Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir

8,6/10  (20 Oy) · 
51 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.409 gösterim
Emma Goldman, ya da herkesin bildiği adıyla 'Kızıl' Emma:

Evlilik insan doğasına aykırıdır, esas olarak kadınları baskı altında tutmaya yarar ve bir kurum olarak kadınların cinselliklerini özgürce yaşamalarını engeller...

Kadın ile erkek arasında aşkla kutsanmamış, doğal olmayan her türlü birlik fuhuştur.

Kıskançlık ise, aşkın meyvesi olmaktan ziyade, erkeklere seks tekeli kurmayı sağlayan bir bahanedir...

Teizm insan zihnine bir hakaret, ateizm ise hayatın, güzelliğin ve insan bilincinin en güçlü biçimde ve ebediyen onanmasıdır.

Vatanseverlik, dünyamızın her biri demir parmaklıklarla çevrili, küçük parçalara bölünmüş olduğunu ve bazı özel parçalarda doğma şansına sahip olanların, üstünlüklerini başka parçalarda yaşayanlara göstermek için onlara savaş açma ve onları öldürme hakları olduğunu öngörür.

Anarşizm insanın ufkunu açıp onu özgürleştiren bir güçtür; insanlara kendi yeteneklerine güvenmeyi, herkesin eşit ve güvenlikte olacağı bir hayat uğruna mücadele etmeyi, tek birimiz bile tutsaksak hiçbirimizin özgür olamayacağını öğretir.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789944916349
 • Çeviri:
  Necmi Bayram
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
siyajin 
02 Eyl 19:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitaba ilk başladığımda daha önce bütün cümlelerini aslında okumuştum.. Hem çok yakın hemde gereğinden fazla uzak düştüm..Üç saniyelik bir beyin felci yaşadım evet.. Çünkü bu satırları daha önce olduğu gibi 5 ocak 2016 da mektup arkadaşımın 32 sayfadan oluşan sözcükleri ve incelemeleriydi.. mektubu okuduktan sonra; o bir erkek olduğu halde benim varlık sorunuma daha çok ılgi göstermesi beni şaşırtmıştı.. Bu düşünce bir erkeğin düşüncesi ise neden ben kadınım o halde... Benim özgürlük sorunum , eşitlik sorunum: oy kullanma, siyasette söz sahibi olmak, kendi soyadını kullanmak değildi.. emma goldman'in dediği gibi ruhlar özgürlüğü tatmadi mi içi boş bir özgürlük anlayışı olur.. Evettt bu satırların sahibi de bir kadındı.. Bu mükemmel düşünce arkadaşımın değil hemcinsim olan bir düşünürün cabasiydi.. okuduktan sonra kaybettiğim özgüveni tekrar sahiplendim.. Sevelim ama birbirimize sahip olmayalım.. evet ben kölen sende benim efendim olma... kıskançlık aslında hiçbir şekilde insanın yaratılışından kaynaklı bir duygu değilmiş.. kibrin ve korkunun saldirganligi dışında hiçbir şey değilmiş.. Sonra evliliklere Aile yapılarına değinmiş, okuduktan sonra ; ben evli değilim sorgulayacak bir evliliğim yok.. yakinimda birebir şahit olduğum anne babamın evliliği vardı onu sorgulamaya cüret edebilir miyim?? " Evlilik kutsal bir müessesedir" bunu sorgulamak için hiç doğru bir adresim yok.. güzel bir kitaptı.. akıcı ve gayet açık bir anlatımı vardı.. savunulan tüm düşüncelerin bir dayanağı bir argümanı vardı.. okunmasını tavsiye ederim... Ve en kısa sürede hayatımın dönüm noktaları olan üç saniyelik beyin felcini yenip gerekli cevabı mektup arkadaşıma yazmalıyım!!!

Hatice topsakal 
20 Ağu 15:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Emma goldman yani kızıl emma bu kitabında evililik, işçilerin 8 saat çalışma hakkını kazanmasına ve daha pek çok konuya değinmiş. Değindiği konular bugün bile dünyanın kanayan yarasıdır. Herkese tavsiye ederim.

Şeyda Samancı 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Anarşizm ve Feminizmi bir arada bulabileceğimiz müthiş bir kitap! Ayrıca yaşadığı döneme ve şartlara bakarsak,yaptığı analizler ve savunduğu düşünceler bir hayli cesurca.

missprufrock 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kısa olmasına rağmen düşüncelerini nitelikli bir şekilde anlatmış Kızıl Emma. Seminerler ve derslerdeki konuşmalarının derlenmesiyle oluşmuş bir kitap. Feminist tutumdan ziyade anarşizmi öne çıkarmış. Dinden, toplumdan özellikle de devletten sıyrılarak özgür insan olabileceğimizi öğütlüyor. Aşk başta olmak üzere iktidar tekelindeki tüm duyguların hastalıklı bir örgütlenme olduğunu açıkça anlatmış.

Gökçe Öztürk 
19 Tem 22:53 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Anarşist ve feminist yazar olan Emma Goldman'ın bu kitabı oldukça derin tespitler içermektedir. Kitap 8 bölümden oluşuyor. Yazarın evlilik, aşk ve kadın ticareti hakkındaki görüşleri önemle okunmalıdır. Bir kadına veya kız kardeşlerimize gerekecek özgüveni ve özgürleşmeyi kitap oldukça vermektedir.

Kitaptan 50 Alıntı

siyajin 
02 Eyl 17:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadın, özgürleşme adına ne kazanmıştır?

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 79 - feminist kitaplik)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 79 - feminist kitaplik)

Aslında hayat modeli, pazar ayinleri ya da konserve gıda kadar standartlaştırılmış, rutinleştirilmiş ve mekanikleştirilmiştir. Yüzde yüzü imalat ürünü düşünce ve inançlarla tektipleştirilmiş insanlar, kendilerine sunulan bilgilere kolayca kanarlar.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma GoldmanDans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman
Şeyda Samancı 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ancak bugün artık kadın kendisini buluyor; efendisinin lütfundan bağımsız, özgün varoluşunun farkına varıyor. Kutsal evlilik kurumunun mezarı yavaş yavaş kazılmakta. Hiçbir duygu sömürüsü buna engel olamayacaktır.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 25)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 25)

Vatanseverlik: özgürlüğe tehdit
Gerçekten de kibir, anlamsız gurur ve egoizm, vatanseverliğin ayrılmaz bileşenleridir. Açıklayayım: vatanseverlik, dünyamızın her biri demir parmaklıklarla çevrili, küçük parçalara bölünmüş olduğunu söyler. Bazı özel parçalarda doğma şansına sahip olanlar, başka bir parçada ikamet edenlere göre kendilerini daha üstün, asil ve akıllı görürler. Bu yüzden de o seçilmiş parçada yaşayanların, üstünlüklerini başkalarına göstermek amacıyla kavga etmek, öldürmek ve ölmek gibi görevleri vardır.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 100)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 100)
Yağmur 
08 Tem 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sadece alt sınıflara seslenmiyorum. Üst sınıflara da sesleniyorum, aslında onların işçilerden daha fazla aydınlanmaya ihtiyaçları var.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 5)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 5)

Bir kadının ne kadar az ruhu olursa kocası için o kadar kıymetli bir eş olur, kendisini kocasının içinde kaybetmeye o denli hazırdır. Evlilik kurumunu görünürde sağlam, uzun ömürlü yapan şey, işte bu erkek egemenliğine kölece boyun eğiştir.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma GoldmanDans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman
kübra 
 08 Ağu 00:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

On beşime geldiğimde karşılıksız bir aşka tutuldum ve bunun acısıyla bir ton sirke içerek romantik bir yoldan intihar etmeyi düşledim. Aşkımdan intihar etmenin beni mezarımda uçuk ve ilginç, solgun ve şiirsel göstereceğini düşünmüştüm; ama on altıma geldiğimde daha görkemli bir ölümde karar kıldım. Ölene kadar dans edecektim.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 2 - Agora Kitaplığı)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 2 - Agora Kitaplığı)
5 /