Adı:
M4Y4
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053110972
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Peşinde hiç düşünmediğin kadar büyük bir tehlike var. Eğer başarabilirsen sevdiklerini koru ve kurtar. Çünkü ben ilk olarak bunu yapacağım!”
Boston’dan gelen gizemli bir paketle Doruk’un sıradan hayatı, bilinmezlerle dolu ölümcül bir maceraya dönüşüyor, ölüm ile yaşam arasındaki fark gittikçe kayboluyor.

Güzel bir İzmir sabahından dünyanın dört bir yanına uzanan bu karanlık hikâyede gerçeklik algısının ne kadar kırılgan olabileceğini göreceksiniz.
Bir şekilde önyargım var Türk yazarlara. Kimse kusura bakmasın ama Türk bir yazarın ağzından Boston, Mark, Nicola vs... gibi isimler duymak garip geliyor. Yakıştıramıyorum belki de. Judith yerine Ayşe falan kullandıklarında daha içten geliyor. Bu kitabı okurken de aynı önyargı ile başladım. Beni utandırdı. İnstagram'da falan da çok paylaşılmaya başlamıştı. Önce eleştireceğim bir kaç şey var. Kitabın hızına ayak uydurmaya yayınevinin baskısı da yardımcı olmamış. Bölümlerin biri bitiyor biri başlıyor. Zaten gerçekten sürükleyen ve hızlı giden bir kitap. Keşke birer sayfa boşluk bıraksalarmış. Yazı karakteri seçimi hoş olmamış italik yazımlar belli olmuyor ve bu yüzden bazen düşünce ile diyalogları karıştırdım zaten puntolar çok küçüktü bir de onunla debelendim durdum. bu sorunu bir de Kralların Yolu'nda yaşamıştım.
Ama bir de şu var. Anlatım ve konu o kadar güzel ki mecburen okuyorsunuz. Noktalamaların hatasını ve editörü affettiriyor yazar anlatımı ile. Sürprizlerle dolu, şaşırtıcı bir çok olay ile dolu bir roman. Bazı yerlerde yazara çok kızdığım olay oldu. bir bölüm daha bir bölüm daha derken bitiyor kitap zaten.
Bir kitap ki sadece aldığı yorumlar üzerinden alıp kendim de yorum yapmak zorunda bırakıyor işte bu o kitap. Bilimkurgu falan diyip kitabı bir kısma yönlendirmek hatalı. Grange seviyorsanız okuyun, Dan Brown seviyorsanız kaçırmayın, Bilimkurgu , polisiye aksiyon aklınızda ne tür geçiyorsa okuyun ama ağır bir edebiyat bekliyorsanız uzak durun.
Bir gun Hollywood filmi çekilecek bir Türk kitabı ararlarsa buyursunlar. İlk kitabı böyle yazarak kendine büyük kötülük yaptın sevgili yazar. Çünkü bundan sonrası için beklentim daha büyük.
Okuyun, okutun.
Sert bir anlatımı var yazarın. Özellikle bir yerde boğazıma yumruğu vurdu ve uzun süre de kalkmadı o yumruk. Çoğu Türk hatta yabancı yazarın yapamayacağı sertlikte sahneleri var. Bir aksiyon filmi havasında gidiyor. Bazı tabulara da dokunuşları var ufaktan ya da hissettirmeden. Ama ben beğendim. Sadece çay ve kahve molası vererek bir günde bitirdim. Bilmeceleri seven, sürprizlerden hoşlanan herkese de tavsiye ederim.
Kitabı bir üyemizin tavsiyesi üzerine edindim. Açıkcası beni tek korkutan, yayınevinin çizgisini bildiğimden (daha çok aşk temalı kitaplar bastığından ve ben bir aşk romanı okuyucusu olmadığımdan), bu kadar övgüye rağmen nasıl bir kitapla karşılaşacağımı bilememdi.
Şu ana kadar okuduğum en ters köşe anlatım/üsluplardan biri oldu diyebilirim. Anlatım tarzını Grange' a benzettim kesinlikle, kitabın sonuna kadar nefesimizi tutturup son 50 sayfada birden tüm olayların patlaması ile zirvede bitti.
Kesinlikle tavsiye ederim.
Not: Doğukan Güneş'e önerisi için teşekkürler
Öncelikle şu belirtmem gerekiyor ki bu kitabın elimde sürünmesinin sebebi kesinlikle kitabın sürükleyici olmaması değildi; tam tersine kitap oldukça sürükleyici ama küçük puntolarla ve bölüm geçişlerinde sayfa atlama olmadan yazılmış, yani göründüğünden çok daha uzun olan 424 sayfalık bu kitap, 'beyin yakıcı' diyebileceğimiz seviyede dikkat istediğinden ve ben onu okumaya yoğun olduğum bir dönemde başladığımdan bir türlü bitemedi.

Kitabın konusundan hiç bahsetmeyeceğim çünkü kendisi bol miktarda bilimkurgu öğesiyle süslenmiş gizemli bir macera, başlarken ne kadar az bilgi sahibi olursanız bu maceradan o kadar çok keyif alırsınız. Türk edebiyatında görmeye çok alışık olmadığımız bir türde olduğunu düşünsem de bu kitap öncesinde uzunca bir süre türk yazar kaleminden çıkma roman okumadığım için bu konuda ahkam kesemeyeceğim.

Yazar Ş. Yüksel Yılmaz bu kitabında bana, kendisinin yazarlık ünvanını sonuna kadar hak ettiğini kanıtladı. Kitabın konusunu son derece başarılı ve birçok açıdan yenilikçi buldum. Aynı şeyi kurgu için de söyleyebilirim, kitabın ilk satırlarında başlayan aksiyonun dozu, kitabın son satırlarına kadar tırmanmaya devam etti. Ortaya çıkan gizemler yerlerini yenilerine oldukça doğal bir akışta bıraktı ve hiçbir noktada yazar bunu buraya bağlamak için hikayeyi zorlamış diye düşündürmedi.

Fakat, kitap tam anlamıyla mükemmel olmaktan birkaç adım uzakta kalmıştı. Hikaye çok fazla farklı insanın gözünden ve birkaç farklı zaman diliminde anlatıldığı için zaten karmaşık olan olay örgüsü bazı yerlerde içinden iyice çıkılmaz bir hal almıştı. Bir teşekkür sayfasının olmaması sevgili Ş. Yüksel Yılmaz'ın mükemmel bir kitap ortaya çıkarmak için her yazarın ihtiyaç duyduğu, basılmadan önce kitabı elinde kırmızı bir kalemle ve acımasız bir şekilde okuyacak destek grubundan mahrum olduğunu düşündürdü. Elbette, eğer haklıysam, bu romandaki başarısı çevresinde bu destek grubunun oluşmasını ve kendisinin bir sonraki romanında mükemmele ulaşmasını sağlayacaktır.

Yorumun devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/
EN ANLAMLI YEMİN SÖZ VERMEKTİR, en büyük intiham affetmektir.
Macera kötü bir planlamadan başka bir şey değildir.
Eğer aşk için dil gerekseydi dilsizler nasıl sevecekti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
M4Y4
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053110972
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Peşinde hiç düşünmediğin kadar büyük bir tehlike var. Eğer başarabilirsen sevdiklerini koru ve kurtar. Çünkü ben ilk olarak bunu yapacağım!”
Boston’dan gelen gizemli bir paketle Doruk’un sıradan hayatı, bilinmezlerle dolu ölümcül bir maceraya dönüşüyor, ölüm ile yaşam arasındaki fark gittikçe kayboluyor.

Güzel bir İzmir sabahından dünyanın dört bir yanına uzanan bu karanlık hikâyede gerçeklik algısının ne kadar kırılgan olabileceğini göreceksiniz.

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • ParadisePierres
  • Yasin B.
  • Zeynep Neslihan
  • Mervee.A
  • Deryaca
  • esra buzkan
  • Cihan ARIKAN
  • emre karaca
  • Yaprak Onur
  • Sezgin Alp

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.6 (5)
9
%22.2 (2)
8
%11.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%11.1 (1)
2
%0
1
%0