İKomünizm

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
238 gösterim
Tüketimle ilişkimiz hiç de kolay bir ilişki değil. Sadece bencil ve sığ olmakla değil, küresel ısınmanın da sorumlusu olmakla suçlanıyor artık tüketici. Çözüm olarak ise etik tüketimden ve kemer sıkmaktan bahsediliyor. Bir yanıyla tüketiciyi savunuyor iKomünizm, kemer sıkma politikalarına karşı çıkıyor, metaların parıltısını, bu parıltının sembolü i'yi alıp komünizme transfer ediyor, fetişi meta fetişizminden ayırıyor. Ama asıl olarak komünizmi savunuyor. Kapitalizmi daha iyi işler hale getirmekten başka bir işe yaramayan çeşitli yardım, onarım, teselli biçimlerinin içini dışına çıkarıyor.

Piyasa sistemini tek gerçek olarak kabul etmeyi, liberal parlamenter demokrasiyi tek yasal hükümet şekli olarak görmeyi, metaların hayatın her alanına saldırısını, insanın geri dönülmez şekilde bencilleştiğini reddetmeliyiz. Kısacası, içinde bulunduğumuz koşulları aşabilecek ve yeni bir tür bireyin filizlenebileceği yapısal temeli oluşturabilecek potansiyele sahibiz.

Bugünün Büyük Reddedişi aşırılıklara karşı bir savaştır; sadece bireyin kendi aşırılıklarına değil aynı zamanda sermayenin metotlarına, son kapitalizmin performans prensibine, bizleri sonsuz bir uçuruma sürükleyen (bitmek bilmeyen kemer sıkmalara sebep olan) kurum ve kuruluşlara, tüketim şeklinin mantıksızlığına ve sermaye çağının dünyayı imha sürecine karşı bir savaştır.Henüz başlangıç aşamasındayız, organize edilmeyi bekleyen, hatta liderlerini arayan kıvılcımlar halindeyiz; öğrenciler ve çalışanlar, hakları ve her şeyi elinden alınmışlar, şiddete maruz kalanlar ve sömürülenler tarafından ateşlenecek küresel mücadelenin kıvılcımlarıyız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755397986
 • Orijinal Adı:
  iCommunism
 • Çeviri:
  Aydın Çavdar
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
bhmflzf ( Mehmet ) 
 15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

Öncelikle son yazacağım şeyi ilk önce yazayım Sosyoloji,Felsefe ve İktisatla ilgilenen herkesin bu kitabı mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Kitabın ismi bi kitlede paradigmaya sebep olduğunun farkındayım lakin bildiğimiz komunizmle ilgisi yok.:) Onun için önyargınızı öncelikle bi yere bırakın.

Kitap beş bölümden oluşuyor.Bunlar:bağımlılık,fazlalık,kimlik,vicdan ve toplum.
Kitabımız küreselleşme ile beraber oluşan tüketim toplumunu konu alıyor.Bol filozof ve düşünürün fikirleri var kitapta.Şunu da vurgulamak gerektiğini düşünüyorum bu sene okuduğum en iyi diyebileceğim kitaplardan biri olduğu aslında hiç beklentim yoktu desem yalan olmaz.

Devletlerin yürüttüğü yalandan küresel ısınma önlemleri,firmaların insanların duygularını ve paralarını sömürmek için yardım kuruluşlarını nasıl kullandıkları,artı değer kavramının farkında olmayan emekçileri,Krizlerde hükümetlerin neden kemer sıkma palavraları attıklarını,Afrikada nüfüs politikaları ve daha nice konuya dair derinlemesine analizler mevcut kitapta.Şimdiden okuyacak arkadaşlarıma çok şey katacağını düşündüğüm kitaplardan bir tanesi.
Keşfedilmemiş hazine gibi geldi bana bu kitap okuma sayısının da gösterdiği gibi.

Kitapla kalın.

Kitaptan 14 Alıntı

bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"En garip fetişler insanların gözünde normalleştirilmiş olanlardır."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 18)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 18)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İhtiyaçlar ve sahte ihtiyaçlar vardır ve ihtiyaç duyulan sahte ihtiyaçlar vardır."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 26)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 26)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Tüketim ekonomisi denen şey ve şirketlerin egemenliğindeki kapitalist politikalar insanı şehvet ve şiddetle metalara bağlayan ikinci bir insan doğası yarattı."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 10 - Herbert Marcuse)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 10 - Herbert Marcuse)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" En iyi çevreci ölü çevrecidir ve gerçekten de bugüne kadarki en iyi çevreci yüzyıllar önce yaşamış ve ölmüş Moğol savaşçı Cengiz Han'dır. Daily Mail'in haberine göre Cengiz Han o kadar çok kişiyi öldürmüştür ki, ekili araziler insansız kalmış, yeniden ağaçlanmış ve böylece atmosferden karbondioksiti emen ormanlar çıkmıştır ortaya...Ekolojistler bu olayın belki de tarihteki tek başarılı küresel soğuma hareketi olabileceğini düşünmektedir."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 44)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 44)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Herhangi bir kitapta, reklam sloganında, pop müzik videosunda, televizyon dizisinde, kapalı gişe bir filmde ya da Youtube klibinde şu ana kadar tasavvur edilmemiş, düşünülmemiş bir kimlik bulabilmek imkansız."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 51)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 51)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" İdeal vücut objeye dönüştürülmüş bedendir ve böylelikle de potansiyel bir metadır, alım satımın soyut ve sonsuz döngüsünde yerini alır. "

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 75)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 75)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İnancımız ve arzularımız ne olursa olsun, kapitalist alım satım ilişkileriyle kuşatılmış bir toplumda bu ilişkilerin aktif bir parçası olmaktan kaçınabilmek imkansızdır."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 19)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 19)
bhmflzf ( Mehmet ) 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Kıtlık bir bahanedir; diye yazmıştır Marcuse, başlangıcından bu yana insan üzerinde kurulan baskıyı haklı çıkarmaya yarayan bir bahane; fakat ' kıtlık, insanın doğa üzerindeki kontrolü ve bilgisi arttıkça, minimum çabayla insan ihtiyaçlarını karşılayabilen araçlar geliştirildikçe azalır ' Fakat bahane hala ikna edicidir. İş kıtlığı göçmen sorununa bağlanır, kredi kıtlığı bireysel açgözlülük sorunudur denir ve doğal kaynakların kıtlığı aşırı nufüs artışıyla ilişkilendirilir. Kapitalizm var olduğu sürece kıtlık var olacaktır; tasarruf etme ihtiyacı da öyle. Durmadan genişleyerek ve doğayı tüketerek var olabilen, tüm habitatı riske atan, kültürleri yok eden, toplumları ortadan kaldıran bir üretim sisteminin sebebinin insan olduğu anlayışıyla mücadele edilmelidir. eğer edilemeyecekse, Fredric Jameson'un dediği gibi, dünyanın sonunu hayal etmek kapitalizmin sonunu hayal etmekten daha kolay olacaktır."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 40)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 40)
bhmflzf ( Mehmet ) 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Eğer, zamanın akışında, sıra dışı fikirler solup giderken sıradan ve kişiliksiz fikirler kendiliğinden destekleniyorsa, hemen herkesin sıradanlaşmaya mahkum olacağı kesindir; ve bu da, binlerce imkana herkesin ulaşabildiği bir dönemde, ortalama insanın neden ortalama kaldığını açıklıyor."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 70 - Robert Musil)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 70 - Robert Musil)
2 /