Colin Cremin

Colin Cremin

Yazar
7.3/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
356
Gösterim
Adı:
Colin Cremin
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere
Londra’da doğan Colin Cremin, Leeds Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladıktan sonra Britanya’da çeşitli üniversitelerde dersler vermiştir. Halen Yeni Zelanda, Auckland Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisidir. iCommunism’den başka Capitalism’s New Clothes: Enterprise, Ethics and Enjoyment in Times of Crisis (Londra: Pluto Press, 2011) adlı bir kitabı ve çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri vardır.
Metalar insan doğasından duyguları söktü aldı, yerine piyasanın fiyat etiketi yapıştırdığı bir kabuk bıraktı...
Tüketim çılgınlığı: durmak bilmeyen bir ürün döngüsünün yaşattığı, satın aldıklarımızın karşılığını emeğimizle, libidomuzla ve nihayetinde bir gezegenle ödediğimiz sistem.
" En iyi çevreci ölü çevrecidir ve gerçekten de bugüne kadarki en iyi çevreci yüzyıllar önce yaşamış ve ölmüş Moğol savaşçı Cengiz Han'dır. Daily Mail'in haberine göre Cengiz Han o kadar çok kişiyi öldürmüştür ki, ekili araziler insansız kalmış, yeniden ağaçlanmış ve böylece atmosferden karbondioksiti emen ormanlar çıkmıştır ortaya...Ekolojistler bu olayın belki de tarihteki tek başarılı küresel soğuma hareketi olabileceğini düşünmektedir."
Kapitalist üretim, varlığını ancak genişleyerek sürdürebilir ve doğal kaynakları da tıpkı insanı tükettiği gibi tüketir, insan ile doğa arasındaki uyumu bozar.
"Tüketim ekonomisi denen şey ve şirketlerin egemenliğindeki kapitalist politikalar insanı şehvet ve şiddetle metalara bağlayan ikinci bir insan doğası yarattı."
Colin Cremin
Sayfa 10 - Herbert Marcuse
112 syf.
( İ ) metalaşmamış, logo olmayan logo...
Bazı şeylerin diğerlerinin biraz fazlası olduğunu anlatan ve (i)Phone’u sıradan bir telefondan ayıran, (i)Google’ı ise sıradan Google’dan ayıran bir sembol. İşte iKomünizim tam da bu fazlalığı metalardan koparıp almamız gerektiğini öne sürüyor.(s.14-15) ... diye açıklıyor yazar.

Kitap, kapitalist sistemde sıkı sıkıya bağlanmış olan alışveriş ve haz duygusunu bir birinden koparılmasını ve yaratılan “ne kadar tüketirsen o kadar kendini iyi hissedersin” algısının yıkılması gerektiğini konu alıyor. Yazar ; Şirketlerin , ülkelerin birey üzerinde yarattığı algı sonucu pazarlanan tüketim çılgınlığını 5 ana başlık altında inceliyor.

1. Bağımlılık- arzular ve sahte ihtiyaçlar
2. Fazlalık- ekonomi , ekoloji, tüketim adaletsizliği
3. Kimlik- özgürlüklerimizin kısıtlanması ve seçimlerin boşluğu
4. Vicdan- tüketimin etik ve ekolojik boyutları
5. Müşterekler ve kurtuluş

Her ne kadar kitabın sonunda kapitalist sistemden kurtulmanın yolu olarak bizlere “ya tasarruf ya İkomünizm “ diye iki seçenek sunuyor gibi görünse de, kitabın tamamına baktığımızda bu meta ve haz bağını koparacak tek gerçeğin kominist sistem olduğu vurgulanıyor.

Yazar yaptığı şu alıntıyla ,bunun farklı bir kominist yorum olacağının altını çiziyor.
“Komün, müşterekler , kominist...Geçmişte ne anlama gelirse gelsin komünizm ucu açık bir konsept, ölümsüz bir fikirdir der Alain Badiou; (elimizden kayıp giden ve unutulan tüm değerlerin limanı)
“ Eğer bildiğimiz komünizm eşitlik , adalet ve özyönetim , toplumsal mülkiyete dayalı planlı bir ekonomiyle ilgiliyse ,İKOMÜNİZİM de haz ile ilgilidir; duyuların , oyunculuğun, estetik bir yaşamın evrensel özgürlüğü için maddi bir zemin yaratmanın mümkün olduğunu savunmaktadır..... fazla(İ) , reel sosyalizmin ve kapitalizmin karabasan dünyasından tamamen farklı bir komünizm vizyonu hayata geçirmek için hepimizin yapması gereken fedakarlığı haklı çıkaran neşedir...(s.15-16)

İnsanların yaşadığı acıların bile pazarlama aracı olarak kullanıldığı dünyamızda , her şeyden kendine pay (kâr) çıkaran kapitalist sistemin, yıkılabilmesi için bireysel bir bilinç ve örgütlenmeyle güç elde edilmesinin gerekliliğini açıklıyor. Her şeyi yapabilen insanın günün birinde bunu da başarabileceğine inancını vurguluyor.

İkomünizim, yukarıda da belirttiğim gibi komünizme benzer ama daha fazlasını ifade etmeye çalıştığı için, kitabın her hangi bir yerinde komünizm propagandasıyla harmanlanmış, ilgisi olmayan için karışık gelebilecek terimlerle karşılaşmıyorsunuz. Bu da komünizme ön yargısı olan insanlar için de okunmasını, anlaşılmasını ve ön yargıların kırılmasını sağlayacak bir içerik sağlıyor. Herkesin kolayca okuyup anlayabileceği ve tabi ki sosyoekonomik olgularla daha fazla ilgili olanların daha çok seveceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.
İyi okumalar.
112 syf.
·16 günde
Öncelikle son yazacağım şeyi ilk önce yazayım Sosyoloji,Felsefe ve İktisatla ilgilenen herkesin bu kitabı mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Kitabın ismi bi kitlede paradigmaya sebep olduğunun farkındayım lakin bildiğimiz komunizmle ilgisi yok.:) Onun için önyargınızı öncelikle bi yere bırakın.

Kitap beş bölümden oluşuyor.Bunlar:bağımlılık,fazlalık,kimlik,vicdan ve toplum.
Kitabımız küreselleşme ile beraber oluşan tüketim toplumunu konu alıyor.Bol filozof ve düşünürün fikirleri var kitapta.Şunu da vurgulamak gerektiğini düşünüyorum bu sene okuduğum en iyi diyebileceğim kitaplardan biri olduğu aslında hiç beklentim yoktu desem yalan olmaz.

Devletlerin yürüttüğü yalandan küresel ısınma önlemleri,firmaların insanların duygularını ve paralarını sömürmek için yardım kuruluşlarını nasıl kullandıkları,artı değer kavramının farkında olmayan emekçileri,Krizlerde hükümetlerin neden kemer sıkma palavraları attıklarını,Afrikada nüfüs politikaları ve daha nice konuya dair derinlemesine analizler mevcut kitapta.Şimdiden okuyacak arkadaşlarıma çok şey katacağını düşündüğüm kitaplardan bir tanesi.
Keşfedilmemiş hazine gibi geldi bana bu kitap okuma sayısının da gösterdiği gibi.

Kitapla kalın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Colin Cremin
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere
Londra’da doğan Colin Cremin, Leeds Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladıktan sonra Britanya’da çeşitli üniversitelerde dersler vermiştir. Halen Yeni Zelanda, Auckland Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisidir. iCommunism’den başka Capitalism’s New Clothes: Enterprise, Ethics and Enjoyment in Times of Crisis (Londra: Pluto Press, 2011) adlı bir kitabı ve çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri vardır.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.