Kirpi

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
378 gösterim
Sulhi Dölek'in kendine özgü derinlikli bir gülmeceyle ördüğü romanı Kirpi, kendisine yapılan kötülükleri asla unutmayan Reşat Şaşmaz'ın, çocuksu bir öç alma hırsıyla başlayan, ama karşılıklı saldırılarla gelişerek ülke çapında bir kargaşaya yol açan serüvenini anlatıyor. Bir söyleşide, 'İtiraf etmek zor olsa da, hepimizin içinde bir Kirpi Reşat var, ' diyen Sulhi Dölek, 'ancak kitaptaki kahramanların kişiliklerinden çok, geri plandaki toplumun görüntüsü önemli, ' diye ekliyor.

Eleştirmen Enver Ercan, Sulhi Dölek'i edebiyatımızın en incelikli gülmece yazarı olarak tanımlarken, Doğan Hızlan Kirpi için, 'Çarpıcı! .. Muhteşem! .. Çok güldüm, çok da hüzünlendim! ..' diyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9786054183791
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:
TNRCİHAN 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sulhi DÖLEK'in "KİRPİ" adlı romanı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları arasında çıkmıştır.Yazarımız romanına Oscar Wilde'ın veciz sözüyle başlıyor " Anladığımız insana düşmanlık besleyemeyiz" o söze nazıre yaparcasına roman kahramanı Kirpi Reşat'a cevap verdirmış."Düşmanlarımızı asla anlayamayız." Kitabın gidişatı ironi bir zekayla ilerliyor..bazen tebessüm, bazen hüzün , bazen de düşündürüyor inceden.Kesinlikle akıcı ve duru bir Türkçe..Okumanızı tavsiye ederim fakat bulunabilirse.