Myra

7,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
272 gösterim
Gore Vidal'ın Myra'sı yayımlandığı yıl bir hayli polemiğe yol açmış! Filme de çekilmiş olan roman, eğlendirici olmasının yanı sıra cinsellik ve iktidarla ilgili oldukça sıradışı mesajlar içeriyor. "Film gibi" hayatların yaşandığı Hollywood atmosferinde geçmesi ve kahramanın güzeller güzeli fettan bir kadın olması, romanın düşünsel kaynaklarını perdelemiyor. Romanın kahramanı Myra kendisinin ve insanların cinsel deneyimlerine ait bütün bilgileri elde ettiği takdirde insanlığın gelecekteki yaşamını değiştirebilme gücüne sahip olacağını düşünmektedir. Bu yüzden önce kendi cinselliğiyle oynar ve kendini yeniden yaratır. Cinselliğin çok boyutluluğunu kendinde toplayarak, bir öncü olmak üzere yola çıkar. O, cinsellikle ilgili bütün mevcut söylemlerin artık geçerliliklerini yitirmiş olduklarının farkındadır. Her ne kadar ilk bakışta erkeklere egemen olma heveslisi dişi bir örümcek gibi görünse de bir misyonu vardır; bu da klişeleşmiş bakış açısını alaşağı ederek insanları tek boyutlu cinsellikten kurtarmak! Ona göre doğurganlığa yönelik heteroseksüel cinsellik terk edilmediği takdirde insan ırkı yok olacaktır; çünkü gereksiz yere, fazla sayıda üreyen insanlar dünyanın kaynaklarını tüketmektedirler. Gore Vidal'ın romanı, cinselliğin doğal ve evrensel bir kategori, verili bir biyolojik durum olmaktan çok bilgi/iktidar ilişkisi çerçevesinde tarihsel bir oluşum olduğu bilinciyle yazılmıştır. Ve cinselliğe ait her türlü kurgunun çok kolay değişebileceğini göstermektedir. "Yeni Kadın" Myra, böyle bir değişimin gerçekleşmesinin serüvenidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1995
 • Sayfa Sayısı:
  171
 • ISBN:
  9789755390840
 • Orijinal Adı:
  Myra Breckinridge
 • Çeviri:
  İrem Sağlamer
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Esra 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu

...ve sonuç olarak insan ilişkileri, hepimizin içinde var olan, başkaları üzerinde mutlak egemenlik kurma arzusundan başka ne olabilir ki?

Myra, Gore Vidal (Sayfa 62 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 62 - Ayrıntı Yayınları)
Esra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu

Ama, -dürüst olalım- bu aşırı kalabalık dünyada ortalama insan kendine nasıl anlamlı bir yaşam kurabilir ki?

Myra, Gore Vidal (Sayfa 28 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 28 - Ayrıntı Yayınları)
Esra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu

Her zamanki gibi çelişkilerle doluyum. Bir yandan zihinsel anlamda, eski Amerika fikrine sıkı sıkıya bağlıyım. Adalete inanıyorum, bütün yanlışları düzeltmek istiyorum, herkes için iyi bir yaşam -böyle bir şey varsa eğer- istiyorum. Öte yandan, duygusal bağlamda ise yalnızca görevimi yerine getirebilmek için de olsa dünya diktatörü olmaktan büyük mutluluk duyardım: Cinsiyet ilişkilerini yeniden düzenlemek için, ırkımızdaki son geleneksel erkeklik kırıntılarını yok edip böylece nüfusu azaltırken insanları daha mutlu ederek, insanlığı bir sonraki aşamasına hazırlama görevi.

Myra, Gore Vidal (Sayfa 30 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 30 - Ayrıntı Yayınları)
Esra 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu

"Ölüyorlardı," dedim. "Bu da nüfusun yiyecek miktarına göre doğru orantılı artmasını sağlıyordu. Ama bugün çocuklar yaşıyor ve açlıktan ölüyorlar. Ve yalnızca ana babalarının tutkuyla, erkek olmanın çocuk yapmak demek olduğuna, kadın olmanın da o bebekleri doğurmak olduğuna inanmaları yüzünden."

Myra, Gore Vidal (Sayfa 95 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 95 - Ayrıntı Yayınları)
Esra 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu

"Eğer ilkel durumun tembelliği ve kendini beğenmişliğimizin bizi yönlendirdiği araştırma eyleminin orta noktasında kalmış olsaydı, insanlığın çok daha fazla mutlu olacağına ilişkindi.* Bence altına imza atabileceğim çok güzel bir ifade; çünkü mutluluğun, atasözündeki mavi kuş gibi, eğer bakmasını biliyorsan, kendi bahçende bulabileceğin bir şey olduğu gerçeği kanıtlanmıştır...

Myra, Gore Vidal (Sayfa 171 - *Jean-Jacques Rousseau)Myra, Gore Vidal (Sayfa 171 - *Jean-Jacques Rousseau)
Esra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu

Televizyonun; çocukluklarını o kutuya bakarak geçirmiş olanların zihinsel gelişimine yaptığı etkilerin de farkındayım, ayrıca bu insanların deneyim arayışlarında sıradanın ötesine geçen yeni bir tür olduklarını kabul ediyorum; 'bilgi' sözcüğü, peşinde oldukları şeyi tanımlamak için pek uygun değil; belki "kolay para" her şeyi açıklar...

Myra, Gore Vidal (Sayfa 34 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 34 - Ayrıntı Yayınları)
Esra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu

Hiçbir şey başka bir şey gibi değildir. Şeyler tamamen kendileridir ve yorumlanmaya değil, bütünlüklerine asgari saygı gösterilmesine ihtiyaçları vardır.

Myra, Gore Vidal (Sayfa 10 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 10 - Ayrıntı Yayınları)
Esra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu

Elbette ki şeylerin doğru bir biçimde adlandırılması olanaksız. Zihinlerimiz çok zayıf ve duyumsal donanımımız bizler için çok gizemli karmaşık olduğu için ancak yaklaşık tanımlamalarda bulunabiliyoruz. Yine de sonucun ne denli yetersiz olduğuna bakmadan, çabalarımızı sürdürmeliyiz.

Myra, Gore Vidal (Sayfa 31 - Ayrıntı Yayınları)Myra, Gore Vidal (Sayfa 31 - Ayrıntı Yayınları)