Takuan Soho

Takuan Soho

Yazar
5.5/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
1460
Gösterim
Adı:
Takuan Soho
Unvan:
Zen Rahibi, Ressam, Kaligraf, Çay Ustası
Doğum:
Japonya, 1573
Ölüm:
1645
Takuan Soho, (Japonca: 澤庵 宗彭 Takuan Sōhō, 1573 - 1645) Zen Budizmin Rinzai okulunun büyük figürlerinden biri, zen rahibi, ressam, kaligraf, çay ustası
adamın biri yaşlı babasına bakmaktan bıkar . onu sırtına alır ve dağa cıkarır . sonra kaza süsü vererek bır ucurumdan asagıya bırakır . yıllar gecer , o da coluk cocuk sahıbı olur . yaslanır , oglunun evınde kalmaktadır . oglu bir gun ,''baba canın sıkılıyordur ,gel seni biraz gezdireyim'' diyerek babasını sırtına alır . dagın yolunu tutar. bır muddet sonra yaslı adam gıtmekte oldukları ucurumlu yolu hatırlar . ogluna soyle der: '' daha fazla gıtme oglum , benı sırtında tasıyıp bosuna yorulma ! ben babamı buradan asagıya atmıstım. sen de buradan atıver!
Eski bir şiirin dediği gibi:

"Düşünmeyeceğim" diye düşünmek de
bir düşüncedir.
Düşünmeyi
Düşünmeyin.
Takuan Soho
Sayfa 41 - Arion Yayın
.Belirli bir yerde kalmadığı zaman Doğru Zihin su gibidir.
Karışık Zihin ise buz gibidir ve buzla ellerinizi veya başınızı yıkayamazsınız.
Buz eridiğinde suya dönüşür ve her yere gider.Ellerinizi ve ayaklarınızı, her şeyi yıkayabilirsiniz.
Aynanın önüne ne koyarsanız, o yansıyacaktır. Ayna düşünmeden yansıttığı için ayırım yapmaz. Zihnini ayna gibi kullanan kişi, doğru veya yanlış olduğuna bakmadan öte yandan düşüncelerini katmaksızın zihniyle ayna berraklığını yakalayarak savaş sanatını sergilemiş olur.
Takuan Soho
Sayfa 92 - Arion Yayın
96 syf.
·Beğendi·8/10
Tür : Strateji
.
Sayfa : 96
.
Puan : 8/10
.
Strateji tarzı ağır olmayan kitaplar son zamanlarda ilgimi çekmeye başladı. Bu kitaptan önce aynı tarzda olan Beş Çember Kitabını okumuştum onu da beğenmiştim, içerik açısından benzer ama bu kitap daha fazla hoşuma gitti. Kitabın Hayat Veren Kılıç isimli kitap ile birlikte okunmasını tavsiye etmişler. O kitapta elimde mevcut, bu ay içinde okumaya çalışacağım.
.
Kitabın içeriğinden kısaca bahsedecek olursam ;
Takuan Soho 17.yy da yaşamış olan bir Zen rahibidir. Savaş sanatlarının Zen Budizmi ile birleşmesini ele alarak güzel bir strateji tarzını ele alıyor. Diyeceksiniz ki nasıl yani, şöyleki zihinde odaklanmanın tek bir yere değil bütüne olması ile alakalı güzel bakış açıları ile bir anlatım sunuyor bizlere. İlk başta kılıç ustalığı ile bağdaştırıyor. Daha sonra Budizm üzerine tasavvufi nitelikte konuşmalar anlatımlar görüyoruz. Özlü söz niteliğinde değerlendirilebilecek güzel cümleler bulunuyor.
.
️İlgililere Tavsiye Ederim️
96 syf.
·Puan vermedi
Zihnin nasıl olması gerektiği, insanın nasıl yaşaması gerektiği ile ilgili Budizm ve Japon Samuray yolunun fikirleri ile başlayan kitap, sonrasında size bu hayatın nasıl ve nereye doğru yönlendiğini anlatmaya çalışıyor. Tasavvuf konusunda okumalar yapmış insanların dünyanın öteki ucundaki ve farklı bir dindeki bu zihin ve hayat çözümlemesinin içinde ilginç noktalar bulacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Takuan Soho
Unvan:
Zen Rahibi, Ressam, Kaligraf, Çay Ustası
Doğum:
Japonya, 1573
Ölüm:
1645
Takuan Soho, (Japonca: 澤庵 宗彭 Takuan Sōhō, 1573 - 1645) Zen Budizmin Rinzai okulunun büyük figürlerinden biri, zen rahibi, ressam, kaligraf, çay ustası

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 23 okur okuyacak.