0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
204 gösterim
Şahsiyet bulamamış insan köleliğe açık insandır. Kültüründe aşağılık kompleksi duyan insanların topluluğu da köleliğe açık toplumlardır. Para ile adam satın alma devri çoktan kapanmıştır ama bu işi şimdi kültür icra etmektedir. Kendini hür sananların köleliği, diğer kölelerden daha, yıkıcıdır. Sağlıklı bedenlerinin içinde bir köle insan barındırırlar. Haklı davasında bile, küçük bir zor karşısında, içindeki o kötü insanın emirlerine uyarak tepkisiz bir şekilde boyun eğerler. Sahte bir merhamet örtüsü altında acımasız bir kompleks yatmaktadır. Bu geri kalmış toplumların en kültürlü ve Özgür insanında bile vardır.
İşte bu kitap bu tür insanların romanıdır. Hepsi içimizde yatmaktadır. Bizi yargılıyorlar, değerlerimize yön veriyor, kanunlarımızı tayin ediyor ve bizden takdir görüyorlardır. Hastalıklı bir toplumun, hastalıklı insanlarıdır kahramanlar. Bunun farkında değiller. Tıpkı ülkemiz insanları gibi.

"Başkasının yanlışında kendi mükemmelliğimizi aramayalım"
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789756217252
 • Yayınevi:
  Bilgeoğuz Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama bir Rus edebiyatı tadı aldım bu kitaptan birazcık da olsa Raskolnikov un psikolojisi vardı bu karakterde.Tavsiye ederim okumanızı başarılı kıyıda kalmış bir kitap.