Fergana Güzeli

7,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
448 gösterim
Daha önce belirttiğimiz gibi Mutasım, maiyetine aldığı Türklerin ve diğer askerlerin ikametine tahsis etmek için Samarra'yı kurmuştu. Samarra, Abbasiler tarafından kurulmuş olan ikinci bir şehirdi ki Bağdat'ın kuzeyinde ve 50 mil uzağında bulunuyordu.

Mutasım, bu şehri Dicle nehrinin kenarında kurup, maiyetindeki adamlara mahsus olmak üzere birtakım kısımlara ayırmıştı. Her askeri fırka için bir yer tahsis etmişti. Fırkalar geldikleri yerin ismiyle biliniyordu. Semerkant'tan gelenlere Türk ismi veriliyordu. Fergana'dan gelenlere Ferganalı, Andican'dan gelenlere Andicanlı deniyordu.

Diğer yerlerden gelenler de ayrı ayrı isimlerin sahibiydiler. Mutasım her fırkaya bir kumandan tayin etmişti. Kumandanların en meşhuru Afişin'di.

Bu adam Andicanlıydı. Andicanlıların kumandanlığını yapmıştı. Bunun gibi, Mutasım ilk zamanlarda satın aldığı Eşnas'ı yüksek makamlara yükseltmişti.

Meşhur Türk kumandanlarından Aytah da başka bir kumandanın kölesiydi. Kumandanlardan Seyma ve diğerleri de onlar gibiydi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2003
 • Sayfa Sayısı:
  347
 • ISBN:
  9789758364671
 • Çeviri:
  Ahmet Almaz
 • Yayınevi:
  Bilge Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Sabırlı Firuze 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Unutmak
Aşk bazen kişinin aklına ve düşüncesine o kadar girer ki, ona kendi varlığını bile unutturur.

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 32)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 32)
Sabırlı Firuze 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İman
İnsan için bu durumlarda, imandan başka teselli olunacak bir şey yoktur. Şiddet ve felaket anında, akıl ve kuvvet tamamen aciz kaldıktan sonra insanlara teselli ve Ümit veren şey imandan ibarettir.

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 47)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 47)
Sabırlı Firuze 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Sevgili
Bu cesareti sen bana verecektin, işte verdin. Herşeyde üstünlüğünü ispatladın. Yoksa mümkün değil bu cesarette bulunamayacaktım. Şimdi rahat rahat sevgilim derim. Bu ne güzel isim! Ruhum bunu daima tekrar ediyordu. Bir gün senin ağzından işiteceğimi düşündükçe kalbim Sevinç'ten titriyordu. Bunu bu gün senin ağzından duyduktan sonra acaba benden mutlu insan var mı?

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 73)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 73)
Sabırlı Firuze 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Gözler
Gerçekten Hayzüran bu konuyu açtığında Cihan'ın yüzü Gül gibi pembeleşmiş, gözlerinde kalbinin derin köşelerinde etkin bir aşk ve sevda taşıdığını açıklayan izler görülmüştü. Gözlerin itirafı kesin bir delildir, sahibi sırrını ne kadar saklamaya çalışsa boştur.

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 17)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 17)
Sabırlı Firuze 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İnsan değeri
Çünkü bir insanın değeri sahip olduğu çiftlikler, akarlar, giydiği elbiseler ile değil, sahip olduğu niteliklerle ve önemli olaylarla ölçülür.

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 21)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 21)
Sabırlı Firuze 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Din ve aşk
Eğer bu din benimle Aydoğdu arasında bir engel olacaksa evet terk ederim. Çünkü hem bu dinde, hem öteki dinde Aydoğdu nerede olursa onunla beraber olmak isterim. Hiçbir şekilde ondan ayrılmak istemem.

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 28)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 28)
Sabırlı Firuze 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Din hizmeti
Hakikaten dini inançları zamanın geçmesiyle eskiyip de din hizmeti Servet ve ikbal hırslılarının eline düşerse din işleri büyük bir fesada uğrar. Böyle bir hale düşen din, insanlar için dinsizlikten daha zararlı olur.

Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 83)Fergana Güzeli, Corci Zeydan (Sayfa 83)