Gazzali Konuşmaları

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
398 gösterim
Gazzâlî'nin felsefeyle ilişkisinin mahiyeti nedir? Onun felsefeye yönelik eleştirel tavrı, İslâm medeniyetinde felsefenin ve bilimin hayatiyetini kaybetmesine gerçekten yol açmış mıdır? Gazzâlî'nin kelâm ve kelâmcı eleştirisi, onun kelâmî kaygılardan hareket eden felsefe eleştirisiyle nasıl uzlaştırılabilir? Gazzâlî'nin tasavvufu Sünnîleştirdiği iddiasının dayanakları nedir? Gazzâlî'nin, hakikat iddiasındaki yaklaşımlar içinden tasavvufu tercih etmesinin İslâm düşüncesinin sonraki gelişiminde ne tür etkileri olmuştur?

Bu kitap, Bilim ve Sanat Vakfı Medeniyet Araştırmaları Merkezi tarafından Gazzâlî'nin 900. vefat yıldönümü vesilesiyle Şubat 2011-Kasım 2011 tarihleri arasında, yukarıdaki sorular çerçevesinde düzenlenen "Gazzâlî Tartışmaları" başlıklı yedi oturumluk toplantı serisinin kisve-i tab'a bürünmüş şeklidir.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786055383275
 • Yayınevi:
  Küre Yayınları
 • Kitabın Türü:
sumeyra 
01 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Felsefe ve kelâm severlerin okuması gereken, değerli hocaların yazılarının bulunduğu haz verici bir kitap. Ömer Türker , Ekrem Demirli gibi önemli hocalarımızın yazısı da bulunmakta.