Kemalizm

Atilla Yayla

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
89 syf.
10/10 puan verdi
Yazarın tek derdi; kendi söylediklerine karşı temelli, ispatlı sözler duymak. Söyledikleri düşünüldüğü zaman mantık çerçevesinde olduğu belli oluyor. Beğendiğim şeylerden biri en son cümlesiydi ki bu cümle, bu eğitimcinin bütün kitaplarını okuma isteğimin asıl nedenidir.
Kemalizm
KemalizmAtilla Yayla · Liberte Yayınları · 200846 okunma
Reklam
112 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 saatte okudu
Atilla Yayla'nın, önsözünde belirttiği gibi(s.11), Kemalizm'in ve Cumhuriyet Tarihi Kemalizmi'nin liberal açıdan tahlilini, teorik manada yapmaya ve liberal prensipler ışığında Kemalizm'in eksikliklerini, yaptığı yanlışları veya barındırdığı yanlış ilkeleri sorgulamak üzere kendi gazete yazılarıyla, makaleleriyle bütünleştirdiği, liberalizm ve Kemalizm fikirlerinin karşılıklı kıyaslamasını objektif bir dille anlatmayı amaçlayan bir eser olmuş. Bir günde bitirdim, ve yazarın anlatmak istediği ve eleştirdiği pek çok şeyi de haklı buldum. Bu eleştirilerinden en göze çarpanı, Kemalizm'in devlete haksız bir güç atfetmede, muhalifleri akılla değil de baskıyla ve sansürle susturmada, gücü muhafaza eden zümrenin çıkarı doğrultusunda bir tür otokratlaşma maksadıyla kullanımasıyla, veya buna mahal verecek zaaflara sahip olmasıyla yetersiz bir ideoloji olduğu konusunda getirdiği argümanıydı. Üzerinde beyin fırtınası yapılması gereken bir eser, mutlaka okunmalı.
Kemalizm
KemalizmAtilla Yayla · Liberte Yayınları · 201546 okunma
112 syf.
9/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Yazar daha en baştan kitaba ismini verirken belirttiği gibi Kemalizme liberal açıdan bir değerlendirmede bulunuyor. Bu vecihle kitaba başlamadan önce liberalizm hakkında ortalama bir bilgiye sahip olmanız yazarın bakış açısını anlamanızda önemli rol oynayacaktır. Gerçi kitabın 13-21. sayfaları arasında liberalizmden bahsedilmiş, sizin için yeterli
Kemalizm
KemalizmAtilla Yayla · Liberte Yayınları · 201546 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.