Kuantum Bilmecesi Bilimci Olmayanlar İçin Yeni Fizik

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
518 gösterim
20. yüzyılın başlarında fizikçilerin farkına vardığı bir gerçek, bilimde büyük bir sarsıntıya neden oldu: Gözlemci, gözlemlediği şeyin davranışlarını etkiliyordu! Demek ki, gözlemin sonucu gözlemcinin varlığından bağımsız değildi! Sarsılmaz olarak görülen Newton Mekaniği meğerse birkaç yüzyıldır gözle görülmeyecek şekilde titreyip durmaktaydı. Kuantum Bilmecesi bu keşfin bilim dünyasında ne tür tartışmalara yol açtığını ve o tarihten bu yana yaşantımızı nasıl etkilediğini eğlenceli ve oldukça anlaşılır bir dille açıklıyor, fiziğin en zor konularından biri olan kuantum teorisini bize açık şekilde anlatmayı başarıyor. Fred Alan Wolf kuantum teorisini Planck, Bohr ve Einstein'dan başlayarak açıklamıyor; yola Eski Yunan filozoflarından, Zenon ve Aristoteles'ten çıkıp sözü Born ve Heisenberg'e getiriyor. Fizikçi ve bilimci olmayan okurun kuantum bilmecesini "çözmesini" sağlamak için Escher ve Vaserely gibi ünlü ressamların eserlerinden de faydalanıyor.

Kuantum bilmecesini çözmek isteyenler bu kitabın sayfalarında kuru kuruya fizik değil, felsefe ve sanatla renklendirilmiş eğlenceli bir bilim bulacaklar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786050200515
 • Orijinal Adı:
  Taking the Quantum Leap
 • Çeviri:
  Mihriban Doğan
 • Yayınevi:
  Omega
 • Kitabın Türü:
Düşüngeç 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uzunca zaman kendime bir mürşid aradım. ( Yol gösterici )

Kime uzandıysam ya çürük çıktı yada lisanı anlaşılmaz ve ulaşılmaz çıktı. Aklını oynatmanın ( Düşünmenin ) çok acısını çektim. Bu acılar içindeyken biri olsunda yol göstersin istedim. Camilerin avlularından geçerken yaşlarının son demine gelmiş, hayatın içinden geçerken anlamlara, manalara ulaşmış ermişler aradım gözlerde ama ... Burası uzun hikaye, varsın burada kalsın.


Bu kitaptan sonra uyandım. Aradığım mürşid zaten hep gözüme sokulmuştu. Ta ilk okuldan beri gözümün önüne konulmuştu. ''HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİD İLİMDİ'' Üstelik sayıklar halde, sarhoş bir bilinçle binlerce kere bunu ikrar etmiştim. Hangi sahte mürşid'in hurafesine öfkelensem, bilimi kafasına çalıp onu horlardım. Kendi mürşidim ile o sahtekarları bir güzel haşlardım. Ama yinede saf saf mürşid arardım.

İşte bu kitaptan sonra uyandım. Benim mürşid'im bilimdi. Bu kitabı hayran hayran okudum. Okuduktan sonra kitapçıların bilim reyonunu adres edindim. Öyle, onun bunun sapık fikirleri ile vakit geçireceğime, gerçeklerden ne devşirebilirsem kâr benim için der oldum. O yüzden bu kitabı ayrı seviyorum. Üstelik kuantum'u hayatın içine kararak, tam benim istediğim kıvamda anlatmasında bayıldım.


Size kitapta anlatılan bir gerçeği, biraz kendi yorumlarımı katarak aktarayım.

Diyelim ki evrenin iki ayrı yerinde olalım. Ve bir yıldızın ışığıda başka bir yerden çıkıp ilerlesin. Eğer ki, o yıldızın ışığını sizden önce ben görürsem, gördüğüm anda yıldızın ışığının gerçekliği değişiyor. Yani gözlemci olarak benim gördüğüm hal, benden sonra yıldızı görecek gözlemcinin gözlemini değiştiriyor. Bu satılar kitapta aynen böyle yazılmıyor ama ben satır satır anlatılan mantıkları harmanlayıp, kendi aklımın erdiğini size aktarıyorum. İşte o yıldızın ışığını eğer ki ben yeşil olarak görseydim ilk olarak, benden sonra görecek herkes için o ışık yeşil olacaktı. Ben o yıldızı dikdörtgen şeklinde görseydim, benden sonra göreceklerde onu o şekilde göreceklerdi. Üstelik milyarlarca ışık yılı benden uzakta olsaydınızda bu böyle olacaktı. Benim bilincim, tüm oluşu etkileyecek ve bu değişim ışıktanda hızlı bir şekilde tüm evreni değiştirecekti. Bu anlattığımın özeti şu demek bana göre. EGO denen şey, bizi birbirimizden ayrı hissettiriyor. Fakat, farkında olmadığımız bilinçlerimiz gerçekte tek bir bilinç ve ortada inanılmaz bir BİRLİK var.

Dün, dünyalı olanlara ilkel ve komik gözü ile bakıyorduk. Vay efendim dünyaya düz diyecek kadar komikmiş diyoruz. Bugün kuantum bize dünya YOK diyor. Ardımıza döndüğümüzde dünya yok diyor. Sadece biz ona baktığımızda var dünya. Dünyanın yuvarlak olması nerde, yok olması nerdeee ! İşte bu kitap, 41 senedir yaşadığım dünyayı ve ona bakışımı değiştirdi. Bana göre harika bir kitap ve yazarı konuları klasik fizikten daha çok, yaşama dönük bağlantılar kurarak anlatıyor. Normalde düşünce kitapları okurken çok takılırım, zordur düşünce kitapları okumak. Ama bu kitap bir fizik kitabı olmasına rağmen çok hızlı ve anlayarak okudum. İyi ki böyle adamlar var ve yazıyorlar. Bu kitabı yazan ve bana güzel şeyler öğreten bu adam beni duymasa bile ben ona çok şükran duyuyorum. Harika bir kitaptı ( benim için )

Kitaptan 1 Alıntı