Kerbela Aşkın Kanadığı Yer

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
325 gösterim
Kerbela, tarihte eşine rastlanmadık bir kıyımın ve zulmün arenası olmuştur. Bu olay, sünnetine uydukları ve şefaat diledikleri kendi peygamberlerinin torunlarını katletmekten çekinmeyen saltanat düşkünü tiranların iktidar uğruna neler yapabildiklerini göstermektedir. Sahraları kan gölüne çeviren zalimler, vahşetleriyle çöl ufuklarını da utancın karanlığına boğmuştur.

Yezid'e karşı İmam Hüseyin'in yanında olduğunu bildiren Kûfe halkının bir kısmı iktidar güçlerince korkutulup sindirilmiş, bir kısmı çeşitli vaatlerle kandırılmış, bir kısmı da rüşvetle satın alınmıştır. Bu bakımdan Kerbela sadece zulme değil, aynı zamanda tarihin en büyük ihanetlerinden birine de tanıklık etmiştir.

Kerbela'nın tanıklık ettiği bir başka olay da İmam Hüseyin ve yoldaşlarının kahramanca direnişi ve masumların günü- müze kadar ulaşan ve sonsuza kadar boşlukta yankılanacak olan çığlıklarıdır. Şah-ı Merdan Ali kızı Zeyneb'ül Kübra'nın yedi kat semaya yükselen feryatlarıdır. Ve ilahi aşkın zirvesidir. Fırat o günden sonra masumların gözyaşı olmuş, susuzluktan yanıp kavrulan ve utançtan ar damarı çatlayan bereketsiz topraklar ise Kerbela'nın hüznü olmuştur.

Altmış sekiz kuşağı gençlik önderlerinin mücadelesini başarıyla romanlaştıran ve beğeniyle okunan Vehbi Bardakçı bu kez Kerbela'yı kaleme alarak "Aşkın Kanadığı Yer"i anlattı. Bu roman onun kalemine çok yakıştı. Mutlaka okuyun.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  728
 • ISBN:
  9786054723034
 • Yayınevi:
  Ozan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çakıltaşı 
07 Mar 20:56 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yarım saattir bilgisayarın önünde ne yazsam da herkes kitabı okusa diye düşünüyorum. Hala kitabın etkisindeyim ve kafamı toparlayamıyorum tek diyebileceğim mutlaka okuyun.
Kerbela, içinde tarihimizin,dinimizin,Peygamber efendimizin, Hz. Ali'nin,Hz.Hüseyin'in anlatıldığı harika bir kitap.
"Ayetler niçin mucizeydi? Mucizeydi,çünkü mucizeleri açıklıyordu...Yeryüzü ve gökyüzü,mucize değilse neydi?Çiçekleri dölleyen börtü böcek,bataklığı seven sivrisinek,kozada uyuyan tırtıl,ağını ören örümcek,peteğini dokuyan arı,kanatları nakışlı kelebek,bal bakışlı bebek,gökte uçan,suda yüzen,yerde sürünen mucize değilse neydi?Mucize, bir bebeğin yaşama tutkusuyla bıraktığı sevinç çığlıkları değil miydi? Ve kirli bir su damlasından meydana gelen insanın kendisinden daha büyük bir mucize olabilir miydi?"