Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir

8,4/10  (11 Oy) · 
35 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.234 gösterim
Emma Goldman, ya da herkesin bildiği adıyla 'Kızıl' Emma:

Evlilik insan doğasına aykırıdır, esas olarak kadınları baskı altında tutmaya yarar ve bir kurum olarak kadınların cinselliklerini özgürce yaşamalarını engeller...

Kadın ile erkek arasında aşkla kutsanmamış, doğal olmayan her türlü birlik fuhuştur.

Kıskançlık ise, aşkın meyvesi olmaktan ziyade, erkeklere seks tekeli kurmayı sağlayan bir bahanedir...

Teizm insan zihnine bir hakaret, ateizm ise hayatın, güzelliğin ve insan bilincinin en güçlü biçimde ve ebediyen onanmasıdır.

Vatanseverlik, dünyamızın her biri demir parmaklıklarla çevrili, küçük parçalara bölünmüş olduğunu ve bazı özel parçalarda doğma şansına sahip olanların, üstünlüklerini başka parçalarda yaşayanlara göstermek için onlara savaş açma ve onları öldürme hakları olduğunu öngörür.

Anarşizm insanın ufkunu açıp onu özgürleştiren bir güçtür; insanlara kendi yeteneklerine güvenmeyi, herkesin eşit ve güvenlikte olacağı bir hayat uğruna mücadele etmeyi, tek birimiz bile tutsaksak hiçbirimizin özgür olamayacağını öğretir.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789944916349
 • Çeviri:
  Necmi Bayram
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Şeyda Samancı 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Anarşizm ve Feminizmi bir arada bulabileceğimiz müthiş bir kitap! Ayrıca yaşadığı döneme ve şartlara bakarsak,yaptığı analizler ve savunduğu düşünceler bir hayli cesurca.

missprufrock 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kısa olmasına rağmen düşüncelerini nitelikli bir şekilde anlatmış Kızıl Emma. Seminerler ve derslerdeki konuşmalarının derlenmesiyle oluşmuş bir kitap. Feminist tutumdan ziyade anarşizmi öne çıkarmış. Dinden, toplumdan özellikle de devletten sıyrılarak özgür insan olabileceğimizi öğütlüyor. Aşk başta olmak üzere iktidar tekelindeki tüm duyguların hastalıklı bir örgütlenme olduğunu açıkça anlatmış.

Kitaptan 21 Alıntı

Şeyda Samancı 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ancak bugün artık kadın kendisini buluyor; efendisinin lütfundan bağımsız, özgün varoluşunun farkına varıyor. Kutsal evlilik kurumunun mezarı yavaş yavaş kazılmakta. Hiçbir duygu sömürüsü buna engel olamayacaktır.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 25)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 25)

Milyonlarca insanın bir hiçlik gibi, inisiyatif gücü ya da yeteneğinden yoksun canlı cesetler gibi, başkalarına servet yığarken, bunun faturasını solgun, donuk ve perişan hale gelmekle ödeyen etten kemikten makineler olmalarını talep eden şey, özel mülkiyettir.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 8)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 8)
Şeyda Samancı 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kimse beni milliyetçi eğilimler göstermekle itham edemez. Başka önyargılardan uzak durduğum kadar milliyetçilikten de fersah fersah ötedeyim.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 67)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 67)

Anarşizm, insanın ufkunu açıp onu serbest kılan ve özgürleştiren bir güçtür; çünkü insanlara kendi yeteneklerine güvenmeyi, onlara özgürlüğe inanmayı öğretir, kadınları ve erkekleri, herkesin özgür ve güvende olacakları bir toplumsal hayat için mücadele etmeye teşvik eder.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 3)Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman (Sayfa 3)
Şeyda Samancı 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Vatanseverler' yalanını dünyamızdan silmek için, bütün ulusların evrensel kardeşlikte birleşerek şu kelimeler etrafında toplandığı o muhteşem yapıya giden yolu temizlememiz gerekidir : SAHİDEN ÖZGÜR BİR TOPLUM.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma GoldmanDans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman
missprufrock 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bütün dünyada ne özgürlük var, ne de güvenlik; zengin olsun yoksul olsun, toplumsal statüsü yüksek ya da alçak olsun, hiçbir insan, dünya üzerinde tek bir köle kalmayana dek güvende değildir.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma GoldmanDans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman
missprufrock 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Pek çok insan hayata bakar, ama onu yaşamaz. Onların gördükleri hayatın kendisi değil, sadece gölgesidir. Hem zaten onlara hayatın, insanı kendi suretinden yaratan beceriksiz bir Tanrı'nın üzerlerine musallat ettiği bir lanet olduğu öğretilmemiş midir?

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma GoldmanDans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman
3 /