Kerbela Kanayan Bir Yara - Gönül Sızlatan Bir Facia

7,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
390 gösterim
Esasında coğrafî bir yer adı olan Kerbelâ, tüm İslâm tarihi âlimlerinin ve araştırmacılarının ortak değerlendirmesiyle Benî Ümeyye ve yandaşlarının basiretsizlikleri, ferasetsizlikleri ve duyarsızlıkları sonucunda ortaya çıkmış bir facia ile yan yana anılmıştır. Faciaya maruz kalan ise, Hz. Hüseyin'dir.
O dönemin şartları içinde Hz. Hüseyin ne yapmıştır?

Hz. Hüseyin, temel İslâmî değerlere uymayan, makul ve meşru siyaset geleneğine ters düşen, tahribatı tüm toplum kesimlerini ve Müslümanların gelecek yüz yıllarını kapsayacak olan bir yanlışlığa hak ve adalet duygusuyla karşı çıkmış ve düzeltmeye çalışmıştır. O, zulme, kötülüğe ve kötü olana karşı direnmiş, hak ve adalet uğrunda şehit düşmüştür.

"Kanayan Bir Yara - Gönül Sızlatan Bir Facia: KERBELÂ" yı okuyanlar, Ehl-i Beyt'e reva görülen zulüm ve haksızlıktan incindikleri için gözyaşlarını tutamayabilirler. Buna söylenecek bir şey olmamakla beraber kitabın asıl gayesi, cereyan ettiği dönem itibariyle bu olayın içyüzünü doğru anlamak, doğru sonuçlara ulaşabilmek ve eskilerin deyimiyle gereken ibret dersini alabilmektir. Bu sebeple bu çalışmada kadîm ulemanın bıraktığı kaynak eserler ve bunlara dayalı ilmî tetkikler mümkün mertebe dikkatle gözden geçirilmiş ve geçmişten bugüne yayın dünyası değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu kitabın, başta Hz. Hüseyin olmak üzere genel olarak Ehl-i Beyt çevresindeki tarihî olayların doğru anlaşılmasına yardımcı olacağını ümit etmekteyiz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789944704892
 • Yayınevi:
  Ensar Neşriyat
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Kitap üç bölümden oluşuyor diyebilirim. Kerbela öncesi, dönemde yaşananlar ve sonrası. Hz. Hüseyin'in döneme etkisi, şehit edilmesi, daha sonra yaşanan olaylar ince ayrıntılarıyla anlatılmış.

İslamiyetin o dönemde nasıl karşılandığı ve tepkileri insanın dikkatini çeken bir yapıya sahip. Bir çok şahsın kitapta isminin geçmesi okumayı bazen zorluyor. Dili sade, destansı bir anlatımı var.