir. Ta ki bir gece kapısı çalınıp dünyası altüst olana kadar: ABD Başkanlık seçiminin en popüler adayı vurulmuştur ve tetiği çeken kişinin Paul'ün oğlu olduğu iddia edilmektedir.
Paul'ün sona eren ilk evliliğinden olan tek çocuğu Daniel hep iyi bir insan olmuştur ve Paul, kendi halindeki oğlunun cinayet işleyemeyeceğinden emindir.
Daniel'ın (ya da kendisinin) nerede yanlış yaptığını bulmak üzere onun adımlarının izini sürmeye başlar. Böylelikle bir ebeveyn olmanın getirdiği sorumluluklar ve akla gelmeyecek bir durumda koşulsuz sevgi verme yetisiyle ilgili, gerçeğin en sona kadar gizli kaldığı bir maceraya atılır.

"Büyüleyici." The Sunday Times

"Muhteşem bir roman." Daily Mail

"Ustaca yazılmış." Financial Times

"Başyapıt." Sunday Express

"Dokunaklı." Tony Parsons

"Romanın sonuna geldiğinizde muhteşem bir anla karşılaşacaksınız." Daily Mirror

"Muhteşem bir üslup ve derinlemesine psikolojik anlatımla yazar, Allen'ın oğlunun masumiyetini ispatlama çabasını anlatıyor. Sonuçta bir babanın sorumlulukları ve sınırları üzerine inanılmaz bir aile dramı ortaya çıkıyor." People

"Baş döndürücü duygusal sonuna dek okuyucuyu etkisi altına alıyor." The Chicago Tribune

"Bu kitap bir katilin ve daima onun için iyi bir baba olduğunu düşünen bir adamın ruhuna keskin bir bakış." The Wall Street Journal
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053436997
 • Orijinal Adı:
  The Good Father
 • Çeviri:
  Gökçe Metin
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ceyda Küçükoruç 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

ABD Başkanlık seçimi öncesi halk tarafından çok sevilen ve favori gösterilen başkan adaylarından biri suikasta kurban gidiyor. Miting sırasında kendisine ateş eden bir genç tarafından öldürülüyor. Herkesi şok eden bu olay ünlü doktor olan Paul Allen için ise kabus dolu günlerinin başlangıcı oluyor.

Paul Allen oldukça başarılı bir doktor. Tam bir aile babası. İki tane oğlu ve güzeller güzeli başarılı bir karısı var. (tabı bu esasında kendisinin ikinci hayatı)

Daniel Allen.. Kendi halinde, sessiz sedasız, fiziksel olarak da oldukça ince zayıf kırılgan bir genç. Anne babasının boşanmaları onu dışarıdan görüldüğünden çok daha fazla sarsmış. İç dünyası epey karışık, duyguları ve mantığı ipleri elinde tutma konusunda birbiriyle savaş halinde. Klasik, sorunlu bir ergen erkek profili çiziyor olmasına karşın buz dağının görünmeyen kısmında neler gizli acaba...

Kitap sorumluluklarını yerine getirmekten kaçan bir babanın seneler sonra zorunlu olarak yaşadığı gecikmiş bir iç hesaplaşma olarak özetlenebilir. Babamızın çektiği acı polisiye bir kurguyla harmanlanarak sunulmuş. O anlamda okurken sıkılmanız mümkün değil. Sayfaları merak içerisinde çeviriyorsunuz ve gerçekten bazı anlarda babanın çaresiz çırpınışları yürek burkan bir hal alabiliyor. Ancak "Muhteşem", "Şaheser" veya "Başyapıt" gibi tespitlere katılmıyorum. Dokunaklı, çabuk ve kolay okunan, polisiye gerilim dram karışımı bir film izliyormuşsunuz tadı alabileceğiniz bir kitap. Merak edip okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim

Kitaptan 1 Alıntı

Nezrin Memmedli 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kelimeleri duymuştum ancak beynim onları ayrıştırmakta güçlük çekiyordu."Ya yaptıysam? Ya bir adamı öldürdüysem? Sanki Ya güneş buzdan yapılmışsa? ya da Ya yağmur aşağı değil yukarı doğru yağıyorsa?" diyordu.Böyle bir şey var mıydı? Oğlumun cinayet işlediği bir dünya mümkün müydü?

İyi Baba, Noah Hawley (Sayfa 77)İyi Baba, Noah Hawley (Sayfa 77)