M4Y4 - Nesil

9,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
266 gösterim
Arka Kapak:
Tam da bu topraklarda bilimkurgudan umut kesmeye başlamışken ortaya çıkıveren bir hazinedir Yüksel Yılmaz… Kitaplarını okurken kendinizi yüksek bütçeli bir Hollywood filminin sahnelerinde bulursunuz ve patlamış mısır için bile filmin ara vermesini istemezsiniz. Yılmaz, saplantılı denebilecek detaycı dehasıyla, sadece çok boyutlu karakterler yaratmakla kalmıyor; kurgunun yanında bolca bilim sunuyor. Fanteziler âleminde gezerken usta bir satıcı gibi bilimsel gerçeklerle sardığı hayali size tam da istediği fiyata satmayı başarıyor: Sadık okuyucu…

M4Y4’te bilimkurgu ve aksiyon soslu bir komplo teorisiyle okuyucusunun zihninde yer eden yazar, M4Y4 Nesil ile hem açık bıraktığı sorulara yanıt veriyor hem de öyküyü bir adım ileriye taşıyarak komployu evrenselleştiriyor. Kitap bittiğinde, “Acaba böyle bir evreni kuran zihinden yerli bir Star Wars çıkar mı?” diye düşünürken buluyorsunuz kendinizi…

Simbiyoz yaşam ve uzaylı insan ilişkisini yepyeni bir bakış açısıyla yeniden ele alan Yılmaz, hem türün gereklerini harfiyen yerine getiriyor hem de hiç söylenmemişleri söylemeye cüret ediyor. Sonuçta aklınızda tek şey kalıyor: Bu kitabın yazarı insan mı, yoksa o da bir uzaylı mı?
– Hakan Urgancı
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053112457
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaprak Onur 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk kitapta gizemlerinin çözüldüğü yerden devam ediyoruz ve ‘aa aaa, yoksa hepsi çözülmemiş miydi?’ diye sormaya başlıyoruz.

Evet, tüm gizemler ilk kitapta bitmemiş. M4Y4 Nesil’de de ilk kitapta olduğu gibi macera dozu çok yüksek. Yazarı, sevgili dostum Ş. Yüksel Yılmaz, ilk kitaba dair aldığı eleştirileri sonuna kadar içselleştirmiş ve kalemine aktarmış durumda. Nesil, ilk kitabın karmaşık yapısından uzaklaşıp su gibi akıp giden bir kitap olmuş ama bunu yaparken hikayenin değerinden de hiçbir şey kaybetmemiş!

Doğukan Güneş 
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk kitaptan sonra bizi fazla bekletmemiş yazar. İyi de yapmış ama neden bu kadar kısa olduğunu anlayamadım. Bir kere kesinlikle ilk kitabın üzerine çıkmış ve yine dolu dolu bilgi gömmüş içine. İkinci olarak yazım dili çok daha akıcı olmuş ve bir kaç saatte bitince eliniz boş kalıyor. Keşke daha fazlası olsaydı diyorsunuz. Daha çok iş çıkar bu yazardan inanıyorum.