Futbol Adamları Modern Futbolun Devlerine Bir Bakış

8,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
7 beğeni  · 
368 gösterim
Modern Futbolun Devlerine Bir Bakış

Dünyanın en iyi spor yazarlarından Simon Kuper'in fırçasıyla, futbol dünyasının en önemli isimlerinin portreleri:
Cristiano Ronaldo, Didier Drogba, Dirk Kuyt, Alex Ferguson, Jose Mourinho, Zinedine Zidane, Kaka, Thierry Henry, Cesc Fabregas, Andres Iniesta...

Başka hiçbir yerde karşılaşamayacağınız anekdotlar ve bilgilerle dolu, futbol kadar eğlenceli bir futbol kitabı!
William Hill Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  410
 • ISBN:
  9786053751953
 • Orijinal Adı:
  The Football Man
 • Çeviri:
  Elif Nihan Akbaş
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu | Hermione 
 05 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

▪ Futbol... Fatih Terim der ki: "Futbol matematiktir. Futbol istatistiktir. Futbol ekonomidir. Futbol mühendisliktir. Futbol tıptır. Futbol işletmedir. Futbol sanattır. Futbol daimi öğrenciliktir. Futbol kiminin emeği, kiminin ekmeği, kiminin eğlencesidir."

Ve futbolu yazıya geçirme konusunda en iyi isimlerden biri olan, futbol-kitap denildiğinde aklıma gelen ilk isim Simon Kuper. Futbol Asla Sadece Futbol Değildir isimli kitabı belki de ismi nedeniyle Futbol Adamları'ndan daha çok bilinse de Futbol Adamları'nın bende yeri çok ayrı.

▪ Kitap; Oyuncular, Menajerler ve Diğer Bazı Futbol Adamları başlıklı üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Messi, Lampard, Ibrahimovic, Zidane, Gullit, Cruyff, Xavi gibi birçok futbolcunun bilmediğimiz yönlerini, futbol arenasına nasıl çıktıklarını öğreniyoruz. İkinci bölümde Arsene Wenger, Mourinho, Guardiola, Hiddink, Capello gibi isimlerin teknik direktörlük kariyerleri anlatılıyor. Üçüncü bölümde ise Alman futbol adamı Beckenbauer başta olmak üzere futbol tarihinde adını sıkça duyduğumuz birkaç isim yer alıyor.

Futbol Adamları bir kere okuyup bir kenara bıraktığım bir kitap olmadı. Hâlâ zaman zaman kitabı açar ve Drogba, Maradona, Henry veyahut Roberto Carlos gibi futbol efsanelerinin sayfalarında kaybolurum. Üstelik Simon Kuper'in okuyucuyu sıkmayan, sade ve akıcı dili var.

▪ Futbol Adamları'nın dezavantajı ise içerisinde teknik adamlığa ve faal futbol hayatına devam eden futbolcuların yer alması. Kitabı okuyorsunuz ancak Ibrahimoviç'in PSG kariyeriyle ilgili bir bilgi göremiyorsunuz, Guardiola'nın Bayern Münih macerası veya Xavi'nin şu anda Barcelona'da oynamadığını okuyamıyorsunuz. Futbolla ya da sporla ilgili kitapların bu tür handikapları olmasına rağmen Futbol Adamları benim şimdiye kadar okuduğum en iyi futbol kitabı. Sporseverlere tavsiye ediyorum...

Ve buraya Güntekin Onay'ın çok sevdiğim bir sözünü eklemek istiyorum. "Futbol hayat değildir ancak arada paralellikler vardır."