Oğuzhan Aydın

Oğuzhan Aydın

YazarÇevirmen
7.8/10
22 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
210
Gösterim
Adı:
Oğuzhan Aydın
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın
Unvan:
Türk Öğretim Üyesi, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
·7 günde·Puan vermedi
H. G. Wells tarafından kaleme alınan; 1895 yılında ilk basımı yapılan, iki defa filmi çekilen, zamanın göreliliği kuramını 1905 yılında Einstein’in öne sürdüğünü düşünecek olursak ondan 10 yıl önce bu kavramı zaman makinesi ile zamanda yolculuk örneği üzerinden işleyen, kurgusu ile kendine hayran bırakan fantastik bir bilimkurgu romanı Zaman Makinesi..

Hala okumamış olan edebiyatta bilimkurgu severlere kesinlikle bu fantastik kitabı okumalarını öneriyorum..

Okuyunuz efendim!
288 syf.
·6 günde·8/10
Bu kitap bence verilen değer az olmuş. Belki siz okurken üçüncü kalite holowod filmi tadında diyeceksiniz. Ama bana göre yazıldığı yılını göre müthiş bir kurgu. Holowod filminde ki gibi biri başrol olan ve tüm dünyayı onun değiştirdiği değil. Böyle sonu olması benim için daha güzel. Onun gözünden herşeyi görmek çok iyiydi. Zamanın çok çok ötesinde bir kitap. Ama bizim zamanımızında iyisi çünkü sürekli aynı holowod filmlerin gibi değil. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim...
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
24 yaşıma bastığım günün gecesinde, bir hafta öncesinden ansızın gelen kitap okuma şevkiyle ve yine aynı gün elime bu şaheserin geçmesiyle kitaplara var gücümle sarıldığım bir dönemin başlangıcı oldu Zaman Makinesi(The Time Machine) benim için.

Yıllardır süre gelen fantastik edebiyat/bilim kurgu aşkı, bitmek bilmeyen Yüzüklerin Efendisi seansları, arkadaşlarla toplanılıp muhabbet yapılan efsane serilerin üstüne kitabın daha henüz başındayken bunu okumakta ne kadar geç kaldığımı fark ettim.

19. Yüzyılda yaşayıp da günümüze ışık tutan bu bakış açısı ve değerler önünde eğiliyorum öncelikle H.G Wells karşısında.
Belki erginlik dönemi milenyuma denk gelen birisi olduğum için, belki de bilim kurguyu bu kadar çok sevdiğim içindir bilinmez, kitapta bahsi geçen her bir detay, insanın gözünde kolaylıkla canlanıyor ve bir kez daha "Vay be!" diyorsunuz.

Eloi ve Morlock ismini verdiği iki ırk ve bunların altına dayadığı gizli anlamlar kitabın edebi yönüne katkıda bulunurken, son sayfaları çevirdiğinizde bile gizemini koruyan Zaman Yolcusu(Time Traveller) akıllara son dönemin popüler Netflix dizisi Dark'ı getirmiyor değil.

Ustalara Saygı Kuşağı etiketiyle yola çıktığım okuma serüvenimin ilk parçası olan Zaman Makinesi, benim için geç kalınmış bir eserdi ve iyi bir başlangıç oldu.
Bir kez daha H.G Wells'e teşekkür ediyor, incelememi bitiriyorum.

The Time Machine
Ren Kitap/İngilizce 2019 Basım
141 syf.
·5 günde·8/10
Yazarın okuduğum ilk kitabi.Diğer kitapları da merak uyandırdı.Zamanda yolculuk ben de dahil insanların yapmayı en çok istediği şeylerden bir tanesi bence.H.G. Wells’in hayal gücü yüksekmiş ki böyle bir bilim/kurgu klasiği sunmuş bizlere.Hayal gücü yüksek insanlara hep hayran olmuşumdur.Günümüzde insanlar yaş aldıkça hayal gücünü yitiriyor malesef.Hayal gücümüz yüksek olması dileğiyle keyifli okumalar:)
160 syf.
·8 günde·6/10
#kitapyorumu #pandavapuram #sethu #dedaluskitap

İlk kez Hint edebiyatindan bir kitap okudum.. Rotayı biraz Asya tarafına çevirmek lazım dedim.. Öncelikle kitabın çevirisini güzel buldum ve de edit hatası yok desem yeridir.. Yayinevine titiz çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum..

Kitaba gelecek olursak, ilk okurken bir adapte olamadım anlamadım aslında ama sonra ilerledikçe konuya dahil olabildim. Pandavapuram bir sanayi kasabası. Zihin karmaşıklığı, acıları, ahlari anlatılmış. Kocası tarafından terk edilmiş bir kadın ve olaylar ilerledikçe kendisini çevreleyen Pandavapuram'ın büyülü yönlerinin belirginleşmesi..

⬅Kitaptan Alıntı
Pandavapuram beni çağırıyor. Orası benim sığınağım. Hep dönerim oraya. Bu garip ilişkilerin zincirlerini takip ederek buraya gelmemeliydim. Burada kimse değilim. Beni tanıyormuş gibi yapanların yüzleri bile bana yabancı geliyor. Artık, ilişkilerde birine sadık kalabileceğine inanmanın ne kadar aptalca bir şey olduğunu anlıyorum. Kimin bir başkasıyla kalıcı bir ilişkisi var ki? Onlar sadece, her insanın işine geldiğinde taktığı maskelerden ibaret.
144 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap Muhteşem, harika , yüzyılın kitabı denilecek kadar iyi değildi Ama bilim kurgunun hakkının verildiğini düşünüyorum bu kitapta.kitap sürükleyiciydi zaten okuması da kısa sürdü.Hikayemizde Bir bilim adamı zamanda yolculuk etmenin bir yolunu bulur ve bu fikrini arkadaşlarına açar zaten fikri açtığı zaman çoktan zaman makinesini yapmıştır.Zaman makinesiyle seyahat eder ve geleceğe gider gelecekten beklentisi ile geleceği karşılaştırır ve çok yanıldığını anlar.
288 syf.
·7/10
Kitabın 1897 yılında yayınlandığını düşünerek okunursa ilginç gelebilir. Bilim kurgu filmlerine ilham vermiş ve film de yapılmış bir kitap bu şekilde okunursa keyif alınacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Oğuzhan Aydın
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın
Unvan:
Türk Öğretim Üyesi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.