No ve Ben

8,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
572 gösterim
Size sürekli kendisine güven duyup duymadığınızı soran kişiler size ilk ihanet edecek olanlardır.
Lou, on üç yaşında, üstün zekâlı bir çocuk, içine kapanık ve çok başarılı bir öğrenci. Küçük bebeğinin ölümünden sonra derin bir depresyona girmiş olan bir anneye ve kızına karşı sevgi dolu, karısının hastalığı karşısında oldukça aciz olan bir babaya sahip. Sınıf arkadaşları arasında lakabı 'beyin'. Sınıfın asi, yakışıklı öğrencisi Lucas ise Lou'yu saf altın parçacığı anlamına gelen 'pépite' diye çağırmakta.
Lou, Mösyö Marin'in dersinde yapması gereken sunum için evsizler konusunu seçer ve evsiz genç bir kızla röportaj yapmaya karar verir. Lou, gelen ve giden yolcuları ve yakınlarını izlemek için sürekli gittiği Austerlitz Garı'nda No ile tanışır. Ama onu tanımak ve arkadaşı olmak Lou için yeterli olmayacaktır. Ergen kafasıyla düşünüp hareket ederek No'yu o 'bataktan' çekmeye karar verir ve Lucas ile birlikte kendilerinden büyük işlere kalkışarak bir kurtarma operasyonuna girerler.
Roman 2008 yılında Kitapçılar ödülü (Prix des Libraires) ödülünü almıştır. Yediden yetmişe her yaştan insanın severek okuyabileceği bu eğitici roman türündekikitap yirmi altı farklı dile çevrilmiştir. Aynı zamanda 2010 yılında Zabou Breitman tarafından kitapla aynı adla sinemaya uyarlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786054751532
 • Orijinal Adı:
  No Et Moi
 • Çeviri:
  Sinem Çakmak
 • Yayınevi:
  Arunas Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zeynep CÖMERT 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kaç yaşında olursan ol, ister sıcacık evinde huzurlu bir şekilde uyu, istersen bu akşam hangi sokak köşesinde rahat kalabilirim diye sorgula..... insanın korkularını, hayallerini, umut içindeyken tükenmelerini....asla mücadeleden vazgeçmemek gerektiği bu kadar mı yalın bir dille anlatılır. Yazarın okuduğum ilk kitabı, her yaş grubunun okuyabileceği bir kitap. Bir an önce diğer kitaplarını da okumak isterim....

Kitaptan 5 Alıntı

Sadettin TANIK 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...size sürekli kendisine güven duyup duymadığınızı soran kişiler size ilk ihanet edecek olanlardır.

No ve Ben, Delphine De ViganNo ve Ben, Delphine De Vigan
Sadettin TANIK 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

....hükümetteki gereksizler yüzünden evsizlerin sokakta kaldığını ve bütün politikacıların 'boktan' insanlar olduğunu söyledi...

No ve Ben, Delphine De ViganNo ve Ben, Delphine De Vigan
Sadettin TANIK 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dışarıda yaşıyorsan asla arkadaşa sahip olamazsın!

No ve Ben, Delphine De Vigan ((Evsizler için söylenmiş))No ve Ben, Delphine De Vigan ((Evsizler için söylenmiş))
Zeynep CÖMERT 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü sekiz yaşında trafik kurallarını biliyorsun demek araba kullanmayı da biliyorsun anlamına gelmiyor maalesef. Öğrenmen gereken çok fazla şey var: yağmur, kar yağarken sürmeyi, diğer arabalara bakmayı, onlara saygı duymayı, çok uzun süre sürdüğün zaman dinlenmeyi. İşte bunları yapabilmek büyümek anlamına gelir.

No ve Ben, Delphine De Vigan (Sayfa 31)No ve Ben, Delphine De Vigan (Sayfa 31)
Zeynep CÖMERT 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Afişlerle gerçekler arasındaki bu farklılık ne zaman ortaya çıkmıştı? Hayat mı afişlerden uzaklaşıyordu yoksa afişler mi hayattan ayrılıyordu? Ne zamandan beri? Yolunda gitmeyen neydi?

No ve Ben, Delphine De Vigan (Sayfa 206)No ve Ben, Delphine De Vigan (Sayfa 206)