10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
78 gösterim
Findlay ve O'Rourke, bir yanda bölgeler arası ticaret modelleri arasındaki etkileşimleri bir yanda da uzun dönemli küresel ekonomik ve politik gelişmeleri analiz ettikleri bu kapsamlı eserde, uluslararası ticaret ve dünya ekonomi tarihinin binyılına dair kavramsal bir çerçeve sunuyorlar. Kitabın bir özelliği de sürekli çatışma, şiddet ve jeopolitik üzerinde durması. Bugünkü küreselleşmenin ve onun ekonomik ve politik sonuçlarının, yüzyılları bulan dengesiz ekonomik gelişme sürecinden ortaya çıktığı düşünüldüğünde kitabın önemi daha da artıyor.

Yazarlar, modern dünya ekonomisinin etkileşimli olarak nasıl ortaya çıktığına dair açıklamalarıyla da, hem Avrupa merkezciliğinin Scylla'sından hem de Çin merkezciliğinin Charybdis'inden kurtulmayı başardığımız konusunda okuyucularını ikna ediyor.

Güç ve Refah, uzun dönem dünya ticaret tarihi üzerine bir kaynak olma özelliğiyle, mevcut literatür arasında öne çıkan bir çalışma.
Joseph 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap dünya siyasetinin güç ve refah ile ne kadar ilişkili olduğunu göstermektedir. Eğer güçlüyseniz refahınız yükselir, refahınız yükseldikçe daha güçlü olmak istersiniz ve daha güçlendikçe refahınızı sağlayacak şeyler için ekonominiz yetesiz kalmaya başlar ve çökebilirsiniz. Kitap ile dünyadaki savaşların sebep ve sonuçlarını, büyüyen devletlerin nasıl büyüdüğünü daha iyi anlıyorsunuz. Ayrıca denizlerin ve ticaret yollarının geçmişteki önemi çok iyi anlaşılıyor. Eser uzun yıllar çalışıldıktan sonra ortaya çıkmış herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğine inandığım bir kaynak.