"Fotoğraf" Tırnak İçinde

6,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
6 gösterim
Fotoğraf dediğimiz, fotoğraf makinesi denilen aletin, deklanşör denilen bir düğmesine basılarak elde edilen bir şeydir.
Ama Fotoğraf, kişilerin duygu ve düşüncelerini ifade etmesini sağlaması açısında önemli bir sanat faaliyeti de olabilir.
Günümüzde fotoğraf makinelerinin cep telefonlarına bile konduğunu düşünürsek, zannederim milyarlarla ifade edilebilecek bir “fotoğraf çeker” grubu oluşmuştur.
Ve yine zannederim günde milyar kare fotoğraf çekilmektedir. Aynı insanların kalemlerini kullanarak günde milyonlarca şekil çizmeleri gibi. Ama sanat açısından bakıldığında bu çizimlerin kaçı “resim” denilen alanın içerisine girebilir?
Takdir edersiniz ki “sanat” denilen alan, tüm diğer bilimsel alanlar gibi eğitim isteyen, üstelik eğitimin altına yeteneği alan bir şey. Tıp eğitimi almadan doktor olamayacağınız gibi, sanat eğitimi almadan da sanatçı olunamayacağına inanıyorum. İstisnalar var mıdır? Vardır...
Onlara da “naif” denir.
İşte tüm bu nedenlerle bir deklanşöre basma faaliyeti olan fotoğraf ile bir düşünme ve düşündüğünü aktarma becerisi olan “Fotoğraf”ı birbirinden ayırıyorum.
İkincisine tırnak içinde “Fotoğraf” diyorum.
S. Haluk Uygur
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9786058791725
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kerim Efe 
08 Oca 22:31 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap sadece fotoğraf hakkında yazılar değil; sanatın diğer alanlarını da kapsayan yazılar içeriyor. Elbette onlardan da bahsedilirken fotoğrafla olan ilgisinden dem vuruyorlar. Aslında kolektif bir kitap; içindeki yazılar, düşünceler sadece yazara ait değil. Bazen sizleri düşünmeye itebiliyor fakat daha çok deneme tadında bir kitap olduğundan olsa gerek kalem olarak zayıf kaldığını düşünüyorum. Olur da bir gün bir yerlerde karşınıza çıkarsa bir de kendiniz kurcalayın, belki de hayatınızı gözle görülür biçimde değiştirecek birkaç cümleye rastlarsınız. :)