Öğle Rakıları

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
43 gösterim
Mehmed Kemal şiir yayımlamaya 1940’ların ilk yarısında başlamıştı. Bu dönemin, Garip akımıyla belirginlik kazanan, durmadan yaygınlaşan, bu arada Garip akımına karşı olanları da etkisi altına alan ortak bir şiir anlayışı vardı. (...)

Mehmed Kemal de tam anlamıyla bir 1940 şairiydi, Serbest nazmın sürdürücüsü değildi. 1945’te Birinci Kilometre’y'i, 1954’te Dünya Güzel Olmalı’yı yayımladıktan sonra, yirmi üç yıl, başka şiir kitabı çıkarmadı. Dergilerde de fazla görünmedi. Bu yüzden gazeteciliği, romancılığı öne aldığı izlenimi doğdu.

1977’de yayımlanıp ödül kazanan Söz Gibi adlı şiir kitabının ikinci basımında bütün şiirlerini bir araya toplayınca, şairliğinin önemi yeniden anlaşıldı. Ayrıca, şiirimizin 1950’lerin ikinci
yarısında geçirdiği İkinci Yeni deneyinden, kuşağının çoğu toplumsalcı şairleri gibi, onun da hiç etkilenmemiş olduğu görüldü.
Memet Fuat
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9782880079224
 • Yayınevi:
  Broy Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Tamda cuma saatindeyken, günün anlam ve önemine pekte uygun olmayan bir kitap okudum. Kitap ismi pek bir etkileyici olunca alengirli şiirler beklemedim değil. Kitap ismi beni yanılttı umduğumu bulamadım. 3 5 şatafatlı mısraya rast gelsem de genel olarak beğenmedim. Kitaptan bir kaç şiir paylaşırsam sanırım ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.

Kedi mırnav der
Oğlan Dümev
Kedi açlıktan ölecek
Oğlan kıskançlıktan

Buda bir başka şiir;

Tas mezarlar mezarlar
Burada bir şair yatar
Taş mezarlar mezarlar
Şişesi başucunda