Bu kitap Pakistan'da bir tarikat liderliye evlendirilen bir kadının 20 yıllık esaretinin öyküsünü anlatıyor. Tarikat liderinin sahtekarlıklarının, insanlara karşı duyduğu inanılmaz nefret ve bunun getirdiği zalimliğin, cinsel tercihlerindeki sapkınlıların, insanların din uğruna herşeye rağmen bu lidere olan düşünsel esaretlerinin ve bu kötülüklerin kaynağı karanlık dünyaya başkaldıran kişiyi suçlu ilan etmelerinin öyküsünü. Aslında her türlü ahlaksızlığın, sömürünün ve günahın işlenebilmesi için insanların üstüne örtülen bu dinsel karanlığın örneklerini kendi ülkemizde de bulmak mümkün. Kafir'i okurken yer yer çok bildiğimiz kişi ve olaylarla karşılaşmamız bizi şaşırtmamalı. Çünkü insanı her yanıyla sömürülmeye mahkum eden dinsel karanlık belirli bir coğrafya ile sınırlı değil. "İnsanlar aslında şeytandan korunamazlar. Şeytani işler yapan ve günah işleyen insanlardan çekinmezler. Bu şeytani işler ve günahlar gizli tutulduğu ve bilinmediği sürece. Daha doğrusu açıkça söze dökülüp konuşulmadığı sürece rahatsızlık duymazlar. Ama bu günahların sorumlusu değil kurban olan kişi, gerçekleri açıkça anlatıp bunların herkesin bilmesini isterse ondan nefret ederler ve onu suçlarlar."
Yazar:
Tehmina Durrani
Tehmina Durrani
Çevirmen:
Meltem Tanılkan
Meltem Tanılkan
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 2 dk.Sayfa Sayısı: 248Basım Tarihi: Şubat 2002Yayınevi: Doruk Yayınları
ISBN: 9799756557234Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
299 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
31 saatte okudu
Kendi adıyla kurduğu vakıfla çaresizlere yardım etmeyi amaçlayan Pakistanlı eski politikacı ve yazar Tehmina Durrani'nin Kâfir adlı romanı, oldukça merak ettiğim ve bulmak için biraz zorlandığım bir kitap oldu. Derebeyi Efendim'i okuduktan sonra ilgimi çeken yazarın bu kitapta az çok nelerden bahsedeceğini tahmin etsem de okuyup görmek kadar
Kafir
KafirTehmina Durrani · Parşömen Yayınları · 201196 okunma
Reklam
299 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Bu kitap hakkinda soyleyebilirim ki oldukca cesur bir kitapti ve korkusuzca bircok seyin karanlik ic yuzunu anlatmaya calismaktan pekte cekinmemisti yazar. Bu kadar cesur olabilmesiyle gurur duymustum bu kadar tehlikeli konular hakkinda bu kadar tehlikeli bir konumdayken.
Kafir
KafirTehmina Durrani · Parşömen Yayınları · 201196 okunma
299 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
"Tarikatlar neden kapatılmalı? " sorusunun cevabı bu kitap. Din sömürüsü ile insanlar nasıl köle edilir, cehalet nasıl baştacı edilir, bir anne kendi çocuklarını korumak için neleri feda edebilir, kadın olmak daha ne denli zor olabilir, "insan" denilen ne kadar çirkinleşebilir? Dili basit, okuması zor bir kitap.
Kafir
KafirTehmina Durrani · Parşömen Yayınları · 201196 okunma
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.