Ortadoğu'dan Notlar

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
4 beğeni  · 
439 gösterim
Ortadoğu söz konusu olduğunda ders alınacak tecrübeleri dikkatle değerlendirmek elzemdir. Bu sebeple Ortadoğunun bir noktasında meydana gelen olayları doğru şekilde anlayabilmek için, pergelin ucunu mümkün olduğunca açmak, zaman ve mekânı kuşbakışı seyir melekesine erişmek gerekir. Ortadoğunun son yüzyılına damgasını vurmuş belli-başlı olayları eş-zamanlı ve eş-mekanlı olarak hatırlamak, günümüze dair bakışlara da netlik kazandıracaktır. Bugün Tunusta, Mısırda, Libyada, İranda, Irakta, Bahreynde yaşananlar ya da yarın başka ülkelerde yaşanacak olanların hepsinde, önceki dönemlerin birikmiş acıları, hayal kırıklıkları, isyanları, açlıkları ve çelişkileri var. Ve Ortadoğu coğrafyasındaki giriftleşmiş sorunlar, perde önündeki kişilerin çekilmesiyle çözülecek kadar basit de değil.
Ortadoğudan Notlar, Türkiye ve çevresindeki ülkelerde hepimizi doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren olayların birbiri ardına meydana geldiği şu hareketli günlerde, okuyucuyu bölgenin derinliklerinde seyahat etmeye çağırıyor. Kitabı oluşturan yazıların çoğu, meydana gelen günlük bir olayın ardından, o olayın hatırlattığı hadiseler bağlamında kaleme alınmıştır. Kitap, Ortadoğunun neresi olduğuna dair sorularla başlıyor, bölgenin geçmiş yüzyılının kuşbakışı manzarasını çizme denemesiyle devam ediyor. Bunları, bütün kitap boyunca, Türkiye ve çevresindeki ülkelere; İrana, Iraka, Mısıra, Suriyeye, İsraile, Libyaya, Tunusa vs. dair olabildiğince farklı tesbitler, tartışmalar izliyor. Bu coğrafyaya etki eden uluslararası aktörleri, stratejileri, çatışmaları ele alıyor. Böylece okuyucu bu coğrafyanın farklı noktalarına odaklanmış olacak, olan-bitenler hakkında panoramik bir bakış elde edecektir.
N. E. A. 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ortadoğu'ya merakı olan herkesin Ortadoğu hususunda bakışı düzgün bir gazetecinin kaleminden yazılmış bu eseri okuması gerekir. Adı üstünde notlar. Gerçekten her köşe yazısını okuduğunuz zaman hafızanınza Ortadoğu'dan ufak bir not bırakıyorsunuz. Gündemi takip eden biriyseniz ve ortadoğu dikkatinizi çekiyorsa zamanında yaşanan olayların arka yüzünü merak ediyorsanız kitap tam sizin göre. İyi okumalar.