Hepinize Etkin Okumalar Dilerim

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
418 gösterim
Gittikçe daha az sayıda insan için okuma-yazma sevgisi,
içlerinde taşıdıkları barınaktır, hayat rüzgârına karşı.

Eleştirel denemeleriyle günümüz edebiyatına derin bakışlar getiren, inceleyip yorumladığı yazarlarla kendi kanonunu oluşturan Oğuz Demiralp, bu kez birbirinden bağımsız yazılarını ve “metin değeri” taşıyan soruşturma yanıtlarını bir araya getirdi.Edebiyata geniş bir kültürel ufukla ve keskin bir uygarlık bilinciyle yaklaşan, kendi dilini ve estetik dünyasını oluşturmuş üslûpçu bir kalemin verimleri var bu kitapta.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789750823770
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Barış Ağca 
20 Tem 15:37 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ömür boyu okuyup yazmaya yargılı olmak
Gel gör ki, insanoğlu bilgi ağacından yasak meyveyi koparıp yediğinden beri doğadan kopmuştur. Kültüre yargılıdır. Anlatıcının dışatı çıkması pek farketmez, çünkü satırlarla sokaklar birbirine karışarak uzayıp giderler. Çıkışsız, yönü belirsiz yollar gibi, labirent gibi.
(...)
Kütüphane insanlık durumunun metaforudur. Bilgi kabul edilmesi, üstüne gidilmesi gereken insanlık yazgısıdır. İnsan tekleri ne derse desinler, ne yaparlarsa yapsınlar, insanlık ömür boyu okuyup yazmaya yargılıdır.
(...)
Albert Camus'un ünlü Sisyphos öyküsü gelir aklımıza. Camus, durumunu kabul eden bu mitos kahramanının mutlu olduğunu düşünmek gerektiği kanısındadır. Kütüphanedeki "müebbet okuru" da aynı biçimde mutlu saymak gerekir. Bu, bir bakıma, insanın insanlığını kabul etmesidir.

Hepinize Etkin Okumalar Dilerim, Oğuz Demiralp (Sayfa 113)Hepinize Etkin Okumalar Dilerim, Oğuz Demiralp (Sayfa 113)