Kardeşim Escobar

6,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
81 gösterim
Pablo Escobar’ın ağabeyi Roberto Escobar anılarını kaleme aldığı Kardeşim Escobar kitabına şu sözlerle başlıyor: “Hakikat Pablo ile o çatıda öldü. Fakat bu, bildiğim kadarıyla Pablo Escobar ve Medellín Karteli’nin hikâyesi...”

Tarihte çok az insan hem nefret edilip hem de bu kadar sevilmiştir. Pablo Escobar adını Jesse James, Al Capone’la birlikte tarihin karanlık sayfalarına en başarılı, acımasız ve kuşkusuz en iyi tanınan uyuşturucu kaçakçısı olarak yazdırdı. Roberto Escobar’ın biyografisi, kardeşi Pablo’nun çocukluğundan, aile hayatına, dönemimizin en büyük suçlularından birine dönüşmesine ve Medellín Karteli’nin iç işleyişine dair bilinmeyenleri ortaya seriyor.

“Ben hiçbir zaman büyük duyguların adamı olmadım. Hayatı bütün renkleriyle kabullenirim, olduğu gibi. Bir zamanlar şampiyon bir bisikletçiydim, sonra ulusal takımın başına geçtim. Bisiklet fabrikamda yüzlerce işçi çalıştıran ve beş dükkân sahibi başarılı bir işadamıydım. İşte Pablo, benden uyuşturucu işinden kazandığı parayı yönetmemi o zaman istedi. Benim için böyle başladı. O yıllardan kalma pek çok yara izim var, vücudumda ve ruhumda...”
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı:
  268
 • ISBN:
  6052982112
 • Orijinal Adı:
  The Accountant’s Story Inside the Violent World of the Medellín Cartel
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
haluk 
04 Mar 14:54 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 6/10 puan

Para ve kadın hakkında Roberto ESCOBAR'ın gözlemleri var.Kardeşi Pablo vakt-i zamanında Forbes dergisince dünyanın 7. zengini ilan edilmiş.Pablo ünlü-kimilerine göre efsane-Kolombiyalı kokain kaçakçısı.Milyar dolarla ifade edilen paranın sahibi.Kitapta çocukluklarından Pablo'nun ölümüne ve kendi hapishane sürecinden sonraki zamana kadar başlarından geçenler anlatılıyor.Kitabın ortalarına doğru kronolojik karışıklıklar oluyor.Bazen tekrara düşüyor.Bu da okuyucuya sıkıcı gelebiliyor.Samimi anlatımları kitabı sıkılmadan okumamı sağladı.Uyuşturucu kaçakçıları ve onların sansasyonel hayatlarını merak edenler okuyabilir.Elbette mesele sadece uyuşturucu değildir hiç bir zaman.Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar...