·
Okunma
·
Beğeni
·
266
Gösterim
Adı:
Mahfuz
Baskı tarihi:
12 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
382
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056982629
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diga Kitap
Bu kitabın ismi "bıçak" değil ama bu sayfalar aslında kağıttan yapılma bir bıçak... Okurken kâh yumuşacık bir aşk hikayesi ile gülümseyecek, kâh keskin bir empati kurarak içleneceksin. Beklenmeyen anlarda hikayenin farklı noktalarına savrulacaksın. Acıtacak, şekillendirecek, kesecek, süsleyecek, kanatacak, temizleyecek bir sarmalın içine gireceksin. Çünkü "bıçak" sadece bir metafor değil, hayatın kendisi aslında... Ve umarım bu kitabı okuduktan sonra "ertelememeyi" öğreneceksin...
382 syf.
·8/10 puan
#mahfuz kitabını #okudumbitti
Şimdinin hediyeleri geçmişin acıların kaynaklanır diye söze bailmaka istiyorum..
Bir saatte insanın hayatının nasıl değişebileceğini Ada'nın yaşamının öncesi ve sonrasının sentezinin çok güzel yapıldığı bir kitap..
Adanın sevgisinin yaşadığı kötü bir olay sonrası içinde tutması gerekenler bu süreçte güvendiği Ege'si ve onu kız arkadaşı Denizin destekleri ile hayata yeniden tutunma çabaları ve burdan Parise uzanan bir hayat hikayesi...
Ve kendimden o kadar şey bulduğum bir kitaptı Paris hayallerimin bir şehridir ve okurken bir arkadaşımı hatırlattı
Ya o gül çayı yok mu gül kokusuna hayranımdır...
Ya o vespa aşkı nasıl kendimi bulduğum bir kitap oldu sanki #eiffel e ben gittim o yemekte bende vardım..
Ya peki sonu böyle bitmemeliydi benim tahmin ettiğim son çok farklıydı ikincisi gelir ümidi ile.
#alıntılar
Oysa mümkün değildir insanın tüm sevdikleriyle birlikte olması, çünkü bir kısmı ne denli sevildiğini bile bile. O sizin tüm sevdiklerinizin arasındadır ama siz onun sevdiklerinden biri değilsinizdir. Bir kısmı bunu bilir, fakat her zaman yanınızda olmayacaklardır, çünkü onların hep bir bahaneleri vardır.
382 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Herkese merhaba, ocak ayının ilk kitabıydı Mahfuz. Kelime anlamı saklı, gizlenmiş olan.
Kitabın teması, günümüz kadınlarının iş hayatı ve sosyal hayatta karsılastığı istismar ve zorluklar. Bunun yanında insanı iyileştiren en önemli olgu sevgi.
.
Kitabın konusundan bahsedersek Ada, genç, müzikle ilgilenen, üniversiteyi yeni bitirmiş ana karakterimiz. Ege onun dostu ve sırlarını paylastıgı tek kişi. Bir gün aşık olduğu kişi tarafından istismara uğrayan Ada, Ege’nin desteği ile tekrar ayağa kalkar ve hayallerini gerçekleştirmeye ilk Paris’e gidip aşçılık eğitimi alarak başlarlar. Sonrası oldukça romantik ilerliyor. Fakat bu bir aşk hikayesi değil kesinlikle. Beklenmedik bir son yazmış Begüm Çakır bir parça duygulandım.
Yaklaşık 400 sayfa fakat büyük puntolu olduğundan kolay okunuyor. Kitapta bize sanatsal bilgilerle süslenmiş minik bir Paris turu sunuluyor ayrıca.
Benim için keyifli bir okuma oldu. Bu türü seven arkadaşlarıma tavsiye ederim. Mutlu haftalar
382 syf.
·8/10 puan
Bugün size Fransız sokaklarından tutunda, restorantlarından Eyfel Kulesi'ne, yemeklerinden müziklerine kadar Fransız rüzgarı esen bir romanla geldim.Kitabın kalın olması gözünüzü korkutmasın. Puntosunun büyük olmasının yanınsa akıcılığıyla da kendini okutturan bir kitap.Ada isimli kızımızın Türkiye'de ve Fransa'da yaşadığı iyi kötü tüm anıları içeren -ki bazı bölümlerde gözüm dolduğu gibi bazı bölümlerde tebessüm ettim- bu kitap bölüm bölüm zamanlar arası geçişe de sahip.Bu arada karakterlerden olan Kaan'ı bende çok sevmiş olabilirim:) Kitabın sonunda yazarın sonsözüne de katılmamak mümkün değil; çünkü hakikaten o son ne sondu öyle.. Biz bu kitabı @zezeslibrary moderatörlüğünde okuduk. Eşlik eden herkese teşekkür ediyor; sevgili @mahfuzkitap yazarımıza yazın hayatında başarılar diliyorum. 'Roman akıcı olsun ve benide bağlasın istiyorum' diye arananlara tavsiyemdir @digayayinevi Matmazelle birlikte sevgiyle, dostça ve hoşça kalın :)
382 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitabımızda Ada ve Ege isimli iki arkadaşın hayalleri planları, Paris’e gitmeleri ve burada yaşadıkları konu edilmiş. Zaman zaman karakterlerin geçmişte yaşadıkları olaylara da geçiş yaparak hayatlarına daha yakından konuk oluyorsunuz. Onların yaşadığı kalp kırıklıkları, üzüntüleri samimi bir anlatım sayesinde sizi de derinden etkiliyor.

En çok önem verdiğim kitabın sonu ise okuyucuyu memnun edecek türdendi.

Hayatınızın kalanında alacağınız kararları yönlendirecek derslerde çıkarmanız çok olası
382 syf.
·3 günde·7/10 puan
Ada, müziği ve yemek yapmayı seven aşçılık üzerine eğitim alan ana karakter. Birgün arkadaşlarıyla buluşan Ada, bir gençle tanışır ve arkadaşlıkları hiç beklemediği bir hızla ilerler. Aşık olduğunu düşünen Ada, bu ilişkiden çok büyük bir yara alır ve bunu ancak en yakın arkadaşı kardesim dediği Ege ile paylaşabilir sadece. İçine düştüğü psikolojik sorunlardan yine Ege'nin desteği ile kurtulur. Yeni bir sayfa açan ve hayallerini ertelemek istemeyen Ada ve Ege Paris'e staj için giderler. Geçmişten gelen bir arkadaşla yolları kesişen Ada bu sefer gerçekten aşıktır. Daha sonramı daha sonrası kitapta fazla anlatıp kitabın büyüsünü bozmak istemiyorum açıkçası :) Kitap, sürpriz sonla bize çok önemli bir mesaj veriyor aslında nefes alabiliyorken hiç bir şeyi ERTELEME... Şu borcum bitsin o elbiseyi öyle alırım, sınavlar geçsin öyle gezip tozarım. Biz bu hayalleri kurarken tabi, hayat bize sinsi sinsi gülüyor maalesef.

O yüzden, hiçbirşeyi ertelemeyin henüz çok geç değilken sevdiklerinizle vakit geçirin, o elbiseyi alın, kalemi bırakıp dışarı çıkın. Ben şimdi, önümüzdeki ay alırım diye erteleyip durduğum kitabı almaya gidiyorum e bir yerden başlamak lazım öyle değil mi kalın sağlıcakla :). Sevgiyle ve kitapla kalın...
382 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Okurken elinizden bırakamadan bir çırpıda okuduğunuz, okuduktan sonra ise aklınızdan çıkmayacak kitaplardan...
Okuyun, tavsiye edin, okutturun :)

Romanda Ada ile bağ kurup kahramanımız ile yaşadığı olayları adeta siz de onunla birlikte yaşıyorsunuz. Kitabın sonuna geldiğinizde ise bittiğine inanamayarak tekrar okuyorsunuz.
Gerçekten çok, çok güzel bir kitap...
Bildiğim çok önemli bir şey var ki en büyük pişmanlıklar yaşanan şeylerden değil, aksine yaşanmamışlıklardan kaynaklanır, çünkü geçen zamanı asla geri alamayız.
Ne komiktir “tüm sevdiklerinle birlikte” diye başlayan cümleler.
Oysa mümkün değildir insanın tüm sevdikleriyle birlikte olması, çünkü bir kısmı ne denli sevildiğini bile bilmez. O, sizin tüm sevdiklerinizin arasındadır ama siz onun sevdiklerinden biri değilsinizdir.
Bir kısmı bunu bilir, fakat her zaman yanımızda olmayacaklardır, çünkü onların hep bir bahanesi vardır.
Kimi şehir dışında ya da yurtdışındadır, ne kadar özleseniz de birbirinizi, görüşemezsiniz, ancak yazdıklarınızla özlem gidermeye çalışırsınız.
Bazılarıyla hayat telaşı yüzünden görüşemezsiniz; telefonlarda, e-postalarda hep “ en kısa sürede görüşelim” denir ama o en kısa süre gelmez hiçbir zaman...
En çok acıtan ise , çoktan göçüp gitmiş olanlardır bu dünyadan, ne kadar çok sevseniz de geri getiremezsiniz onları...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahfuz
Baskı tarihi:
12 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
382
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056982629
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diga Kitap
Bu kitabın ismi "bıçak" değil ama bu sayfalar aslında kağıttan yapılma bir bıçak... Okurken kâh yumuşacık bir aşk hikayesi ile gülümseyecek, kâh keskin bir empati kurarak içleneceksin. Beklenmeyen anlarda hikayenin farklı noktalarına savrulacaksın. Acıtacak, şekillendirecek, kesecek, süsleyecek, kanatacak, temizleyecek bir sarmalın içine gireceksin. Çünkü "bıçak" sadece bir metafor değil, hayatın kendisi aslında... Ve umarım bu kitabı okuduktan sonra "ertelememeyi" öğreneceksin...

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • Deniz B.
  • Aslı To
  • Gülser Arkın
  • HerseyinBlogu
  • Seda
  • Kitaplara Perestiş
  • Burcu Balcıoğlu
  • Kornelyus
  • Ali cihan
  • Samim Çakır

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (4)
9
%0
8
%40 (4)
7
%20 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0