Adı:
Kuklacı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053834144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Damla Yayınevi
Recai Bey hava kararırken apartmana döndü. Sabahleyin erkenden, eşi Sahire Hanım onu sokağa salıvermişti:
- Sen bugün git, ayak altında dolaşma. Kadın gelecek dairede temizlik yaptıracağım.
Recai Bey uysal bir adamdı. Böyle aşağılayıcı sözlere de aldırmaz, onları söyleyenin saygısızlığına, biraz da terbiyesizliğine verirdi. Yetmiş beş yaşından sonra şuna buna kızmak, bir damarının çatlamasına neden olmak istemezdi.
(Kitabın İçinden)
96 syf.
·Beğendi·5/10
Elime geçti, yıllar sonra bir çırpıda tekrar okudum.Üniversite yıllarımda Kemalettin Tuğcu'yu çok eleştirirdim.Hayatı dramatize eden, hayata arabesk bir pencereden bakan ve bizleri uyutup -uyuşturan bir yazar olduğunu düşünürdüm.Artık öyle düşünmüyorum.Yazara çok büyük haksızlık ettiğimi geç de olsa fark ettim.
Kemalettin Tuğcu, bize lazım olan 'ahlak ve insanlığı' öğretmeye çalışan bir yazar olup, bana göre her türlü övgüyü hak ediyor.
Ayrıca yazarın hiç okula gitmediğini, kendi kendini yetiştirdiğini, hatta çeviri yapacak düzeyde Fransızca öğrendiğini , söylesem ne dersiniz? Evet.
96 syf.
·Puan vermedi
Kuklacı, bir nebze de olsa Gepetto öyküsü aslında. Lakin onun yaptığı gibi kuklalar canlanıp insana dönüşmezler haliyle yalan da söylemezler.
Recai amcanın gerçek dünyanın dertlerinden bir nebze de olsa uzaklaşmak ve içinde kalan hayalini yaşamak için açtığı kukla dükkanını anlatır. İnce ince şekle giren bu kuklalar birer orta oyunu karakteri, tarihi birer şahsiyet formuna bürünür. Bir çocuk aklının alabileceği sadelik ve anlatımla o kukla dükkanını hayal etmek pek de zor olmaz sanıyorum.
Sanat, insanın ruhunu incelten bir iştir. Bir kere bu yola girdin mi dünya artık gözünün önünde başka bir hal alır.

(Sayfa 76-77)
"ama ben gökyüzünde türlü şekilleri olan bulutları seyrederim.Ulu bir çınar ağacını saatlerce seyretsem onun birkaç insan soyu süresince uzanıp giden ömrüne şaşarım. Bu ağacın ya da sessiz duran bir dağın ağzı dili olsa da bize geçmişleri anlatsa, der düşünürüm."
"Hakikaten ben bir derenin durmadan akıp geçmesini zevkle seyrederim. Kıra gittiğim zaman bir kır çiçeğinin koparmadan eğilir, renklerini, biçimini uzun uzun incelerim. Allah'ın büyük gücünü ve sanatını düşünürüm. Gözüme bir karınca ilişir. Kendisinden kat kat ağır bir çiçek tohumunu yuvasına götürmek için kan ter içinde kalır. Size gülünç gelen varlıklar beni saatlerce meşgul eder." Ne de güzel ifadeler bunlar.

Aylarca çabalayıp da bir kukla atölyesi açamayışımızın ve verilen tüm çabaların arapsaçı gibi birbirine dolanması sonucu içimde büyük bir burukluk neticesinde elimin gittiği bir kitap olur kendisi.
Şöyle kitaplığınızın bir kenarında dursun.
Bir de günümüz Geppettolarından Jim McKenzie ile tanıştırayım sizi.
https://youtu.be/o0N-UIp-Cnw
Ruhunuzu inceltenlere gecikmeyiniz :)
Keyifli hafta sonları...
96 syf.
·4750 günde·Puan vermedi
Yanlış hatırlamıyorsam ilk okuduğum romandı.Bir çoğu gibi ben de Kemalettin Tuğcu ile başladım okuma hayatına.Hikayeyi pek hatırlamasamda ismini duymak dahi beni çocukluğuma götürüyor.
96 syf.
·10/10
ilköğretim 100 temelin bir parçası olan bu eser çocuk yetişkin demeden herkesin okuması gereken bir kitap. Çocuğunuza , kardeşinize alın okusun okuduktan sonra birde siz okuyun okurken içerisinde bulunan deyim ve atasözlerini bir kenara not edip anlamlarına bakmayı ihmal etmeyin , ihmal ettirmeyin zaten ilköğretim 100 temelin okutulmasındaki amaçlardan biride deyim atasözü ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamlarına baktırmak değil mi ? Ayrıca kitabın Mimar Sinandan tutun Yavuz Sultan Selim , Yunus Emre’ye Hacivat Karagözden kavuklu ile pişekara kadar ayrıntıya girmeden bahsetmesi çocuklarımızın türk harsını , folklorunu öğrenmesine katkı sağlayacaktır . Herkese iyi okumalar ...
96 syf.
·Beğendi·8/10
İlk okulda okuduğum ve bana okuma sevgisini aşılayan kitaplardandı. Olay örgüsünü tam hatırlamasam da evin babası ve sahibi olan adamın herkes tarafından hor görülüp itilip kakılmasına onun da sadece evdeki besleme(?) küçük kız ve yaptığı kuklaların arkadaşlığıyla bir nebze teselli ve mutluluk bulduğunu hatırlıyorum.

Lisede okuduğum Kürk Mantolu Madonna kitabındaki Raif Efendi'nin yaşlılığıyla Recai Bey'i karakter itibariyle çok benzer bulmuştum.

Çocuklar için güzel bir kitap, tavsiye ederim.
96 syf.
·10/10
Çocukluğuma ait bir kitaptır Kuklacı. Hatta beğenerek okudum ilk kitaptır. Tekrar okuyacağım bu yüzden, tekrar ve tekrar... Çocukluğuma dönmek için...
96 syf.
·1/10
En başları güzel başlıyor ama sonra sıkıcı oluyor bana sorsanız merak ettiripte okutan bir kitap değil derim ama konusu güzel kitabın gelişme kısmı çok karışık anlaşılmıyor
80 syf.
·1 günde
Kemalettin Tuğcu kitapları bir set olarak yıllardır rafta durur. Ben küçükken herhalde bundan en az 8-10 yıl önce babam bu kitapları okumamız için almıştı. Fakat Kemalettin Tuğcu’yu merak edip de okumaya başlamamıştım. Aslında bugün de, bu kitabı okumak hiç aklımda yoktu. Ancak tez yazma süreci sırasında ara sıra kafa dağıtma ihtiyacı hissetmeye başladım. Kafamı da sürekli olarak Dünya Kupası, film/dizi veya PC oyunları ile dağıtmak istemediğimden, raftan ‘Kuklacı’yı aldım ve Kemalettin Tuğcu ile tanıştım.

İçinde resimler de bulunan bu kitap daha genç yaştaki okuyuculara hitap eden bir eser olmasına rağmen ben gayet keyifli okudum. Eser vali muavinliğinden emekli olmuş Recai Bey’in, torunu, oğlu ve gelini dışında kendisine hiç saygı göstermeyen geniş ailesinden bıkarak bir kuklacı dükkanı kurmasının hikayesini anlatıyor.

Kitabın piyasada satışta olup olmadığını bilmiyorum. Fakat eğer bir yerlerde rastlarsanız, birkaç saatte bitirebileceğiniz bu kitabı satın alabilirsiniz. Keyifli bir okuma süreci yaşayacağınızı düşünüyorum. İyi okumalar dilerim.
96 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Toplumdan uzak kalmamış, üretken, duyarlı bir yazardır. Toplumsal sorunları yoğun bir duyarlılık ile ele almıştır. Olaylara ağırlık vermiştir. Yaşlı, emekli, eğitimli, kişilik sahibi kahramanımızın ailesi tarafından yanlış anlaşılması hatta deli olarak görülmesi fakat zamanla kıymetinin farkına varılması anlatılmaktadır.
96 syf.
·32 günde·Beğendi·7/10
Kitap hakkındaki düşüncem bir adamın üzüntülü biten kötü sonu bu kitap çok güzeldi.Yani günlük hayatta herkezin okumasını diliyorum..
..

KEMALETTİN TUĞCU..
96 syf.
·Beğendi·10/10
Çocukluğumdan beri okuduğum bir yazardır Kemalettin Tuğcu.Kitapları duygusal ve gerçekcidir.Bu kitap da aynen öyle.Mutlaka okunması gereken bir yazar.
...
Dünyada bir iz bırakmadan gelip geçenler, bunun farkında olmazlar. Oysaki dünya, yiyip içilecek ve gece yatılacak bir otel değildir.
"Bir kadın 65 yaşına geldi mi biraz hanımefendi davranışlı olmalıdır. Öyle ille genç olacağım diye moda maskarası olmamalı. Insan zamanla yüzünde beliren buruşuklukları, çizgileri krem ve pudra ile sıvayıp örtmeye çalışmakla kimi aldatabilir? Başta renk renk peruka, ağızda altlı üstlü takma diş, çipil gözlerde takma kirpikler. Şimdi bu maskaraya tak artık takabildiğin mücevherleri. Bu takıntı eşya ile insan ancak gülünç olabilir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuklacı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053834144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Damla Yayınevi
Recai Bey hava kararırken apartmana döndü. Sabahleyin erkenden, eşi Sahire Hanım onu sokağa salıvermişti:
- Sen bugün git, ayak altında dolaşma. Kadın gelecek dairede temizlik yaptıracağım.
Recai Bey uysal bir adamdı. Böyle aşağılayıcı sözlere de aldırmaz, onları söyleyenin saygısızlığına, biraz da terbiyesizliğine verirdi. Yetmiş beş yaşından sonra şuna buna kızmak, bir damarının çatlamasına neden olmak istemezdi.
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 117 okur

  • Eftelya'
  • gamby
  • Fatma Ünal
  • Zehra arslan
  • Emine Şalcı
  • İrem Nur Coşkun
  • Neslihan Çavgın
  • ŞULE NUR
  • Elif
  • asyanur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.5
14-17 Yaş
%10.6
18-24 Yaş
%29.8
25-34 Yaş
%14.9
35-44 Yaş
%12.8
45-54 Yaş
%14.9
55-64 Yaş
%6.4
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.2
Erkek
%37.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (6)
9
%21.4 (6)
8
%25 (7)
7
%7.1 (2)
6
%14.3 (4)
5
%7.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.6 (1)