Kaçış Girit'te Son Kurban Bayramı

8,3/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
295 gösterim
Nurettin Orno, mensubu olduğu ve Müslüman Türk bir soydan gelen Abdülaziz İzzet ile Halil Ağa ailelerinin hazin bir şekilde köklerinden sökülmeleriyle müteakip yıllardaki yaşam mücadelelerini Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş sürecinde yaşanan olaylarla özleştirerek anlatıyor Kaçış'ta.

İki çilekeş ailenin bazı ayrıntılar dışında tamamen gerçek olan zorlu mücadelelerini son derece akıcı bir üslupla, zaman zaman da destansı bir şekilde işleyen Kaçış, dönemin tanıklığını yapmasının yanı sıra insanların ruhuna da ayna tutuyor.

Umutlarıyla, korkularıyla ve Osmanlı'nın son dönemine vurdukları damgayla Kurt Ağa Raçaların hem hazin hem de ilham verici öyküsüne buyurun.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786054799961
 • Yayınevi:
  Postiga
 • Kitabın Türü:
CacavS 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 352 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sayın Nurettin Orno, mensubu olduğu ailelerin Girit'ten neden ve nasıl ayrılmak zorunda kaldıklarını, geldikleri Türkiye'de kendilerini nasıl karşıladıklarını, yaşamak ve hayatta kalmak için nasıl mücadele ettiklerini, hüzünlü bir dille anlatıyor. Yaklaşık 100 yıllık bir dönemi kapsayan bu süreçte okuyucu da kendini ailenin bir yakını gibi hissederek, farkında olmadan bir empati kurmaya başlıyor. Tarihimizin pek fazla bilinmeyen, anlatılmayan, kulaktan dolma bilgilerle yayılan bu dönemine ait gerçekten ibret verici ve hüzünlendirici bir belgesel roman...

Emir Türk 
05 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 8/10 puan

Dönemin sıkıntıları başarılı şekilde anlatılmış. Girit adasının sorunları, dönemin aile sorunları vs. pek çok sıkıntı konu alınmış. Bazı özel nedenlerden dolayı kitabı yarıda bırakmak zorunda kaldım, umarım en kısa zamanda tamamlarım.

Kitaptan 1 Alıntı

CacavS 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Girit ve Hanya
Abdülaziz İzzet onlarca yıl sonra geçmişini düşündüğünde kaderine fazlaca benzeyeceği karışık bir dönemde Hanya'da doğdu. Yıl 1879'du. O günlerde Yunanistan, 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nin Rusya lehine cereyan etmesinden cesaret alarak Girit'te ayaklanma çıkartmakla meşguldü.

Osmanlı Devleti Girit meselesinin büyümesini istemediğinden, 1878 Ekim ayında, Hanya yakınlarında "Halepa" anlaşmasını imzalamış ve Giritli Rumların imtiyazını yükselterek onalar muhtariyet hakkı vermişti. Adadaki Rumlara tanınan bu haklar, genişleme politikası güden Megalo İdea'cı Yunanlıların işine yaramış, adadaki Müslüman halkı tedirgin edecek davranışlar göstermişlerdi. Etnik köken, din ve mezhep farklılıklarına rağmen asırlardır örnek bir uyum içinde yaşayan ada halkını huzursuzluğa iten bu davranışlar, ileride hiç istenmeyen fikir çatışmalarına, dahası düşmanlıklara neden olacaktı.

Kaçış, Nurettin Orno (Sayfa 11 - Postiga Yayınevi)Kaçış, Nurettin Orno (Sayfa 11 - Postiga Yayınevi)