İlk Kitap: Sarı

6,7/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
612 gösterim
İçinde neden yazıldığına dair sırrı -ancak nefesini tutarak okuyanların erebileceği o sırrı- barındıran bir metin İlk Kitap: Sarı.

Ölüme giden son on saniyenin nasıl ölememek kadar uzun sürdüğünü, gelecekte son nefesini verecek Boğaz Köprüsü'nün göz hizasından anlatıyor Serdar Şekerci. Sol bileğindeki ölümsüz dövmesine verev bir jilet atan bir kahraman avucunda sıktığı fotoğrafla Adalar'a doğru denize bırakırken kendini, kelimeler sert bir örsün üzerinde kızarmaya başlıyor ve hepimizi yakacak ateş olan son infilaka kadar sürüyor. "Sarı çamurun ortasında, dipte. Bulutlar birleşiyor gökyüzünde, kaldırıp kafasını bakıyor Sarı. Avuçları yukarı dönük, ellerini iki yanına açıyor. "Yağ," diyor. Balıklar çamurda can çekişiyor. Bir kuyunun dibinde gibi, çamur yavaşça ona akıyor. Ama o olduğu yerde batmadan kalıyor. Bacaklarını yalayıp onun da altına akıyor çamur. Ayakları hiçbir şeye basmıyor. Bu dev çamur vadisinin dibinde parlıyor Sarı."

İlk Kitap: Sarı öyküsü ve anlatımıyla sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755397788
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bir kez daha şahit oldum ki, Yeraltı Edebiyatı demek, sıradan kelimelerin bambaşka bir diziliş sergilemesi, somut anlamlardan uzaklaşıp soyutlaşması demek...
Bu kitapta betimlenen bazı şeyler bir filmde karşıma çıksa filmi anında değiştiririm ama kitap öyle bi üsluba sahip ki aktı gitti...
Kitabı okumadan önce okusam mı diye incelerken yapılan olumsuz bir eleştiri vardı, okuyunca anladım ki çok yersiz bir eleştiriymiş... Neymiş efendim kitapta çok fazla bölüm varmış, kitap fazla bölünmüşmüş bla bla bla..!
Kesinlikle katılmıyorum, kitap bu kadar bölünmese, başlıklar halinde ayrılmayıp birbirine bağlı olsa, olaylar birbirine girer ve saçma sapan bir tekerleme okuyormuşsunuz gibi olur hiçbir tat alamazsınız. Lütfen bir kişi bir eleştiri yaptığında onu takip etmeyin, özgün olun. Bir sitede biri bir şey yazıyor bir diğeri hemen kopyala yapıştır yapıyor, olduuuuu, iyi günler sevgili hazır yiyiciler! İyi ki kitapları sizin fikirlerinize bakıp elemiyorum...
Neyse... Sakinim, tamam :)
Kitabın göbek taşı diyebileceğim bölüm "Didaktik (Sarı'nın Ağzından)" bölümüydü -Sayfa 76'da-. Bu bölümden alıntı yapamadım çünkü her bir cümlesinin okunması gerektiğini düşündüm.
Ayrıca olumlu yapılan tüm yorumlara katılıyorum. Kitap başarılıydı.
"Okunmalı."

Kursakta Kalan Heves 
 27 Ağu 20:42 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Ölüm anında hayatınız gözünüzün önünden film şeridi gibi geçer gider, denir ya heh işte. Kitap, bir karakterin intiharından sonraki 10 saniyesini anlatıyor. Konu mükemmel, uslüp şahane. Geçmişte bir yerlerdeyken birden gelecekteki olaylara gidiveriyoruz. Hem de bir çok defa . Aynı senaryo bir kaç farklı şekilde daha anlatılıyor. Fakat bunların sıralı olmayışı kitabı çok parçalamış. Bütünlük ve akıcılık yok. Bu da sizi ne yazık ki kitaptan koparıyor.

Kitaptan 9 Alıntı

İnsan hayatının akışını, benzetmek gerekiyorsa bir şeye, denize yağan yağmurduk biz. Geneli değiştiremiyor ama yüzeyin tuzunu seyreltebiliyorduk. Tek yapabildiğimiz buydu.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 25)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 25)

"Yıldızlara bakarken ne kadar küçük olduklarını düşündü Sarı; birbirlerinden uzak ve ufaktılar."
Yaşananlar için pişman değilim, sadece bazıları için. Geçmiş her gün büyüyor aklımda. Hayatım dediğin şey aldığın değil, verdiğin nefes.
Bu son Yaz.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerciİlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci

Bu kitabın neden yazıldığı sadece beni ilgilendirir. Seni ilgilendiren bundan ne alacağın. Bir kitaptan ne beklersin, o sırada içinde bulunduğun duyguya, ortama eşlik etmesini mi yoksa bu durumu kırıp sana yeni bir hayal, yeni bir hayat vermesini mi?

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 9)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 9)
selçuk onat 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tüketmeye alışmış milyarlar tüketecek birşey kalmayınca geriye birbirlerini tükettiler, çok açtılar.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerciİlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci

Aynı görüp, aynı düşündüğümüzde kolay kandırılabilir, kolay öldürülebilir oluruz.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 62)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 62)

Hakkımda açılmış yüzlerce dava vardı. Vatan hainliği bunlara dahil. Vatan dedikleri şeyi anlamsız bulduğumdan olmalı. Ben dünyayı severdim, içindeki her şeyle. Onlar ayırırlardı.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 63)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 63)
Kursakta Kalan Heves 
25 Ağu 10:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

İnsanlığın medeniyet dediği şey birbirini kiralayıp uyum içinde yaşamak.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 76)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 76)
Bengisu 
06 Ağu 21:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarı biliyordu. Duygular tekrar edilmezse unutulur. O yüzden hoşuna giden şeyleri tekrar etmeli. Sevdiği yemekleri arada yemeli, filmleri tekrar izlemeli, onu mutlu eden manzaralara bakmalı. Çimene çıplak ayakla basmalıydı.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 56)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 56)
selçuk onat 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İş denen şey bedenini,beynini kiraya vermen.GÜnlük, haftalık,aylık,yıllık.İnsanlığın medeniyet dediği şey birbirini kiralayıp uyum içinde yaşamak.Tüm dünya genelev.Kendini satıp para alan insanlar, başkalarını alıyor o parayla.

İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 76)İlk Kitap: Sarı, Serdar Şekerci (Sayfa 76)