Muhammed Ali / Dünyanın Kralı

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
269 gösterim
Muhammed Ali ya da o dönemdeki adıyla Cassius Clay, 1950’lerde spor camiasına bir bomba gibi düştüğünde, bu siyahi adamın kalıpları
yıkıp dünyayı değiştireceğini kimse bilmiyordu.

O, sınırları aşan bir boksör, ringde ve ring dışında rakiplerini ezip geçecek kadar iyi bir şovmendi.

Ama aynı zamanda ırkçı politikaların ve kültürel savaşların yoğun olduğu süreçte etkin rol oynayarak dönemine ışık tutan bir idoldü.

Siyahi insanları baskı altında tutan herkese ve her şeye başkaldırdı.

Neredeyse boks hayatına mal olacak isyankârlığı ve dur durak bilmeyen haykırışlarıyla gençliği ayağa kaldırıp onlara ilham kaynağı oldu.

Ve bu benzersiz, özgür duruşuyla milyonların kahramanı olmayı
en çok o hak etti.

Pulitzer Ödüllü yazar David Remnick tarafından kaleme alınan Dünyanın Kralı, Muhammed Ali’nin kimliğini kabullendirme aşamasında verdiği zorlu mücadeleyi ve sonucunda elde ettiği başarıyı anlatan, ilham verici bir yaşam öyküsü.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786051860510
 • Çeviri:
  Sibel Calayır Atam
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ayse Nur 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''...Sanırım içimde, her insanın içinde zayıf bir nokta var. Bu, yalnız kaldığında kendini daha fazla açığa çıkaran bir zayıflık. Yaptıklarımın bu kısmına ait sebepleri gayet iyi anladım ama tek kelimenin -kendimin- üstesinden gelemedim çünkü...çünkü... ben ödleğin biriyim.''

Muhammed Ali / Dünyanın Kralı, David Remnick (Sayfa 76 - Martı yayınları)Muhammed Ali / Dünyanın Kralı, David Remnick (Sayfa 76 - Martı yayınları)