Münire

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
456 gösterim
Osmanlı İmparatorluğunun son yılları... Milliyetçilik ateşi İmparatorluğun her yanına sarmıştır. Balkanlarda Bulgarlar, Yunanlılar ve Arnavutlar, doğuda Ermeniler, güneydoğuda Araplar dış güçlerin desteğiyle devleti parçalamak için var güçleriyle çalışmaktadır. Bu bölgelerde yollar ve küçük yerleşim merkezleri çetecilerin, komitacıların ve eşkıyanın tehdidi ve baskısı altındadır. Balkan Savaşı'nı hazırlayan koşullar yavaş yavaş olgunlaşmaktadır.
Bütün bunlar olup biterken, Mehmet Tevfik Bey İstanbul'da hukuk okuyup evlendikten sonra Konya'nın İbrada ilçesinden İmparatorluğun en batı ucunda yer alan Yanya'ya, Mardin tapu müdürlüğünde çalışan Mehmet Efendi de Musul'a tayin edilirler, ve aileriyle birlikte yollara düşerler. Öykümüzde, birbirlerinin varlığından haberi olmayan bu iki memur ailesinin, o çalkantılı yıllar içinde, tayinlerle o kentten bu kente savrulmakla geçen hayatları, ve en nihayetinde yollarının Mardin'de kesişmesi anlatılır.
Bu iki ailenin yaşamöykülerini okurken yolculukların, evliliklerin, ayrılıkların, aşkların, ailevi ve sosyal ilişkilerin 20. yüzyılın başlarında nasıl yaşandığını öğrenecek, onlarla birlikte üzülecek, sevinecek, şaşıracaksınız; Mardin, Diyarbakır ve Musul gibi dönemin önemli Osmanlı kentlerindeki yaşama ve kültüre ilişkin ilginç, bilmediğiniz renkler keşfedeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  607
 • ISBN:
  9758961519
 • Yayınevi:
  Birharf Yayınları
 • Kitabın Türü: