Kutsal Sır

Nag Hammadi

Ferit Burhan

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
304 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 saatte okudu
"Chenoboskion elyazmaları" ve "Gnostik inciller" olarak da bilinir"[a]) 1945'te Yukarı Mısır'da Nag Hammadi kasabası yakınlarında keşfedilen erken Hristiyan ve Gnostik metinlerin bir koleksiyonudur. Mühürlü bir kavanoza gömülü 13 deriye bağlı papirüs kodeksi Muhammed el-Samman adında yerel bir çiftçi tarafından bulunmuştur.[1] Bu kodekslerdeki yazılar çoğunlukla Gnostik incelemeleri içerir, ancak Corpus Hermeticum'a ait üç eser ve Platon'un Devlet'inin kısmi çevirisi/değiştirilmesi de içerir. İngilizce Nag Hammadi Kütüphanesi'ne girişinde, James Robinson, bu kodekslerin yakındaki bir Pahomiyan manastırına ait olabileceğini ve Aziz Athanasios'un MS 367 tarihli Paskalya Mektubunda kanonik olmayan kitapların kullanımını kınadıktan sonra gömüldüğünü öne sürer. Bu metinlerin ortaya çıkması, modern bilimin erken Hıristiyanlık ve Gnostisizm bilgisini ve araştırmasını önemli ölçüde etkiledi.acikacsi ilk başta etkileyici ama sonradan sıkıcı olmaya başladı ama okurmuydun okurdum açıkçası dinle ilgisi olduğu için okudum okumanıza tavsiye ederim:))
Nag Hammadi
Nag HammadiFerit Burhan · Elit Kültür Yayınları · 201048 okunma
Reklam
304 syf.
8/10 puan verdi
Kitap özetle kayıp barnabas İncilini ele geçirmeye çalışan vatikan Türk ve gizemli birilerinin mücadelesini anlatıyor içinde hafif bir aşk da var son derece iyi kurgulanmış akıcı ve sürükleyici bir kitap her sayfasında heyecandan yerinizde duramıyorsunuz sürekli sizi tahmin etmeye yönlendiriyor kesinlikle okuduğunuzda pişman olmayacağınız bir kitap
Nag Hammadi
Nag HammadiFerit Burhan · Elit Kültür Yayınları · 201048 okunma
304 syf.
·
Puan vermedi
Biraz gizem biraz macera ufak da olsa aşk barındıran gayet akıcı bir kitap. Okunma sayısının bu denli az olması beni şaşırtsa da sizi yanıltmasın. Kitap fazla beklenmedik ve ucu açık bitiyor. Ucu açık biten kitaplardan hoşlanmasam da bu kitabın geri kalanını hayal etmek hoştu. Amaç bu değil miydi zaten okuru kitaba daha fazla katmak.
Nag Hammadi
Nag HammadiFerit Burhan · Elit Kültür Yayınları · 201048 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.