1000Kitap Logosu
Resim
8.5
10 üzerinden
15 Puan · 4 İnceleme
288 syf.
·
8/10 puan
Olasılıksızlık, David J. Hand, Bu gün istatistik bilimini değil ama istatistiklere uymayanların dengesinin kitabı ile birlikteyiz, Bu kitap tamamen olasılık kavramına zıt örnekler vererek sizi bazı imkansız şeylerin mümkün olduğuna inandırmaya çalışıyor. Kitabı Olasılıksız kitabını okuduktan sonra belki bu da güzeldir diye almıştım. Çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim olasılık ve istatistiklerle aranız iyiyse tavsiye ederim ama okumazsanız çok şey kaybetmezsiniz.
Okuyacaklarıma Ekle
288 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İçeriği kısaca özetlersek, Kaçınılmazlık İlkesi, Çok büyük sayılar ilkesi, Seçim ilkesi, Olasılık kaldıracı ilkesi, Neredeyse yakın ilkesi gib "Olasılılıksızlık Prensibi" nin ilkelerinin derlemesinden oluşan şans, evren, piyangolar, tesadüfler, gizemler, borsa, para, yıldırım çarpması gibi konulara değiniyor. Güzel bir çerçevesi var. Kitabı okuyup bitirdikten sonra o falcının "sizin hayatınızı nasıl oldu da bildi?" nin cevabını bulacaksınız. Keyifli okumalar.
Okuyacaklarıma Ekle
288 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Olasılıksızlık, David J. Hand, Bu gün istatistik bilimini değil ama istatistiklere uymayanların dengesinin kitabı ile birlikteyiz, Bu kitap tamamen olasılık kavramına zıt örnekler vererek sizi bazı imkansız şeylerin mümkün olduğuna inandırmaya çalışıyor. Kitabı Olasılıksız kitabını okuduktan sonra belki bu da güzeldir diye almıştım. Çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim olasılık ve istatistiklerle aranız iyiyse tavsiye ederim ama okumazsanız çok şey kaybetmezsiniz. İyi okumalar 1000 Kitap Ailesi... -Furkan DOLGUN
Okuyacaklarıma Ekle
288 syf.
·
20 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Garip tesadüfler, “mucizeler” ya da size “olmaz böyle şey” dedirten olayların neden cereyan ettiğini açıklamak veya neyin ne zaman gerçekleşeceğini önceden kestirmek için batıl inançlar, doğaüstü müdahaleler ya da psişik güçler gibi formüllere başvurmaya gerek yok. Evrenin hareket yasalarının altında determinizm değil şans ve olasılık yattığı için olasılığın temel yasaları bu tür olaylara ışık tutuyor. Yazar David J. Hand olasılık denilen olguyu mantıksal ve matematiksel bakımdan kavramanızı sağlıyor. Çok basit şekilde mantık yürüterek ve çok basit matematiksel hesaplar yaparak hayatta karşınıza çıkan ihtimalleri kontrol altına alabileceğiniz mesajını veriyor.
Okuyacaklarıma Ekle