Kaçış Girit'te Son Kurban Bayramı

8,3/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
297 gösterim
Nurettin Orno, mensubu olduğu ve Müslüman Türk bir soydan gelen Abdülaziz İzzet ile Halil Ağa ailelerinin hazin bir şekilde köklerinden sökülmeleriyle müteakip yıllardaki yaşam mücadelelerini Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş sürecinde yaşanan olaylarla özleştirerek anlatıyor Kaçış'ta.

İki çilekeş ailenin bazı ayrıntılar dışında tamamen gerçek olan zorlu mücadelelerini son derece akıcı bir üslupla, zaman zaman da destansı bir şekilde işleyen Kaçış, dönemin tanıklığını yapmasının yanı sıra insanların ruhuna da ayna tutuyor.

Umutlarıyla, korkularıyla ve Osmanlı'nın son dönemine vurdukları damgayla Kurt Ağa Raçaların hem hazin hem de ilham verici öyküsüne buyurun.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786054799961
 • Yayınevi:
  Postiga
 • Kitabın Türü:
CacavS 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 352 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sayın Nurettin Orno, mensubu olduğu ailelerin Girit'ten neden ve nasıl ayrılmak zorunda kaldıklarını, geldikleri Türkiye'de kendilerini nasıl karşıladıklarını, yaşamak ve hayatta kalmak için nasıl mücadele ettiklerini, hüzünlü bir dille anlatıyor. Yaklaşık 100 yıllık bir dönemi kapsayan bu süreçte okuyucu da kendini ailenin bir yakını gibi hissederek, farkında olmadan bir empati kurmaya başlıyor. Tarihimizin pek fazla bilinmeyen, anlatılmayan, kulaktan dolma bilgilerle yayılan bu dönemine ait gerçekten ibret verici ve hüzünlendirici bir belgesel roman...