Keşifler ve İcatlar

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
752 gösterim
Geçenlerde Jean-Louis Besson’un yazdığı ve çizdiği, Türkçeye de Nedim Kula tarafınca çevrilen Keşifler ve İcatlar kitabını okudum. Kitap, kronolojik olarak, çok fazla detaya girmeden madde madde ilerliyor; sade, akıcı hatta bazen komik anlatım içerdiğinden çabucak okunuveriyor. Sayfalarda konularla ilgili birçok çizim ve şiir olması; kitabı renklendiriyor, keşifler ve icatlar başlığını sevecenleştiriyor.


Bugünkü yazımda, bu kitaba yer vermemin asıl sebebi ise bizlerle alâkalı birçok maddeyi barındırması. Tabaktan lokantaya, konserve kutusundan kalıp buza; alanımıza hitap eden güzel bilgiler var. Birkaçına alıntı yaparak, sizlere harikulade leziz günler diliyorum…


“MÖ 40.000 Sıcak Çorba Deriden yapılmış tulumlar ateşe dayanamadığından, yemek pişiren kadın, kıpkırmızı olmuş taşları doğrudan çorbanın içine atardı.”


“1300 Çatal Önce bunu yeni bir silah sanan İngiltere Kralı I. Edward’a sunulmuştur ama herkesin kullanması için aradan 250 yılın geçmesi gerekecektir.”


“1490 Tabak, fayanstan yapılır. Peçete, insanların (zenginlerin) ağızlarını artık sofra örtüsüne silmemelerini sağlamıştır.”


“1534 Patates Peru’dan getirilmiştir. Parmentier’in, onu Parislilere yedirebilmesi için 1788 yılını beklemesi gerekecektir.”


“1681 Düdüklü tencere Denis Papin, bu aleti, yoksulları beslemede bir araç olarak görür. Sert etleri pişirme özelliğine sahiptir.”


“1762 Sandviç Sandviç Lordu John Montagu, kumara öylesine düşkün bir insanmış ki yemek için masada geçirecek hiç zamanı yokmuş.”


“1897 Kavrulmuş mısır gevreği, Michigan’da, ormanın içindeki bir oduncu kulübesinde aileleriyle birlikte oturan kız-erkek, on dört kardeşlerini beslemek için Kellogg kardeşlerin bulduğu bir yiyecektir.”


“1990 İndükleme yoluyla ısınan fırın Yanma tehlikesi olmadan yemek pişirilebilir! Isının olduğu yüzey soğuk kalır ama tencereleri ısıtır. “
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  105
 • ISBN:
  9789754033076
 • Çeviri:
  Nedim Kula
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü: