Flamenkonun İzinde

10,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
249 gösterim
Sakin, güvenli, garantili, parlak akademik başarılarla dolu bir hayatı tepmek için insanın nasıl bir nedeni olabilir? Oxford mezunu genç Jason'ın önünde böyle bir gelecek uzansa da, aslında başka bir yaşam projesi vardır. Flamenko müziğini icra etme arzusu İspanya özlemiyle birleşince, düşlerini süsleyen bu egzotik ülkede alır soluğu.

Burada "duende" ile tanışacaktır. Güçlü bir flamenko icrası sırasında ortaya çıkan esriklik anı, esriklikle umarsızlığın birbirine karıştığı yoğun duygu durumu olarak tanımlanabilecek "duende", bundan sonraki hedefi olacaktır. İcracılarla dinleyicilerin paylaştığı bu aşkınlık anının tarifi güç doğasını görünür kılmaya çalışırken, onu bizzat yaratmaya uğraşacaktır. Ancak bunun için flamenkoyu icra etmek yetmez. Onun gerektirdiği yaşam tarzındı da benimsemek gerekir. Flamenkoyu yaratan ve evriminde önemli bir rol oynayan Çingenelerin arasına kabul edilebilmek için müzik, kokain ve araba hırsızlığıyla yoğrulmuş bir dünyaya girer. Flamenko, İspanyol toplumunda Çingenelerin marjinalliğinin ifadesi olagelmiştir. Jason bütün çabalarına karşın bu dünyaya ne ölçüde ait olabilecektir?

İspanya'yı dolaşarak sürdürdüğü tehlikelerle dolu, çılgın hayatına bir de tutkulu aşk sığdıran Jason, romanın sonunda bu maceraya atılmadan önceki genç adam değildir artık. Duvarlarına Arapça, "Her şeyin geçici olduğu"nun kazındığı Elhamra Sarayı'nın bahçesinde tanıştığı gizemli bir kadının arkadaşlığı, sürdürdüğü içsel yolculuğun bir senteze ulaşmasına yardımcı olur.

Karakterin birtakım evrelerden geçtikten sonra olgunluğa eriştiği roman geleneğiyle seyahatname türünü birleştiren Flamenko'nun İzinde, Jason kadar cesaretli olmayanları hayattaki seçimlerini yeniden gözden geçirmeye zorlayacak...
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  975539415X
 • Orijinal Adı:
  A Journey in Search of Flamenco
 • Çeviri:
  Emel Soylu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Bilge 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç çıkarma aklından
En değerli şeyler
Ardından çok düşünülenlerdir

Flamenkonun İzinde, Jason Webster (Sayfa 263)Flamenkonun İzinde, Jason Webster (Sayfa 263)
Bilge 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu kez , gerçekten istediğimiz bir şeyi yapmaya cesaretimiz olmadığı için ona en yakın olanı yapmakla yetiniriz.

Flamenkonun İzinde, Jason WebsterFlamenkonun İzinde, Jason Webster