Pandavapuram

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
42 gösterim
Sethu, Hindistan’ın ve Malayalam kültürünün en değerli yazarlarından. İsmi Hint edebiyatını gerçekleştiren O. V. Vijayan, M. Mukundan, Anand gibi yazarlarla adı birlikte anılıyor. Kendisine sunulan ulusal ödüllerin yanı sıra uluslararası ödüllere ve bilinirliğe sahip yazarımız toplumcu gerçekçilikle büyülü olanı gösterişli biçimde bir araya getirebiliyor. Yapıtlarının tamamına yakınında toplumunun gelenekleri, Hindistan rüyaları ve bunların karşısında yeni dünyanın ideolojik yapılanmaları ve postkolonyal coğrafyasının çıkmazları var.
Pandavapuram, Sethu’nun en değerli romanlarından. Pandavapuram yolları kararmış, evlerinin ciğerleri çürümüş bir sanayi kasabası. Romanın her yerinde Pandavapuram’ın zihin karışıklığı, acıları ve onun “ah” sesleri var. Kocası tarafından terkedilmiş Devy romanın başkarakteri. Çok iyi niyeti yanılgılarıyla romanı ve yaşamını sırtlayan Devy, hayal gücünün kendisine ettiği oyunlarla başa çıkmaya çalışıyor. Anlatı ilerledikçe kendisini çevreleyen Pandavapuram’ın büyülü yönleri de belirginleşiyor. Feminist bir söylemi de izleğinin içinde değerlendiren roman, Devy’nin ağzından çıkıvermiş olan şu cümleyi okurun zihninde sürekli yankılıyor:
“Hayal gücü bir tür lanettir!”
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786059203227
 • Çeviri:
  Oğuzhan Aydın
 • Yayınevi:
  Dedalus Kitap
 • Kitabın Türü:
Meltem Parlak 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

#kitapyorumu #pandavapuram #sethu #dedaluskitap

İlk kez Hint edebiyatindan bir kitap okudum.. Rotayı biraz Asya tarafına çevirmek lazım dedim.. Öncelikle kitabın çevirisini güzel buldum ve de edit hatası yok desem yeridir.. Yayinevine titiz çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum..

Kitaba gelecek olursak, ilk okurken bir adapte olamadım anlamadım aslında ama sonra ilerledikçe konuya dahil olabildim. Pandavapuram bir sanayi kasabası. Zihin karmaşıklığı, acıları, ahlari anlatılmış. Kocası tarafından terk edilmiş bir kadın ve olaylar ilerledikçe kendisini çevreleyen Pandavapuram'ın büyülü yönlerinin belirginleşmesi..

⬅Kitaptan Alıntı
Pandavapuram beni çağırıyor. Orası benim sığınağım. Hep dönerim oraya. Bu garip ilişkilerin zincirlerini takip ederek buraya gelmemeliydim. Burada kimse değilim. Beni tanıyormuş gibi yapanların yüzleri bile bana yabancı geliyor. Artık, ilişkilerde birine sadık kalabileceğine inanmanın ne kadar aptalca bir şey olduğunu anlıyorum. Kimin bir başkasıyla kalıcı bir ilişkisi var ki? Onlar sadece, her insanın işine geldiğinde taktığı maskelerden ibaret.