Engellenemeyen Zihin

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
491 gösterim
17. yüzyılda yaşayan Takuan Soho savaş sanatlarının Zen Budizmi'yle kaynaşmasını sağlayarak strateji kavramının Japonya'daki algılanışını kökten değiştirmiştir. Zen ve kılıç sanatı onun sayesinde gerçek bir senteze ulaşmayı başarmıştır. Takuan Soho'nun, "Sarsılmaz Bilgeliğin Esrarengiz Anlatısı", "Mücevherlerin Berrak Sesi" ve "Taia Kılıcı'nın Yıllıkları" isimli üç bölümden oluşan Engellenemeyen Zihin isimli eseri günümüzde hâlâ büyük ilgi görmektedir. Takuan Soho'nun bu kitabının yine yayınevimizden çıkan Yagyu Munenori'nin Hayat Veren Kılıç adlı eseriyle birlikte okunmasını tavsiye ediyoruz. Böylelikle hem Japon strateji düşüncesinin meselelere ve çözümlere bakış açısını hem de kılıç sanatının incelikli taraflarını daha iyi anlamak mümkün olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789944756853
 • Çeviri:
  Ceren Palaz
 • Yayınevi:
  Kırmızıkedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Halil Onat Tuğrul 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zihnin nasıl olması gerektiği, insanın nasıl yaşaması gerektiği ile ilgili Budizm ve Japon Samuray yolunun fikirleri ile başlayan kitap, sonrasında size bu hayatın nasıl ve nereye doğru yönlendiğini anlatmaya çalışıyor. Tasavvuf konusunda okumalar yapmış insanların dünyanın öteki ucundaki ve farklı bir dindeki bu zihin ve hayat çözümlemesinin içinde ilginç noktalar bulacağını düşünüyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

etme bulma dunyası
adamın biri yaşlı babasına bakmaktan bıkar . onu sırtına alır ve dağa cıkarır . sonra kaza süsü vererek bır ucurumdan asagıya bırakır . yıllar gecer , o da coluk cocuk sahıbı olur . yaslanır , oglunun evınde kalmaktadır . oglu bir gun ,''baba canın sıkılıyordur ,gel seni biraz gezdireyim'' diyerek babasını sırtına alır . dagın yolunu tutar. bır muddet sonra yaslı adam gıtmekte oldukları ucurumlu yolu hatırlar . ogluna soyle der: '' daha fazla gıtme oglum , benı sırtında tasıyıp bosuna yorulma ! ben babamı buradan asagıya atmıstım. sen de buradan atıver!

Engellenemeyen Zihin, Takuan SohoEngellenemeyen Zihin, Takuan Soho