Mübadil Onlar, Lozan’ın İki Yakaya Savurduğu Aşıklardan Sadece İkisiydi

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
724 gösterim
Bir dönem öyle sert bir fırtına koptu ki, bir nesil, gözü denizlerde yaşlandı. Ira ve enis ise lozan'ın iki yakaya savurduğu âşıklardan ikisiydi sadece.

Yakın tarihin en büyük trajedilerinden biri sayılan mübadele sırasında birbirini kaybeden iki âşıktı ira ve enis. Aidiyetlerini sınayan kaderlerine razı gelmeyi reddettiler ve birbirlerinin peşine düştüler. Çıktıkları bu yolculukta insanı, dünyayı, aşkı, öfkeyi, acıyı ve merhametsizliği bir kez daha tanıdılar. Kapadokya'dan mersin'e, oradan selanik ve ordu'ya uzanan iki uluslu bir sürgünün tüm acılarına tanık olurken, onlar da eksildi, değişti, tamamlandı.

Cumhuriyetin kuruluş sancılarıyla boğuşan türkiye ve iç savaşın pençesindeki yunanistan belki onları vatansız bırakmıştı ama aşkı kalplerinden söküp atamadı. Ira ve enis, bir gün mutlaka kavuşacaklarına inanıyordu. O gün geldiğinde, gözlerinin tekrar buluştuğu yere vatan diyeceklerdi.

"İra, aşkın ölümüne zaten alışmıştı. Hiç tatmadığı bir acı yaşatmalıydım ona."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  610
 • ISBN:
  9786051424507
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yakın tarihimizin trajedik bir kesitini anlatan roman oldukça sürükleyici. 606 sayfalık kitabı, tatilde olmanın rahatlığıyla 3 günde bitiriverdim. Mübadil Rum kızı İra' nın Mübadele sırasında başına gelen onca şeye rağmen vatanına ve Enis'ine kavuşabilmek için verdiği mücadele anlatılıyor kitapta. Severek okudum ,ancak elimdeki kitap orjinal olmasına rağmen pek çok sayfada yazım yanlışları vardı. Ayrıca Sultan Vahdettin'in ölene kadar Beylerbeyi Sarayı'nda hapis tutulduğu gibi yanlış bir bilgi de var ne yazık ki.