Feminizm Kadın Hakları Mücadelesini Anlamak İçin Çizgibilim

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
48 gösterim
Feminizm terimi 1890’larda kullanıma girmiş olsa da kadınların ayrımcılığa ve cinsiyetçi baskıya direnmek için verdiği bilinçli mücadele çok daha eskilere uzanıyor. Çizgibilim Feminizm, kadınların yaşamlarını 17. Yüzyıldan günümüze dek etkileyen belli başlı gelişmeleri de ele alıyor.

Bu kitap dünyanın çeşitli yerlerinde kadının statüsüne ilişkin düşünüşümüzü belirleyen temel bazı sosyal, politik ve edebi fikirlerin altını çiziyor. Geleneklere, toplumsal âdetlere ve yasalara aktif olarak meydan okumuş ve onları değiştirmiş dikkat çekici kişilerin hikâyesini anlatıyor.
Melih Karaman 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar, zamanın zor şartlarına rağmen pes etmeyen, yürüttükleri çalışmalarla kadın haklarını savunan, feminizme can veren öncü isimlerin özel hayatına ve çalışmalarına geniş yer vermiş.

Feminizm tarihinin kronolojik olarak yer verilmesinin yanı sıra, Feminizm türlerine de değinmiş. Tamamen objektif ve nesnel bir dille yazılmış. Okurken yer yer sıkıldığım oldu, bazı bilgileri gereksiz buldum, ortalama bir kitap. Kitabın basımı hoş, hemen hemen her sayfada resim var.kısa sürede bitirilebilir. Feminizm ile ilgili kişisel görüşlerden arınmış objektif bir bilgi isterseniz bu kitabı öneririm fakat okumazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.