Haymatlos Dünya Bizim Vatanımız

8,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
369 gösterim
Cornelius Bischoff annesi ve kız kardeşiyle birlikte Nazi zulmünden kaçarak İstanbul'a geldiğinde çocuktu. Nazi polisinin elinden kılpayı kurtuldukları bu maceralı yolculukla aştıkları, ölümle hayat arasındaki sınırdı aynı zamanda. Bischoff ailesinin İstanbul'a gelirken aradığı "güvenli bir avuç toprak, huzurlu bir yuva'ydı yalnızca. Cornelius'un bu şehirde bir "İstanbul çocuğu' olarak ilk gençliğini geçirmesi ve yetişkinliğe adım atması böyle olmuştu işte. İlk aşkını burada yaşadı, Boğaz'ın serin sularında yüzdü, şehrin farklı diller konuşan, değişik kültürlerden gelip İstanbullulukta buluşan kozmopolit ahalisiyle kaynaştı ve giderek bizden biri oldu... Ailesiyle birlikte Çorum'a entegre edildiğinde Anadolu halkını da tanıdı. Yaşar Kemal'in deyişiyle, "Almanların en Türkü, Türklerin en Almanı'dır o. "Hem İstanbul hem Anadolu Türkçesini yaşayarak öğrenmiş, sevmiş, kendi dili eylemiştir.' Alman düşünce dünyasında edebiyatımız onun ustalıkla yaptığı çevirilerle hayat bulmuştur. Bin bir güçlükle, alınteri ve beyin gücüyle meslek hayatının doruklarına çıktıktan sonra Nazi barbarlarının ırkçı yasalarıyla mesleğini icra edemez hale gelen Ord. Prof. Dr. Ernst Eduard Hirsch de ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. İstanbul Üniversitesi'nden sonra Ankara Üniversitesi'nin Hukuk Fakültesi'ne de büyük katkılarda bulunan bu efsanevi hukukçu Türkiye'yi ikinci vatanı olarak görmüş, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmişti. Nazi rejiminden kaçıp Türkiye'ye sığınanlar onlarla sınırlı değildi elbette. Cornelius'un İstanbul'da tanışıp yakın dost olduğu mimar Clemens Holzmeister... Büyük müzisyenler Ernst Praetorius, Paul Hindemith ve Eduard Zuckmayer... Tiyatro ve opera yönetmeni Carl Ebert... Siyasetçi ve şehir planlamacı Ernst Reuter... Ve daha niceleri... Onların hikâyeleri birbirine karışır... Emanet Çeyiz-Mübadele İnsanları, Seninle Güler Yüreğim, Sarı Gelin adlı belgesel romanlarıyla tanıdığımız, Almanya'da yaşayan Kemal Yalçın Haymatlos'ta tarihin bu görece karanlık kalmış sayfasını gün ışığına çıkarırken "yurt' kavramına dünya vatandaşlığının merceğinden bakıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  635
 • ISBN:
  9786053602736
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

ercanscgn 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu

Ölülerin dünü bugünü yoktur! Yaşayanlardan ise bilenler konuşur. Bilmeyenler ne bilsin geçmişi geleceği! Yaşayan ve bilen insanların hem dünü, hem bugünü, hem de yarını vardır.

Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
ercanscgn 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu

Prof. Hirsch- Lena
" Bir daha ne zaman görüşebiliriz?"
" Hayat bize müsaade ettiği zaman!"

Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 94 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 94 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
ercanscgn 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu

Haymatlos Prof. Eduard Zuckmayer
Bir gün koro çalıştırırken, bir öğrenci çalışmaları sürekli sabote ediyordu. Bir uyardı, iki uyardı olmadı. Sonunda öylesine kızdı ki, tepesi atıverdi. "Eşekoğlu eşek!" diyecek ama sözcükler aklına gelmiyordu. "Sizin evde var iki eşek! Biri senin baba, biri sen! " diyebildi. Bütün koro kahkadan yıkılmıştı. Sonunda kendisi de güldü. Koro çalışmasına bir süre ara verdi.

Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 356 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 356 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
ercanscgn 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu

Dr. Reşit Galip, Cumhuriyet'in ilk on yılında eğitim alanında iz bırakmış olan Mustafa Necati, Vasıf Çınar gibi önemli maarif vekillerinden biriydi. Eğitim alanında dikkat ve hassasiyetle reformları yönetmişti.
Dr. Reşit Galip yakalandığı ağır akciğer hastalığından kurtarılamadı. 1934'te, 41 yaşında hayata veda etti. Öldüğünde cebinden 5 (BEŞ) lira çıkmıştı. Bütün hayatını, varını yoğunu ideallerinin gerçekleşmesi için feda etmişti.

Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 89 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 89 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
ercanscgn 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu

Yaşar Kemal 1997- Almanya
Dünya bin kültürlü bir çiçek bahçesidir. Dünyamızdan bir kültürü koparırsak, dünyamızdan bir rengi, bir kokuyu, bir zenginliği yok etmiş oluruz.

Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 584 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Haymatlos, Kemal Yalçın (Sayfa 584 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)