7,8/10  (16 Oy) · 
79 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.575 gösterim
Recai Bey hava kararırken apartmana döndü. Sabahleyin erkenden, eşi Sahire Hanım onu sokağa salıvermişti:
- Sen bugün git, ayak altında dolaşma. Kadın gelecek dairede temizlik yaptıracağım.
Recai Bey uysal bir adamdı. Böyle aşağılayıcı sözlere de aldırmaz, onları söyleyenin saygısızlığına, biraz da terbiyesizliğine verirdi. Yetmiş beş yaşından sonra şuna buna kızmak, bir damarının çatlamasına neden olmak istemezdi.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786053834144
 • Yayınevi:
  Damla Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
 08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Elime geçti, yıllar sonra bir çırpıda tekrar okudum.Üniversite yıllarımda Kemalettin Tuğcu'yu çok eleştirirdim.Hayatı dramatize eden, hayata arabesk bir pencereden bakan ve bizleri uyutup -uyuşturan bir yazar olduğunu düşünürdüm.Artık öyle düşünmüyorum.Yazara çok büyük haksızlık ettiğimi geç de olsa fark ettim.
Kemalettin Tuğcu, bize lazım olan 'ahlak ve insanlığı' öğretmeye çalışan bir yazar olup, bana göre her türlü övgüyü hak ediyor.
Ayrıca yazarın hiç okula gitmediğini, kendi kendini yetiştirdiğini, hatta çeviri yapacak düzeyde Fransızca öğrendiğini , söylesem ne dersiniz? Evet.

Melike 
27 Oca 13:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kuklacı, bir nebze de olsa Gepetto öyküsü aslında. Lakin onun yaptığı gibi kuklalar canlanıp insana dönüşmezler haliyle yalan da söylemezler.
Recai amcanın gerçek dünyanın dertlerinden bir nebze de olsa uzaklaşmak ve içinde kalan hayalini yaşamak için açtığı kukla dükkanını anlatır. İnce ince şekle giren bu kuklalar birer orta oyunu karakteri, tarihi birer şahsiyet formuna bürünür. Bir çocuk aklının alabileceği sadelik ve anlatımla o kukla dükkanını hayal etmek pek de zor olmaz sanıyorum.
Sanat, insanın ruhunu incelten bir iştir. Bir kere bu yola girdin mi dünya artık gözünün önünde başka bir hal alır.

(Sayfa 76-77)
"ama ben gökyüzünde türlü şekilleri olan bulutları seyrederim.Ulu bir çınar ağacını saatlerce seyretsem onun birkaç insan soyu süresince uzanıp giden ömrüne şaşarım. Bu ağacın ya da sessiz duran bir dağın ağzı dili olsa da bize geçmişleri anlatsa, der düşünürüm."
"Hakikaten ben bir derenin durmadan akıp geçmesini zevkle seyrederim. Kıra gittiğim zaman bir kır çiçeğinin koparmadan eğilir, renklerini, biçimini uzun uzun incelerim. Allah'ın büyük gücünü ve sanatını düşünürüm. Gözüme bir karınca ilişir. Kendisinden kat kat ağır bir çiçek tohumunu yuvasına götürmek için kan ter içinde kalır. Size gülünç gelen varlıklar beni saatlerce meşgul eder." Ne de güzel ifadeler bunlar.

Aylarca çabalayıp da bir kukla atölyesi açamayışımızın ve verilen tüm çabaların arapsaçı gibi birbirine dolanması sonucu içimde büyük bir burukluk neticesinde elimin gittiği bir kitap olur kendisi.
Şöyle kitaplığınızın bir kenarında dursun.
Bir de günümüz Geppettolarından Jim McKenzie ile tanıştırayım sizi.
https://youtu.be/o0N-UIp-Cnw
Ruhunuzu inceltenlere gecikmeyiniz :)
Keyifli hafta sonları...

Ahmet Güngör 
27 Mar 01:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ilköğretim 100 temelin bir parçası olan bu eser çocuk yetişkin demeden herkesin okuması gereken bir kitap. Çocuğunuza , kardeşinize alın okusun okuduktan sonra birde siz okuyun okurken içerisinde bulunan deyim ve atasözlerini bir kenara not edip anlamlarına bakmayı ihmal etmeyin , ihmal ettirmeyin zaten ilköğretim 100 temelin okutulmasındaki amaçlardan biride deyim atasözü ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamlarına baktırmak değil mi ? Ayrıca kitabın Mimar Sinandan tutun Yavuz Sultan Selim , Yunus Emre’ye Hacivat Karagözden kavuklu ile pişekara kadar ayrıntıya girmeden bahsetmesi çocuklarımızın türk harsını , folklorunu öğrenmesine katkı sağlayacaktır . Herkese iyi okumalar ...

Ahmet Y 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4750 günde · Puan vermedi

Yanlış hatırlamıyorsam ilk okuduğum romandı.Bir çoğu gibi ben de Kemalettin Tuğcu ile başladım okuma hayatına.Hikayeyi pek hatırlamasamda ismini duymak dahi beni çocukluğuma götürüyor.

Zehra 
16 Mar 22:33 · Kitabı okudu · 1/10 puan

En başları güzel başlıyor ama sonra sıkıcı oluyor bana sorsanız merak ettiripte okutan bir kitap değil derim ama konusu güzel kitabın gelişme kısmı çok karışık anlaşılmıyor

yaprakhikayesi 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çocukluğuma ait bir kitaptır Kuklacı. Hatta beğenerek okudum ilk kitaptır. Tekrar okuyacağım bu yüzden, tekrar ve tekrar... Çocukluğuma dönmek için...

Nuray Kirik 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Toplumdan uzak kalmamış, üretken, duyarlı bir yazardır. Toplumsal sorunları yoğun bir duyarlılık ile ele almıştır. Olaylara ağırlık vermiştir. Yaşlı, emekli, eğitimli, kişilik sahibi kahramanımızın ailesi tarafından yanlış anlaşılması hatta deli olarak görülmesi fakat zamanla kıymetinin farkına varılması anlatılmaktadır.

Mary Watson 
15 Oca 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumdan beri okuduğum bir yazardır Kemalettin Tuğcu.Kitapları duygusal ve gerçekcidir.Bu kitap da aynen öyle.Mutlaka okunması gereken bir yazar.

Kitaptan 3 Alıntı